Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2023

Sürdürülebilirlik, birçok şirketin gündeminde olduğu gibi artık bireyler de bu alanda bilinçlendi. Hepimiz geleceğimiz için bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkındayız. Nereden ve nasıl başlayacağımızı bilemediğimiz zamanlarda ise sürdürülebilirlikle ilgili Instagram hesapları bize yardımcı oluyor. Greenfluencer olarak adlandırılan ve sürdürülebilirlik Instagram hesaplarını yöneten kişiler, kendi hayatlarında yaptıkları değişimlerle bize ilham olmaya devam ediyor. 

Çevre Bilinci Konusunda Farkındalık Yaratan Influencer’lar

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları
Fotoğraf: Mert Guller

Sürdürülebilir bir yaşama adım atmak zaman zaman zorlayıcı görünebilir. Fakat çevre dostu Influencer hesapları, bize aslında doğaya dost olarak yaşamanın gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor olmadığını gösteriyor. Peki, nereden başlamalıyız? İşte aradığımız cevapları bize verecek çevre bilinci konusunda fark yaratan Influencer’lar…

Kentte Ekolojik Hayat | Utku Yılmaz

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @kentteekolojikhayat 

Sosyal girişimci Utku Yılmaz tarafından yönetilen hesap, hayatın her alanında sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu gösteriyor. Atıksız yaşamın sırlarını veren ve evinde çöp kutusu bulundurmayan Utku, çevre dostu influencer hesapları arasında en çok öne çıkanlardan biri. İleri dönüşüm örnekleri ve doğa dostu ürün önerileriyle hesap, bize günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz birçok ipucunu veriyor. 

Türk İşi Minimalizm | Hale Acun Aydın

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @turkisiminimalizm 

Aslında çok az eşyaya ihtiyacımız olduğu ve çok az tüketerek yaşayabileceğimizi düşünür müydünüz? Minimalizmi hayat mottosu haline getiren Hale, bize bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Hesabında tasarruf önerileri, minimalist ev ipuçları ve sürdürülebilirlik örnekleri gösteren Hale, sadeleşmenin insanı ne kadar özgürleştirdiğini de kanıtlıyor. 

Nil Kıyısı | Nil Ormanlı Balpınar 

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @nilkiyisi 

Sürdürülebilirlikle ilgili akla takılan her soruya cevap bulmaya çalışan Nil Ormanlı Balpınar, hesabında kendi deneyimlerinin yanı sıra farklı alanlarda yaşanan gelişmeleri de paylaşıyor. ‘Başka Bir Gezegen Yok / Atıksız Yaşamın İpuçları’ isimli bir kitaba da sahip olan Nil, sürdürülebilirlik Instagram hesabının yanı sıra YouTube hesabında yer alan videolarıyla da dikkat çekiyor. 

Etik Seçimler | Duygu Gönül

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @etiksecimler

Güzellik konusunda sürdürülebilirlik ipuçları veren Duygu Gönül, yalnızca çok basit seçimlerimizle bile gezegenimiz ile uyum içerisinde yaşayabileceğimizi gösteriyor. Vegan içerikli ve hayvan deneyi yapmayan markaları bulan, ürünlerini inceleyen ve takipçilerine öneren Duygu, bilinçli bir tüketicinin bilmesi gereken bilgileri de bize aktarıyor. 

Cemre Sıla Atılgan

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @cemresilatilgan 

Çevre mühendisliği okuyan Cemre Sıla Atılgan, kendisini sürdürülebilirlik mühendisi olarak tanımlıyor. Sürdürülebilirlik Instagram hesabında minimalizmden atıksız yaşama kadar birçok konuya değinen Cemre, aslında günlük hayatından anektodlarla çevre dostu bir yaşamın mümkün olduğunu eğlenceli bir şekilde aktarıyor. 

Atıksız Minimalist | Ceren Özcan Tatar

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @atiksizminimalist 

‘Atıksız Yaşam Değerlerini Yaşamanın Yolu’ isimli bir kitabın da yazarı olan Ceren Özcan Tatar, Atıksız Minimalist hesabıyla kendi değişim yolculuğunu takipçilerine aktarıyor. Aktardığı bilgilerle 3. Sıfır Atık Zirvesi ve Ödül Töreni’nde Sıfır Atık Sosyal Girişimcilik Ödülü de alan Greenfluencer, özellikle günlük hayatta kullandığımız ürünlerin doğa dostu alternatiflerini sunmasıyla oldukça faydalı bilgilere imza atıyor. 

Sürdürülebilir Bir Yaşam | Begüm Yağcı

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @surdurulebilir_bir_yasam

Çekmiş kıyafetler nasıl düzeltilir? Hangi kıyafet kaç kez giydikten sonra yıkanmalı? İyi bir termos nasıl olmalı? İlaçlar neden çöpe atılmaz? Bunlar ve çok daha fazla sorunun cevabını Sürdürülebilir Bir Yaşam Instagram hesabında bize Begüm Yağcı veriyor. 

Ekolojik Yolum | Gözde Özbey

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: @ekolojikyolum

Sürdürülebilirlik Influencer hesapları genellikle Instagram’da olsa da Gözde Özbey, kendi ekolojik yolculuğunu farklı mecralara da taşımış durumda. TikTok, YouTube ve kişisel bloguna da içerikler üreten Gözde, atıksız alışveriş yapıyor ve kendi temizleyicisini hazırlıyor. Doğaya duyarlı bir yaşam için ilham veren içeriklere imza atan Gözde’nin hesaplarına mutlaka göz atmalısınız.

Kadın Gezegeni | Aslı

Sürdürülebilirlikle İlgili Instagram Hesapları

Instagram: kadingezegeni_

Özellikle kadınları ilgilendiren tüm konuları sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alan Aslı, evde ve günlük hayatta akla takılan tüm soruları cevaplamaya çalışıyor. Atıksız bir mutfak yaratma konusunda ipuçları paylaşan Kadın Gezegeni Instagram hesabı, aynı zamanda evde kullanılan temizlik ürünleri için alternatif olabilecek tariflere de hesabında yer veriyor.

Kapak Fotoğrafı: Drew Hays