Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar

Vegan olmayı düşünüyor ve nereden başlayacağınızı, nasıl besleneceğinizi bilemiyor musunuz? Ya da vegan ürünlerin kolay erişilebilir olmadığını düşündüğünüz için bu fikrinizi erteliyor musunuz? Sanıldığının aksine artık vegan markalar her yerde… Yaşadığınız semtin market raflarında her geçen gün daha da geniş bir yer kaplamaya başlayan vegan markalara, artık çok rahat erişmek mümkün. Üstelik tercih edeceğiniz vegan et, süt, peynir gibi seçenekler alışık olduğunuz lezzetleri aratmayacak kadar iddialı! 

Online alışveriş seçeneklerinin de hızla arttığı şu günlerde, vegan markaların farklı lezzetlerini deneyimlemek artık çok daha kolay… Sizler için Türkiye’de hem online alışverişte hem de semtinizde bulabileceğiniz vegan market ürünlerini listeledik!

Vegan Süt Markaları

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf: Pexels | Cottonbro Studio

Türkiye’de vegan süt bulabileceğiniz birçok marka var! Market raflarında en yaygın görülen bitkisel sütler arasında badem sütü, yulaf sütü, hindistan cevizi sütü, soya sütü gibi seçenekler mevcut. 

 • Alpro: Yaşadığınız şehrin marketlerinde en rahat bulabileceğiniz bitkisel süt markalarından olan Alpro, yulaf sütü, soya sütü, fındık sütü, hindistan cevizi sütü, badem sütü gibi geniş seçenekler sunuyor. Aynı zamanda markanın şekersiz bitkisel sütlerini de bulabilirsiniz.
 • Fomilk: Yine şekersiz, aromalı ve şekerli vegan süt seçenekleri bulunan Fomilk’in Antep fıstığı sütü de var! Fomilk ürünlerini;  Vegan Bakkal ve Fomilk internet sitesi ile internetten sipariş edebilir, şehrinizdeki Macro Center ve Migros marketlerde bulabilirsiniz. İnternet sitesi üzerindeki ‘Nerede bulabilirim?’ seçeneği ile şehrinizdeki hangi marketlerde satıldığına bakabilirsiniz.
 • Veganmilk: Macro Center veya Inoment Wellness internet sitesi üzerinden satın alabileceğiniz VeganMilk; cam şişede satılan şeker ilavesiz ve glutensiz bitkisel sütlerinin yanında, vegan latte ve milkshake seçenekleri ile de aromalı lezzetler sunuyor. 
 • Nilky: Yulaf, soya, badem, fındık, hindistan cevizi, çikolata & fındık seçenekleri bulunan vegan süt markası Nilky’nin salepi de var! Nilk ürünlerini Nilky.co veya Vegan Bakkal üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Vegan Peynir ve Tofu Markaları

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf: Pexels | Polina Tankilevitch

Türkiye’de vegan peynir ve tofu alabileceğiniz pek çok marka bulabilirsiniz. 

 • Trakya Çiftliği: Trakya Çitliği; sade, cevizli, cheddar, biberli, füme, krem, üçgen, beyaz, pesto soslu ve köy peyniri çeşitleri ile veganlar için oldukça fazla peynir seçeneği sunuyor. Aynı zamanda markanın vegan peyniri ve vegan yoğurdu da var! Sipariş için Vegan Dünyası ya da Vegan Bakkal’a göz atabilirsiniz.
 • Veggy: Semtinizdeki marketlerde karşılaşabileceğiniz Veggy, tofu, tütsü aromalı tofu, tofudan parmesan ve vegan peynir seçenekleri ile veganlar için kolay ulaşılabilir alternatifler üretiyor.
 • Bi Nevi Deli, Cheezmir, Itz Nutz ve daha birçok markanın çeşit çeşit vegan peynirlerine de Vegan Dükkan üzerinden ulaşabilirsiniz. 
 • EverFresh’in sade, baharatlı, kekikli, domatesli ve tuzsuz tofu seçenekleri ve Clearsping’in organik tofusunu da denemelisiniz. 

Vegan Et Markaları

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf:Unsplash | LikeMeat

Veganlar, eski tüketim alışkanlıklarını hayvanlara zarar vermeden sürdürmenin en kolay ve lezzetli yolunu buluyor! Türkiye’de kolayca ulaşabileceğiniz, bitki bazlı et üreten birçok marka var: 

 • Vappy: Vappy alışık olduğumuz lezzetlerden uzak kalmamamız için vegan sucuk, salam, rozbif gibi seçeneklerle kahvaltıdaki vegan alternatiflerinizi çoğaltacak ürünler üretiyor.
 • Veggy: Veggy’nin vegan et seçenekleri saymakla bitmiyor; vegan burger, köfte, schnitzel, nugget, sotelik, kebap… Marketlerde kolay ulaşabileceğiniz bir marka olan Veggy’nin vegan et ürünlerini satın alıp öğününüzü çok pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
 • Yaşam Vegan’ın vegan sosis ve sucuğunu, Newer Foods’un bitki bazlı köftelerini, Quorn’un vegan fish fingerlarını da Just Vegan Store’dan sipariş edebilirsiniz.

Vegan Makarna Markaları

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf: Unsplash | Abhishek Hajare

Market raflarında gördüğümüz birçok makarnanın içeriğinde yumurta olduğundan, veganlar için makarna alternatifleri üreten markaları araştırdık: 

 • Talya Foods: Yüksel lif ve proteine sahip karabuğday, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, mor havuç, kinoa gibi çokça seçeneğe sahip olan Talya Foods makarnalarını Vegan Dükkan veya Vegan Bakkal’dan sipariş edebilirsiniz.
 • Potamya: Kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve nohut ile organik baklagil makarnaları üreten Potamya’nın balkabaklı ve zerdeçallı sebzeli makarnaları da bulunuyor. Potamya ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden sipariş verebilir, Macro Center raflarında da görebilirsiniz.
 • La Cuisinette: Siyah havuç, kırmızı pancar, kapya biber, siyah zeytin, brokoli, ıspanak gibi tatlarla alışılmışın dışında bir ürün yelpazesi sunan La Cuisinette’in organik sertifikalı vegan makarnalarını internet sitesi üzerinden şipariş edebilirsiniz.
 • Rummo’nun kepekli pirinçli makarnalarını ve Balviten’in glutensiz makarna çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Vegan Kahvaltılık Ürünler Satan Markalar

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf: Pexels | Taryn Elliott

Kahvaltıda tercih edebileceğiniz vegan markalar saymakla bitmiyor! Vegan Bakkal’dan sipariş edebileceğiniz kahvaltılıklar arasında; Mom’s markasının çeşit çeşit granolaları, Nuts’all’dan yer fıstığı ezmesi seçenkleri, Ots markalı tahin, pekmez, zeytin ezmesi çeşitleri ile kahvaltılarınızı zenginleştirebilirsiniz. 

 • Şekerhanım’ın şeker ilavesiz ve organik reçel çeşitlerini ve daha birçok markanın reçel seçeneklerini Vegan Dükkan üzerinden satın alabilirsiniz. 
 • Eğer kahvaltılarınızda yumurta alternatifi arıyorsanız, Balviten veya Vie Life markalarının yumurta ikamesi ile alışık olduğunuz omlet lezzetini elde edebilirsiniz.
 • Bi Nevi Deli’nin Pumpkin Keto Scrumble karışımını sotelenmiş sebzelerle pişirerek besin değeri yüksek bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz.

Vegan Çikolata Markaları

Market raflarında gördüğümüz çoğu çikolata süt ve süt tozu içeriyor. Neyse ki vegan beslenen bireyler için özel üretim yapan markalar var.

 • Aroha: Hindistan cevizi sütlü, antep fıstıklı, bitter, turna yemişli, fındıklı ve bademli gibi birçok çeşidiyle veganlar için lezzetli alternatifler sunan Aroha çikolatayı internet sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz. 
 • The LifeCo: Marketlerde sıklıkla görmeye başladığımız The LifeCo ürünleri, zengin lif kaynağı olmasıyla da tercih edebileceğimiz organik çikolatalar arasında. Macro Center, Migros ve Vegan Dükkan’dan satın alabilirsiniz.
 • Glories: Şekersiz, vegan bitter çikolata alternatifleri oldukça fazla olan Glories’in fındıklı, bademli, portakallı, deniz tuzlu, vişneli seçeneklerini ve dahasını Macro Center, Migros ve internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Vegan Cips ve Atıştırmalık Markaları

Türkiye’de Bulabileceğiniz Vegan Markalar
Fotoğraf: Pexels | Rodnae Productions

Fropie’nin probiyotik barlarını hala denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz! Aynı zamanda; 

Güa’nın glutensiz bisküvi, cips ve grissini çeşitlerini, Mom’s markalı granola bar ve kurabiyeleri, Annas’ın çeşit çeşit bisküvilerini ve EatReal’ın vegan cipslerini denemelisiniz.

Birçok vegan atıştırmalık seçeneğine Vegan Bakkal ve Vegan Dünyası sitelerinden online siparişle kolayca ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Unsplash | Anna Pelzer