Küçük Alanlar İçin Dekorasyon Hileleri

Küçük Alanlar İçin Dekorasyon Hileleri

Alanı doğru kullanmak bazı durumlarda alanın büyüklüğünden daha önemli hale gelebiliyor. Özellikle küçük evlerde doğru dekorasyon, hem konfor hem de estetik açısından oldukça kritik. Bu kapsamda küçük ev dekorasyonu için bazı ipuçlarına dikkat etmek şart. Yazımızda en doğru şekilde küçük alan yerleştirme adına bazı dekorasyon ipuçları veriyoruz. Dekorasyon fikirleri öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini de atlamıyoruz.

Küçük Alanların Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Küçük Alanlar İçin Dekorasyon Hileleri
Fotoğraf: Unsplash | Steven Ungermann

Dekorasyon ipuçları öncesinde küçük alanları dekore ederken dikkat etmeniz gerekenleri incelemeniz gerekiyor. Temel olarak göz önüne almanız gerekenler ise şu şekilde:

Alanı tanımlayıp planlı olun: Küçük veya büyük, hangi alanı doğru şekilde kullanmak istiyorsanız alanı bütünüyle keşfedip ona uygun plan yapmak ilk adım. Bu kapsamda odanın, evin şekline göre nerelere eşyalarınızı konumlandırabileceğinizi belirlemeniz şart.

Zemini doldurmayın: Küçük evlerde özellikle zemin çok çabuk doluyor ve bu durum alanı dar gösteriyor. Dolayısıyla zeminde yer kaplayacak dekorasyon eşyalarını azaltmanızda fayda var.

Işık ve renk: Işığı ve rengi gözetmek özellikle 2+1, 1+1 ev dekorasyonu için sanıldığından daha önemli! Doğal ışık alma imkanını sonuna kadar kullanmak ve pastel renkli eşyalara yer vermek, daha ferah bir alan hissi yaratıyor.

Çok amaçlı mobilyalar seçin: Mobilyalar küçük alanlar için ne yazık ki dert olabiliyor. Bu yüzden en az mobilya ile ihtiyaçları karşılamak kritik. Çok amaçlı mobilyalar bu noktada öne çıkıyor.

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Alanlar İçin Dekorasyon Hileleri
Fotoğraf: Unsplash | Clay Banks

Dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan bahsettikten sonra artık daha net adımlara geçiyoruz. Dekorasyon hileleri de denilen ipuçları…

Dikey Düşünün

İlk olarak alanı verimli kullanmak şart! Bu kapsamda duvarları kullanmak oldukça cazip. Raflar veya duvara monte diğer mobilyalar 1+1 veya 2+1 ev dekorasyonu için olmazsa olmaz. Tabii burada duvarı tamamen doldurmamaya dikkat etmek de önemli. Duvarda gereğinden fazla eşya olması, alanda sıkışıklık hissini artırabilir..

Katlanabilir Eşyaları Tercih Edin

Küçük alan için dekorasyon fikirleri birçok ögeden besleniyor. Bunlardan biri de portatif eşyalar… Dikey olarak dizayn ettiğiniz alanda eşyaların katlanabilir olması, işiniz bittiğinde size daha fazla alanın kalması anlamına geliyor. Spesifik olmak gerekirse duvar yatağı bunun en iyi örneklerinden biri. Duvar yatağı, uyandığınızda kolayca yerine yerleştiriliyor ve odanızda hala yer kaplamaya devam etmiyor.

Yansıtıcı Eşyalar Kullanın

Dikey aynalar kullanmak ve özellikle mutfağınızı yansıtıcı malzemelerle dizayn etmek size alanın geniş olduğu hissini veriyor. Bu verimlilik getirmese de aslında hoş bir illüzyon. Bu sayede ışık çok daha iyi yansıyor ve daha ferah bir ortamda olduğunuzu hissediyorsunuz.

Küçük ve Katlanabilir Masaları Tercih Edin

Masalar evlerde alanı en çok daraltan eşyalar arasında yer alıyor. Özellikle yemek masasına çok dikkat etmek gerek. Katlanabilir masaları tercih etmek veya olabildiğince küçük masalar kullanmak da bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Doğru Halıyı Seçin

Alanı büyük veya küçük gösterebilen bir diğer unsur ise halı. Küçük bir halı odayı küçük gösterirken zemini yeterince kaplayan ve tüm eşyaların üzerine oturduğu bir halı alanın daha geniş olduğu izlenimini veriyor. Halı seçimi yaparken bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Francesca Tosolini