İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri

İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri

Vegan yaşamı benimseyen kişi sayısı her geçen gün artış gösterirken vegan yiyecek hizmeti veren mekanların sayısı da artıyor. Yalnızca vegan beslenenler değil, her beslenme tipinden insan vegan lezzetleri merak ediyor. Elbette sınırlı talep, vegan yiyeceklerin lezzetsiz (!) olduğuna dair kalıp yargılar, ürünlerin organik olması sebebiyle yüksek fiyatlar nedeniyle vegan restoranlar oldukça sınırlı. Ancak hem vegan hem de lezzetli seçenekleriyle ziyaretçilerini memnun bırakan birçok vegan mekan da mevcut. Gelin, bu yazıda vegan kahvaltı seçenekleri sunan mekanları birlikte inceleyelim! İşte İstanbul’da vegan kahvaltı seçenekleri ile öne çıkan mekanlar… 

Ethique Plant-Based

İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri

Instagram: @ethiqueplantbased

Göztepe Adres: Göztepe, Volkan Sk. Pırlanta Sitesi D:B Blok No:1/1D, Kadıköy/İstanbul

Bağdat Caddesi Adres: Caddebostan, Bağdat Cd. No:319-321 / C, Kadıköy/İstanbul

Algılarımızı bir kenara bırakıp vegan yorumuyla pastane ürünlerini keşfetmeye ne dersiniz? Bitkisel bir süt ile yapıldığında pastane ürünleri tatsız ve yapay oluyor diye düşünebilirsiniz. Oysa bitkisel ürünlerle tekrardan yorumlanabilecek birçok pastane ürünü var. 

Örneğin, Ethique Plant-Based’in sevilen ürünleri arasında birçok unlu mamul yer alıyor. Göztepe ve Bağdat Caddesi şubelerinde hizmet veren Ethique, pastane ürünleri ve kahveleriyle beğeni topluyor. Vegan pastane olarak da tanımlayabileceğimiz kafede kahvaltının yanı sıra pasta ve çeşitli tatlılara da ulaşmak mümkün! 

İşte Ethique’de deneyebileceğiniz birkaç kahvaltı seçeneği:

 • Ispanaklı krep
 • Balkabaklı avokadolu tartin
 • Kahvaltıda tatlısız yapamayanlar için kruvasan çeşitleri

Kafenasanat

İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri

Instagram: @kafenasanat

Adres: Türkali, Nüzhetiye Karakol Sk. No:3, Beşiktaş/İstanbul

Vegan kahvaltılarda peynir, sucuk, hamur işi gibi ürünlerin olacağı pek de beklenilen bir şey değil. Ancak bunun da bir çaresi bulunuyor ve birçok mekan tüm bu ürünleri vegan beslenmeye uygun şekilde üretebiliyor. Bu mekanlardan biri de Kafenasanat. 

Vegan restoran içerisinde dört farklı kahvaltı sizi karşılıyor. Kahvaltıda çeşit arayanlar için serpme kahvaltı seçeneği de var: Jelan Kahvaltı. 

Kafenasanat’ın değerlendirebileceğiniz diğer seçenekleri ise şöyle:

 • Sahanda sucuk (Vegan)
 • Kahvaltı kase
 • Açık dilim tost (Vegan)
 • Peynir ve simit kase (Vegan)

Bi’ Nevi Deli

İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri

Instagram: @binevideli

Adres: Etiler, Dilhayat Sk. No:10/1, Beşiktaş/İstanbul

Son yıllarda popülerlik kazanan bowl’lar, çeşitli meyveler ile hazırlanabilen ve oldukça pratik bir kahvaltı çeşidi. Elbette kusursuz bir bowl yemek için doğru mekân seçimi de oldukça önemli. 

Bi Nevi Deli, bowl ve granola lezzetleriyle öne çıkıyor ve tüm menüsünde vegan seçenekler sunuyor. Aynı zamanda glutensiz seçeneklere de menüde yer veriliyor. 

 • Naked Berry Bowl
 • Acai Bowl
 • Kabak çekirdeği Scramble
 • Pancake 

Menüsüyle Tüm Beslenme Çeşitlerine Hitap Eden Mekanlar

İstanbul’da Vegan Kahvaltı Seçenekleri
Fotoğraf: Unsplash | Mark Luis

Biliyoruz ki konu vegan beslenmek olduğunda akla gelen seçenekler oldukça sınırlı oluyor. Ancak yalnızca vegan seçenekler bulunduran mekanlara kıyasla birçok kafe ve restoranda vegan lezzetlere ulaşmak oldukça kolay. Ayrıca kahvaltınızı bir grup arkadaşınız ya da aile üyeleriniz ile birlikte yapmayı planlıyorsanız da herkesin beslenme stiline uygun seçeneklere sahip bir mekân tercih edebilirsiniz. Menüsüyle tüm beslenme çeşitlerine hitap eden mekanlardan bazıları:

 • Voi (Çeşitli Lokasyonlar)
 • Bronwyn, Teşvikiye, Akkavak Sk. 32a, Şişli/İstanbul
 • Yer Moda, Caferağa, Ferit Tek Sok. 25/A, Kadıköy/İstanbul