Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2021

Gelinlik seçimi düğün sürecinin hem en keyif verici hem de en zor dönemlerinden biri. Her kadın haklı olarak yaşamlarının en özel günlerinden biri olan düğün gününde kendisi için kusursuz gelinliği bulmak, üzerinde taşımak istiyor. Evlilik hazırlığının binbir koşuşturmacası içinde gelinlik işini düşündüğünüzde panikliyor olabilirsiniz. Hele ki kararsız bir yapıya sahipseniz veya ani bir şekilde nikah masasına oturacaksanız… Size güzel bir haber verelim, düğün gününde muhteşem görünmenin en büyük sırrı vücut tipine göre gelinlik seçimi yapmak. Eğer vücut şeklinizi bilip gelinlik tercihinizi de buna göre yaparsanız kötü gözükme ihtimaliniz yok! Peki, bu aşamada nelere dikkat etmeniz gerekiyor? 

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik

dikdörtgen tip gelinlik

Fotoğraf: Kyle Roxas

Vücut hatlarınızı takip edecek ipek gelinlikleri veya beli kemerli düz kesim modelleri tercih etmelisiniz. Bu vücut tipine sahip olanların kalça, bel ve göğüs ölçüleri arasında az bir fark vardır. Haliyle bel, kıvrımlı gözükmez. Özellikle beli kemerli düz kesim gelinlikler vücut hatlarını daha kıvrımlı gösterecektir.

Kum Saati Vücut Tipine Uygun Gelinlik

kum saati gelinlik

Fotoğraf: Colette Allen

Öncelikle şunu belirtelim ki çok şanslısınız! Bu vücut tipi, 90-60-90 ölçülerinin tam karşılığıdır ve kendinize uygun gelinlik bulmanız da oldukça kolaydır. Tüm gelinlik modellerini rahatlıkla taşıyabilirsiniz; ancak içlerinden size en çok yakışacak olanı balık gelinliklerdir. Doğrudan kum saati vücut tipine yönelik olarak tam ve yarım balık formunda tasarlanan bu modeller, vücudunuzun kusursuzluğunu zarif bir şekilde ön plana çıkartacaktır.

Elma Vücut Tipine Uygun Gelinlik

elma tipi gelinlik

Fotoğraf: Kyle Roxas

Yırtmaçlı gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Bu vücut tipinde göğüsler büyük, bacaklar üst gövdeye göre incedir. Kıvrımlar da genellikle pek belli değildir. Yırtmaçlı gelinlikler dikkatleri bacak bölgenize çekecektir. Bunun yanı sıra, göğüslerinizi daha küçük göstermek istiyorsanız halter, bisiklet ve hakim gibi kapalı yaka tipine sahip olan modellerden uzak durmalı, V yaka gelinlikleri tercih etmelisiniz. Tabii dantel veya işlemeye sahip tasarımların da göğüslerinizi olduğundan büyük göstereceğini ve straplez gelinliklerin sizin için riskli olabileceğini de bilmelisiniz. Bu vücut tiplerinde en kusursuz görünümü, yukarıdaki detaylara sahip A kesim gelinlikler sağlayacaktır.

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik

Armut vücut tipi gelinlik

Fotoğraf: Victoria Priessnitz

Tercihinizi A kesim gelinlik modellerinden yana yapmalısınız. Omuzlarınız kalçanıza göre dar ve geniş, beliniz de ince olduğu için amacınız, kalça genişliğinizi vücudunuzla dengeli bir hale getirmek olmalıdır. A kesim gelinlikler yukarıdan aşağı doğru genişleyerek devam ettiği için ince beliniz ortaya çıkacak, kalçanız ise kamufle olacaktır. İkinci bir alternatif de kayık veya geniş yaka gelinlik modelleri seçerek dikkatleri omuzlarınıza çekmek olabilir.

Ters Üçgen Vücut Tipine Uygun Gelinlik

vücut tipine göre gelinlik seçimi ters üçgen gelinlik

Fotoğraf: Orlova Maria

Öncelikle, omuzlarınızı ön plana çıkartmak mı yoksa kamufle mi etmek istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Çilek olarak da adlandırılan bu vücut tipinin en belirgin özelliği geniş omuzlardır. Kalça dar, bacaklar ise incedir. Eğer omuzlarınızın genişliğini vurgulamak istiyorsanız straplez veya halter yakaya sahip, A veya prenses kesim gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem omuzlarınız ortaya çıkacak hem de vücudunuzun alt bölgesine vereceğiniz hacim sayesinde kalça ve omuz arasındaki dengeyi sağlayacaksınız. Bunun tam tersi şekilde omuzlarınızı geri planda bırakmak istiyorsanız derin V yakalı ve kalın askılı A kesim modeller sizin için en ideali olacaktır. Ters üçgen vücut şekline göre gelinlik seçiminde yüzünüzü güldürecek en önemli kriter, gelinliğin hafif kabarık olmasıdır. Gelinliğiniz tülden de yapılmış olabilir, volanlı kumaştan da. Karar tamamen size ait!