saç yıkama yöntemi

Co-Washing: Saç Bakımında Yeni Yöntem

Son dönemin yeni saç yıkama trendi olan co washing nasıl yapılır tüm detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Co-wash nedir, nasıl yapılır ve şampuan yerine saç kremi kullanmak zararlı mıdır, tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz. İşte co-washing hakkında bilinmesi gerekenler…

Co-Washing Nedir?

co-washing
Fotoğraf: Vlada Karpovich

“Conditioner washing” kelimesinin kısaltması olan co-washing, saç yıkama sırasında şampuan yerine saç kremi ya da saç bakım maskesi gibi nemlendirici ürünlerin kullanılması anlamına geliyor. Saçlarınızı daha az yıkamak ve daha uzun süre nemli kalmasını sağlamak istiyorsanız co-washing aradığınız yöntem olabilir. Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlar için önerilen bu yöntem, saçı kolayca şekillendirmek için tercih ediliyor.

Co-Washing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Conditioner washing
Fotoğraf: Karolina Grabowska

Aslında co-wash için dikkat edilmesi gereken önemli nokta, saç temizleme sırasında silikon gibi sert kimyasallar içermeyen bakım ürünleri yardımıyla saçı nemlendirmek olmalıdır. Herkesin saç tipi farklı olabileceğinden, saç tipinizin ihtiyacına uygun krem ya da maskeyi kullanmanız en iyi sonucu almanızı sağlayabilir. 

Doğru Saç Yıkama Rutini İçin 7 İpucu yazımıza göz atarak saç yıkama için ideal su sıcaklığı ve tarama yöntemleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Co-Wash Nasıl Yapılır?

kremle saç yıkama
Fotoğraf: drobotdean

Co-wash nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ve şampuan yerine saç kremi kullanmak istiyorsanız bu adımlara mutlaka dikkat edin:

  • Saçınızı nemlendirin: Saçlarınızı suyla nemlendirmek, uygulayacağınız ürünün saçınıza daha iyi dağılmasına yardımcı olur. 
  • Co-washing ürününü uygulayın: Seçtiğiniz co-wash ürününü saç tellerinize ve saç derinize kökten uca doğru masaj yaparak iyice yedirin. 
  • Saç kremini birkaç dakika bekletin: Kremi saçınızda birkaç dakika bekletmek nemlendirici maddelerin saç diplerinize nüfuz etmesine yardımcı olur. 
  • Durulayın: Uyguladığınız ürünü suyla durulayın. Saçlarınızı daha çok nemlendirmek istiyorsanız durulama işleminden sonra; kullandığınız saç kremi veya maskeyi saç derinize gelmeyecek şekilde yeniden uygulayabilirsiniz.
  • Geniş dişli tarakla tarayın: Saçlarınızı havluyla kurulamak ve küçük dişli taraklarla taramak saç şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bu sebeple geniş dişli taraklar veya elle açma yöntemi uygulayabilirsiniz.

Co-Washing Faydaları Nelerdir?

sağlıklı saçlar için ipucu
Fotoğraf: Element5 Dijital

Bu yöntemi ilk duyduğunuzda, co-washing zararlı mı diye düşünebilirsiniz ancak co-washing’in birçok faydası olduğunu belirtelim. İşte co-wash faydaları: 

  • Saçları yumuşatır: Co-wash’un nemlendirici etkisi sayesinde kuru saçları yumuşatarak beslenmesine yardımcı olur. 
  • Saça canlı bir görünüm kazandırır: Boyalı saçlarda renk solmasını önleyerek saçın daha canlı görünmesini sağlar. 
  • Saçı korur: Sıradan şampuanlara kıyasla saçı kurutmaz ve saçın zarar görmeden temizlenmesine yardımcı olur. 
  • Saç kırılmasını önler: Co-wash saçın kurumasını engelleyeceğinden kırılma riskini azaltır.