İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Uzmanlar tarafından bilgi çağı olarak adlandırılan 21. yüzyıl, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran internetle bizleri tanıştırdı. İnternet sayesinde günlük hayatımızda birçok şeyi çok daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Öte yandan verilerimizin sürekli belirli sunucularda tutulması, özel hayatımızın gizliliği açısından sorun yaratabiliyor. Tabii bir diğer tarafta interneti çok iyi bir şekilde kullanmayı bilen kötü niyetli kişiler de var. Peki, tüm bu karmaşanın ardında internette kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Bu bağlamda, kişisel güvenliğinizi artırabilmeniz adına sizin için internette güvende olmak için en iyi uygulamalar listesi oluşturduk…

Signal

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Günümüzde iletişim aslen internet üzerinden sağlanıyor. Her ne kadar yaygın olarak kullanılan WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları, belirli ölçüde uçtan uca şifreli mesajlaşma sağlasa da hiçbiri Signal kadar güvenlik vadetmiyor. Eğer mesajlarınızın tamamen gizli kalmasını istiyorsanız Signal kullanabilirsiniz.

Gerçek uçtan uca şifreleme kullanan Signal, Whatsapp’ın aksine ne şirket içi ne de şirket dışı olarak verilerinizi ve mesajlarınızı tutmuyor. Ayrıca uygulamanın tamamen açık kaynaklı olması, siber güvenlik uzmanları tarafından sürekli olarak denetlenmesini sağlıyor. Signal, tüm bu sebepler toplandığında bir numaralı şifreli mesajlaşma aracı olarak karşımıza çıkıyor.

DuckDuckGo

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Web Sitesi: Tıklayın!

Arama motoru dendiğinde ilk akla gelen isim tabii ki Google. Peki, Google gibi mükemmel bir servisi tamamen ücretsiz kullanabilmenizin sebebi ne? Evet, tahmin ettiğiniz üzere Google verilerinizi işleyerek reklamverenlere satıyor ve bu şekilde para kazanıyor. Örneğin, Google’ın elinde eğer aktif kullandığınız bir Google hesabınız varsa sizinle ilgili biyometrik verilerinizden tutun da nerede okula gittiğiniz, hangi tür filmleri sevdiğiniz ve nerede yaşadığınıza kadar uzanan ortalamada 60 farklı bilgi düğümü bulunuyor.

Tam olarak bu noktada ortaya çıkan DuckDuckGo, kullanıcılarına daha güvenli ve özel arama hizmeti sunuyor. DuckDuckGo’da arama yaptığınız sırada IP adresiniz, kullanıcı bilgileriniz veya sizinle ilgili reklam verileri tutulmuyor. Ayrıca isterseniz DuckDuckGo’nun sahip olduğu web tarayıcısını da kullanabiliriz.

ProtonMail

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

E-posta bilgilerimizin sızdırılması, son yıllarda sıkça yaşanan bir durum. Ne olacağından habersiz bir şekilde ana e-postanız ile herhangi bir siteye kaydolursanız sitede bir veri ihlali yaşanması durumunda e-postanız da hackerların eline geçebilir. Son yıllarda yaşanan neredeyse tüm hack olayları, oltalama adı verilen ve size e-posta yoluyla ulaştırılan zararlı dosyalar ile gerçekleştiriliyor.

Tam olarak bu sebeplerle daha güvenli bir e-posta hizmeti kullanmak isteyebilirsiniz. ProtonMail, diğer e-posta servisleri gibi ücretsiz ancak sizden herhangi bir kişisel bilgi talep etmiyor. Ayrıca verileriniz, örneğin Gmail’in aksine, şirket tarafından işlenmiyor. Ayrıca ProtonMail’in spam e-postalara karşı daha gelişmiş bir güvenlik sistemi bulunuyor.

TempMail

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

ProtonMail’den bahsederken e-postanızı sitelere vermenizin sorun yaratabileceğine değinmiştik. Tam olarak bu noktada devreye giren TempMail, e-postanın pek bir işlevi olmayan önemsiz sitelere kaydolurken size yardımcı oluyor. Size geçici bir e-posta sağlayarak istediğiniz siteye kaydolmanıza olanak tanıyor. Size sağlanan gelen kutusu sekmesiyle siteden size gönderilebilecek onay e-postalarını da görebiliyorsunuz. Tabii eğer Premium almazsanız bu e-posta adresine yeniden ulaşamayacağınızı da belirtmemiz gerekir. Bu sebeple lütfen TempMail ile kaydolduğunuz yerlere dikkat edin.

LastPass

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Günümüz dünyasında güçlü ve hatırlaması kolay bir şifre oluşturmak bir hayli zor. Kötü niyetli bir kişi, kolayca hatırlayabildiğiniz için şifreniz içerisinde yer alan doğum yılı, soyisim ve köpeğinizin ismi gibi verileri kolaylıkla sosyal medya hesaplarınızdan tespit edip şifre kırma yöntemlerinde bu verileri kullanabilir.

Aslında güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük harf kullanımından noktalama işaretlerini kullanmaya kadar detaylı bir kılavuz var. Fakat böyle karmaşık şifreleri hatırlamak zor. Tam olarak bu noktada imdadınıza yetişen LastPass, giriş yaptığınız sitelerdeki şifrelerinizi kendi sistemine kaydediyor. Bu sebeple bir kere kaydettikten sonra herhangi bir şekilde şifreyi hatırlamak zorunda kalmıyorsunuz. 

Lastpass uygulaması, ayrıca sizin için güçlü şifreler öneriyor. Tamamen bağlantısız ve algoritma tarafından oluşturulan bu şifreleri hatırlamak zorunda değilsiniz. LastPass’te tutulan şifreler, uygulamayı geliştiren isimlerin dahi bilmediği yeni bir şifreleme yöntemiyle farklı şekilde tutuluyor. Son yapılan ve sektörde tuzlama adı verilen işlem nedeniyle LastPass verileri sızdırılsa dahi kötü niyetli kişilerin elinde anlamsız bir yığın karakterden başka bir şey olmuyor.

Bouncer

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Telefonumuza indirdiğimiz uygulamalar, bazen o kadar çok fazla izin istiyor ki bunları takip etmek zorlaşıyor. Örneğin sıradan bir oyun, rehberinize veya mesajlarınıza erişim izni isteyebiliyor. Kullanıcıların birçoğu ise izinlerin detayını okumadan uygulamayı yükleyebiliyor. Ancak internette güvende olmak için daha dikkatli olmak gerekli.

Bouncer uygulaması, telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların izinlerini düzenli olarak denetleyerek uygulamaların sizin isteğiniz dışında kamera, galeri veya mesajlar gibi diğer uygulamalara erişimini engelliyor.

Google Authenticator

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Günümüzde birçok uygulama, iki faktörlü doğrulama adı verilen hizmeti neredeyse zorunlu hale getirmeye başladı. İki faktörlü doğrulama, şifrenin yanında telefon veya bilgisayar gibi ekstra bir cihazda yer alan ve sürekli olarak değişen şifrenin de girişler sırasında sağlanmasını zorunlu kılıyor.

Örneğin kötü niyetli kişiler şifrenizi ve e-posta hesabınızı ele geçirdi. Eğer iki faktörlü doğrulamayı aktif hale getirdiyseniz bu önemli bilgiler ellerinde olsa dahi telefonunuzdaki uygulamada yer alan ve her 10 saniyede bir değişen 6 haneli koda erişemedikleri sürece hesabınıza giriş yapamazlar.

Güvenli internet kullanımı konusunda son derece önem taşıyan iki faktörlü doğrulama için birçok farklı program bulunuyor. Listemizde yer alan bazı programlar da bu hizmeti sağlıyor. Ancak bizim size önerimiz, Google Authenticator olacaktır. 

Kullanıcılar tarafından en çok kullanılan iki faktörlü doğrulama uygulamalarından olan Google Authenticator, sosyal medya platformlar da dahil olmak üzere neredeyse tüm önemli internet siteleriyle uyumlu olarak çalışıyor. Kullandığınız site veya uygulamanın güvenlik ayarlarından kolaylıkla iki faktörlü doğrulamayı aktif hale getirebilir ve telefonunuza indirdiğiniz Google Authenticator uygulamasına bağlayabilirsiniz.

Glasswire

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

Android ve Windows için ekstra bir güvenlik duvarı işlevi gören Glasswire, herhangi bir casus veya fidye yazılımına karşı sürekli olarak tetikte kalıyor. Düzenli olarak uygulamalarınızı ve işledikleri verileri inceleyen Glasswire, internette herhangi bir sızıntı olduğunda da sizi uyarıyor. Glasswire ile cihazınızdan yapılan tüm veri aktarımını görebilir, şüpheli durumlara karşı tetikte olabilirsiniz.

UBlock

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Chrome Eklentisi: Tıklayın!

İlk yıllarına kıyasla artık daha güvenli bir yer haline gelse de internette hala tıklamamanız gereken reklamlar ve bağlantılar bulunuyor. UBLock, genellikle bir reklam engelleyici olarak tanınsa da aynı zamanda sizi tehlikeli sitelere karşı da koruyor. 

Eğer bir şekilde girmemeniz gereken tehlikeli bir siteye girerseniz, UBlock bu sitenin çeşitli tehlikeler barındırdığına dair sizi uyarıyor ve girişinizi engelliyor. UBlock, Microsoft Edge ve Google Chrome gibi web tarayıcılarına uzantı olarak kolaylıkla kurulabiliyor. Ayrıca uygulamanın içerisinde yer alan pop-up kaldırma aracının da fazlasıyla faydalı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Safe Me

İnternette Güvende Olmak İçin En İyi Uygulamalar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Güvenli internet uygulamaları arasında yer alan Safe Me, hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlar için ücretsiz olarak sunulan oldukça yararlı bir internet güvenliği aracı. Otomatik bir biçimde sürekli olarak darkweb verilerini tarayan uygulama, hackerlar tarafından bir sitenin bilgileri sızdırıldığında size uyarı gönderiyor. 

Bu sayede sizin elinizde olmayan sızıntılara karşı daha hızlı aksiyon alabilme şansına erişiyorsunuz. Ayrıca uygulamada internette güvende olmak için yapmanız gerekenler hakkında detaylı bir kurs serisi de bulunuyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | FLY:D