ramazanda kilo kontrolü

Ramazan Ayında Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Ramazanda oruç tutarak vücudu dinlendirip yenileyebilir, açlık duygusunu hissederek yeme eyleminin kıymetini daha iyi anlayabilir, yemeğinizi paylaşmanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Tüm bu kıymetli kazanımların arasında “alınacak hoş kilolar” gibi bir konu yok ama sinsi kilolar kendilerini pek kıymetli görüyor olmalılar ki her ramazan ortaya çıkıveriyorlar! Bu ramazan ayında kilo vermek bana farz olsun diyorsanız kararınızı destekleyecek anahtar bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.  

Ramazan Ayında Kilo Vermek İsteyenlere 7 Öneri

ramazan ayında kilo vermek

Ramazan ayını bütün sene Müslüman alemiyle birlikte dört gözle bekleyen bir grup da muhtemelen “sinsi kilolar” olsa gerek. Ramazan boyunca öğün sayısı düşmesine rağmen nasıl oluyor da kilolar artıyor? 1 ay boyunca bütün gün açlık yaşarken nasıl oluyor da ay sonunda tartıda kredi kartı ekstresi gibi şaşırtıcı bir sonuç çıkıyor… Gerçekten bazı şeylere akıl sır ermiyor. 

Ramazanda kilo vermek ya da en azından ramazanda kilo almamak için neler yapılabilir sorusunu gelin birlikte masaya yatıralım! Madem acil durum masası kuruluyor mevzu uzayabilir masaya biraz atıştırmalık mı koys… Hah işte! Ramazanda kilo alınmasının önemli nedenlerinden biri bu zihniyet! Ramazan ayında kilo vermek istiyorsanız öncelikle atıştırmalıklardan vazgeçmeniz iyi olur. Şimdi, geçelim diğer konulara…

Metabolizmayı Zinde Tutun

ramazanda sağlıklı beslenme

Ramazanda kilo almanın en büyük nedenlerinden biri gün boyu açlık ve hareketsizlik sonucu metabolizma hızının yavaşlamasıdır. Metabolizmanın yavaşlaması da besinlerin daha çok yağa dönüşmesi yani kilo almanın kolaylaşması anlamına gelir. Özellikle sahurda mercimek ve nohut gibi lifli gıdalar tüketerek ve gün içinde hareketsiz kalmamaya çalışarak metabolizmayı zinde tutabilirsiniz. 

Sahuru Atlamayın, İftarı Abartmayın

ramazanda kilo kontrolü

Ramazan diyeti nasıl olabilir diyorsanız, püf nokta; sahura mutlaka kalkmak ve iftarda da yemek yemeyi abartmamaktır. Sahuru atlamak otomatik olarak çok daha uzun süre aç kalmak demektir. Uzun süre açlık da metabolizmayı yavaşlatır ve kilo almanın kapısını aralar. Ayrıca uzun süren açlıktan sonra iftarda yemek yerken ipin ucunu kaçırmak da oldukça önemli. 

Sahurda Sağlam İftarda Hafif Sofralar Kurun

ramazan diyeti

Ramazan beslenme önerileri nedir sorusu için “Sahur sofralarının besleyici, iftar sofralarının hafif olması” en popüler cevaplar arasındadır. Muhtemelen bu sorunun sorulduğu grupta ağırlıklı olarak beslenme uzmanları vardır… İlginçtir ki sanki beslenme uzmanlarına garez var gibi tam da bunun tersi yapılır. Gelin bu ramazan diyetisyenlerle barışalım ve onların sözünü dinleyerek ramazanda kilo vermek için sahuru sağlam, iftarı hafif geçirelim. 

Ramazanda Yardımlaşmada Coşkulu, Sofrada Sakin Olun

oruç kilo aldırır mı

Ramazan hayırlara vesile olmak, yardımlaşmak için özel bir dönem. Maneviyatı yükseltirken artan coşkunun seviyesini iftar sofralarında biraz kısmakta fayda var. Özellikle kalabalık iftar sofralarında hoş muhabbetin de etkisiyle yemekte ipin ucunu kaçırmak Ramazan ayında kilo vermek istiyorsanız yapmamanız gerekenler arasında!

Tatlıyı Azaltın, Sporu Çoğaltın!

oruçla kilo vermek

“Ramazanda kilo vermek epey zor gibi en azından ramazanda kiloyu korumak nasip olsun bana!” diyorsanız en azından iftar sonrası yürüyüş yapmayı ve tatlıyı biraz kısmayı deneyebilirsiniz. Evet zor ama unutmayın; zor başarılır, imkansız zaman alır. Ramazan diyeti listelerinde de olan hafif tatlı tarifleri imdadınıza yetişecektir. 

Şok Diyetlere Kanmayın!

hızlı kilo verme

Ramazan diyeti ile bir haftada 5 kilo verdim, yok efendim ramazanda 8 kilo verdim, o da bir şey mi ben ramazanda 20 kilo verdim! Yok artık! Sakın, bu cümlelere kanıp şok diyetlere kalkışmayın. Zira uzmanlar şok diyetlerle verilen kiloların çoğunlukla hızla ve fazlasıyla geri alındığını söylüyor. Emin adımlarla, yavaş yavaş ilerleyin.  

Kararlı Olun Kilolardan Kurtulun…

ramazanda spor

Ramazanda kilo almamak veya ramazanda kiloyu korumak için hangi önerileri uyguluyor olursanız olun işin sırrının istikrarlı olmakta saklı olduğunu unutmayın. Kararlılığınızı ortaya koyun, gece mutfağı toplarken gözünüze ilişip elinize geliveren baklava dilimini yavaşça yerine bırakın…

Ramazan Ayında Egzersiz Yapılır mı?

ramazanda egzersiz

Ramazan ayında kilo vermek için metabolizmanın yavaşlamasına izin vermemek en önemli kuraldır ve bunu yapmanın en iyi yolu egzersizdir. Oruçluyken, aç açına spor mu yapılır diye hemen iç geçirmeyin! Sporla yükselen mutluluk hormonlarıyla ruhunuzu besleyebilir ayrıca hızlanan metabolizma etkisiyle vereceğiniz kilolar sayesinde mutluluğunuzu ikiye katlayabilirsiniz. Ek olarak ramazanda spor yapmak kabızlığı da önler.     

Normalde düzenli egzersiz yapıyorsanız oruç tutarken hareket dozunu biraz hafifletmeniz iyi olur. Genel olarak pek sportif biri değilseniz de ramazana uygun sporlar arasında yürüyüş, başlangıç seviyesi yoga ve pilates ile hafif tempolu yüzme sayılabilir. 

Ramazanda egzersiz ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir:

  • Yapılacak egzersizler hafif olmalı ve bir saatten fazla sürmemelidir.
  • Egzersizden verim alınabilmesi için uyku kalitesine de dikkat edilmelidir. 
  • İftardan iki saat kadar sonrası ve sahurdan sonra uyumuyorsanız sahurdan iki saat sonrası hafif egzersizler yapmak için uygun zamanlardır. 
  • Eğer herhangi bir hastalığınız yoksa iftar öncesi de spor yapabilirsiniz. Böylece ramazanda kilo vermek epey kolaylaşır. Enerji için vücuttaki yağlar yakılacağından sağlıklı kilo verebilirsiniz. Şeker ve tansiyon düşmesi gibi zorlayıcı durumlar yaşarsanız spor saatinizi iftar sonrasına bırakmanız iyi olur. 

Her ramazanda ve mümkünse bir ömür bedenen ve zihnen hafif ve rahat hissetmeniz dileğiyle… Sağlıklı ve ideal kiloda nice günlere ve bayramlara!