TOP

Pandeminin Gölgesinde Formula 1’in 70. Yılı ve Romain Grosjean’ın Aynası

Bir ara sıkı takipçisi olduğum Formula 1 yarışlarını izlemeyi Jacques Villeneuve’ün ardından bırakmıştım. Sürekli Michael Schumacher’in birinci olması da kabak tadı vermişti. “Gençlerin önünü aç artık” diye söylene söylene yarış izlemenin bir anlamı yoktu, takdir edersiniz.

Sonra aradan yıllar geçti, o arada hiç özlemedim bu iki üç saat süren vızır vızır sesleri. Nadiren haberlerine denk gelip “Ooo Button şampiyon mu olmuş?!” gibisinden hayret cümleleri kurdum. Ne zaman ki pandemi sebebiyle evde kalış saatlerimiz dışarıda gezme saatlerimizi dörde beşe katlamaya başladı, işte o vakit “Netflix’te izlenmeye değer başka neler olabilir” diye bir düşünce sardı. Tohumlanan düşüncenin ilk meyvelerinden biri Formula 1: Drive to Survive belgeseli oldu.

Bir Belgeselle Her Şey Eskisi Gibi Olur mu?

Bir Belgeselle Her Şey Eskisi Gibi Olur mu?
Fotoğraf: Shen Liu

Belli ki Formula 1’e olan ilgiyi artırabilmek için siparişle hayata geçirilen belgeselde Netflix ekibi; pilotları ve takım patronlarını adım adım izliyor. Yarışlarla ilgili röportajlar yapıyorlar ve kimi zaman dramatik sahneler ortaya çıkıyor. İzlerken kafanızda “Kim daha azimli, kim daha kibirli” gibi sorular cevaplanıyor. Başarılı takımlarla başarısız olanlar arasında bir çizgi çekiliyor. Favori pilotlarınız ve takımlar da belirmeye başlıyor. Sonuç olarak yeniden Formula 1 izlemek istiyorsunuz. Yani başarılı bir belgeselden söz ediyoruz. Hatta belgeselden ziyade bir reality show’dan.

Tabii, bu yapımla Formula 1’in yeni normalinde Mercedes’in podyumdan inmediği, tanıdığınız yarışçıların artık 40’ına vardığı ve yarış sonunda kazananlarla röportaj yaptıkları, 90’ların ikinci yarısında doğan çocukların ise kocaman adam olduğu gibi bazı gerçekler ortaya çıkıyor. 

Dijital Dünyanın Genç Yarışçıları

Dijital Dünyanın Genç Yarışçıları
Kaynak: formula1.com

Formula 1 pilotlarının yaş ortalaması bu sezon itibarıyla 27. Geçen yılla birlikte en genç pilotlar var sahnede. Oldukça genç yarışçılar şampiyonluk kovalıyor. Efsane olma yolunda ilerleyen ve yedinci şampiyonluğa doğru uçan Mercedes-AMG pilotu Lewis Hamilton 35 yaşında olsa da geleceğin şampiyonu gözüyle bakılan Red Bull sürücüsü Max Verstappen sadece 22 yaşında. Parlak günlerini mumla arayan Ferrari’nin umut bağladığı yeni pilotu Charles Leclerc de ‘97 doğumlu. Şu an pilotlar sıralamasında dördüncü sırada bulunan Lando Norris ise 20 yaşında ve pistin en genç pilotu. 

Genç yarışçıların Karting günlerinden arkadaş olmaları ve pistlerin yanı sıra Twitch üzerinden de birbirleriyle yarışmaları Formula 1’in yeni ruhunu yansıtıyor. Hızlı Mercedes’ler yarış başlar başlamaz arayı diğer araçlar için tatsız bir şekilde açsa da gençlerin orta sıra mücadelelerini izlemek keyif veriyor.

Başarının Olduğu Yerde Hatalar da Vardır

F1 Silverstone Pisti
Fotoğraf: Kévin et Laurianne Langlais

Yarışçılar ne kadar gençse Formula 1 de o kadar yaş almaya devam ediyor. 70. yaşını 9 Ağustos’ta İngiltere’deki Silverstone pistinde kutlayacak olan F1, ne yazık ki bir süredir pandeminin gölgesinde boş tribünlere karşı koşuluyor. Seyircisiz bir yarışın ve kazanılan zaferlerin coşkulu olamayacağı aşikar. Yine de yarışlar geçen hafta olduğu gibi sürpriz bir lastik patlaması veya hiç olmayacak yerde yapılan bir hata sonucu arabaların pistten çıkması gibi olaylar uğruna izlenmeye devam ediyor. İşte bu noktada yazının başlığında bahsi geçen Haas sürücüsü Romain Grosjean’dan söz etmek isterim.

Dikiz aynasına bakmaktan pek hoşlanmayan Grosjean ve şu an yarışmayan Maldonado’nun riskli sürüşleriyle yaptıkları kazaları derleyen bu Smooth Criminal remix’i üç haftada 600 binden fazla izlendi. Henüz ilk turdan yarış dışı kalan, milyonluk arabaları parçalayan, şampiyonluğa giden ya da puan almak üzere olan yarışçıları kontrolsüz manevralarıyla ekmeğinden eden tecrübeli pilot; her nasılsa hala F1 sürücüsü. İzleyenlerin bir bölümünü eğlendirdiği kesin ama böyle tehlikeli bir sporda daha usturuplu bir sürüşe kimse hayır demez. Yine de bu videonun her defasında güldürdüğü de bir gerçek. 

Formula 1; Verstappen gibi hızlı ve başarılı pilotlar, Mercedes-AMG gibi kusursuz iş çıkaran takımlar kadar Grosjean gibi yarışçılarla da 70 yıldır hayran kitlesini korumayı başarıyor.