Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Sağlıklı, parlak görünen ve güçlü saçlara sahip olmak; doğru saç bakım yöntemleri ile çok kolay! Saçlarınızı güçlendirmek ve sağlıklı tutmak için ilk yapmanız gereken, saç tipinizin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş bir bakım rutini oluşturmak ve düzenli bir beslenme programı belirlemek. Bu yazımızda temel saç bakım ürünleri ve en iyi saç bakım ipuçları hakkında bilgiler topladık. İşte evde en iyi saç bakımı için bilinmesi gerekenler!

Saç Bakım Sırası Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Unsplash | Christin Hume

Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak için günlük saç bakım rutininize özen göstermeyi ihmal etmeyin. Kullanacağınız bakım ürünlerini kendi saç tipiniz ve saçınızın ihtiyaçlarına göre belirlemeniz gerekse de genel bir saç bakım rutini nelerden oluşur, gelin beraber göz atalım. 

  • Şampuan ve Saç Kremi ile Yıkama: Sülfat ve paraben içermeyen ürünleri kullanmaya özen gösterin. Saçlarınızı yağdan tamamen arındırmayacak, doğal içerikli bakım ürünleri kullanmanız saçlarınızın yıpranmasını engeller.
  • Saç Bakım Maskesi: Düzenli olarak kullanacağınız bakım maskesi veya kremi ile saçınızın kırılma, dökülme ve kuruma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Yıpranmış saçlar için kullanılan kremler keratin içerdiğinden onarıcı bir etkiye sahiptir ve saçlarınızın güçlenmesini sağlar.
  • Nemlendirme: Besleyici bakım için zeytinyağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi ürünler ile masaj yaparak saç derinizi iyileştirebilir ve saçınıza canlı ve parlak bir görünüm verebilirsiniz.
  • Günlük Tarama: Saçlarınızı gün içinde tarayarak dolaşmasını engelleyin. Böylece saç kırılmalarının süresini uzatır, yıpranmaları ertelemiş olursunuz.

En İyi Saç Bakımı İçin İpuçları

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Tim Massholder

Işıldayan, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez? Günlük saç bakım rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler ve dengeli bir beslenme programı ile daha sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün. Evde en iyi saç bakımı için dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. İşte en iyi saç bakımı için ipuçları!

Düzenli Aralıklarla Kestirin

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Nikolaos Dimou

Saç uçlarını düzenli aralıklarla kestirmek, kırık oluşmasını önler ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle saç boyası ve ısıya dayanıklı şekillendiriciler saçların çok daha hızlı yıpranmasına sebep olduğundan saçlarınızı sıklıkla kestirerek daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Saç Tipinize Uygun Şampuanlar Kullanın

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Sarah Chai

Doğru şampuanı kullanmak saçınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kuru saçlar için nemlendirici özellikli şampuanları, yağlı saçlar için yağ dengesini düzenleyen şampuanları tercih etmek en iyi saç bakımı için bilinmesi gerekenlerden bir diğeri. 

İhtiyacınıza Yönelik Saç Bakım Ürünleri Seçin

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Polina Kovaleva

Saç tipinize uygun şampuanı bulduysanız sıra, diğer saç bakım ürünlerinizi seçmekte! Saçınıza uygulayacağınız krem, maske ve serumları saçınızın ihtiyacına yönelik belirleyebilirsiniz. Tararken zorlandığınız saçlar için kolay tarama sağlayan kremleri tercih edebilir, saç şekillendirici kullanıyorsanız durulanmayan ve saçları ısıdan koruyan bir krem tercih edebilirsiniz.

Saçlarınızı Sık Sık Yıkamayın

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Element5 Digital

Saçınızı her gün yıkamak doğal yağların saça tutunmasını engelleyebilir. Haftada 2-3 kez yıkayarak saç sağlığınızı güçlendirebileceğiniz gibi yıkama şeklinize özen göstererek de saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; sıcak su yerine ılık su kullanmak ve saç derisine masaj yaparak kan dolaşımını artırmak, saç sağlığınızı desteklemenize yardımcı olur.

Sık Sık Şekillendirmeyin

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Unsplash | Adam Winger

Saçlarınızı mümkün olduğunca doğal kurumaya bırakarak saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Fön, maşa, düzleştirici gibi ısıya dayalı şekillendiriciler kullanmak, saçlarınızın yüksek ısı karşısında yıpranmasına sebep olur. Saçlarınızı şekillendirmeden önce ısı koruyucu ürünler kullanmak ise yüksek ısıya maruz kalan saçların daha az yıpranmasını sağlar.

Saçlarınızı Uzun Süre Toplu Tutmayın

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Unsplash | Tamara Bellis

Saçların uzun süre toplu kalması daha kolay kırılmasına sebep oluyor. Saçı sıkı toplamak da saçınıza ve saç köklerinize bir gerilim uyguladığından gevşek toplamaya özen gösterebilirsiniz. Saçlarınızın yıpranmasını önlemek için daha çok açık bırakabilir, bandana gibi aksesuarların kullanımını azaltabilirsiniz. 

Güneşten Korunun

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Unsplash | Jordan Bauer

Güneşe maruz kalacağınız saatlerde şapka takarak saçlarınızı güneşten korumayı ihmal etmeyin. Unutmayın, cildinize gösterdiğiniz özeni saçlarınıza da göstererek saçlarınızın güneşten yıpranmasını önleyebilirsiniz!

Saçınıza Uygun Tarak ve Fırça Kullanın

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Cottonbro Studio

Saç tipinize uygun tarak ve fırça kullanmak saçlarınızın kırılarak yıpranmasını önler. Düz saçlar için ince dişli taraklar tercih edilebileceği gibi, kıvırcık saçlar için de geniş dişli taraklar kullanılabilir. Saçları aşırı taramak da kırılmalara yol açabileceğinden, nazikçe taramaya özen göstererek saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Beslenme Şeklinize Dikkat Edin

Saç Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fotoğraf: Pexels | Any Lane

Güçlü ve sağlıklı saçlar için protein, Omega-3, demir ve vitamin bakımından zengin gıdalar ile beslenebilirsiniz. Dengeli bir diyet ile hem bitkisel hem hayvansal gıdalar tüketerek saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. 

Not: B ve C vitamini, çinko ve selenyum eksikliği dökülmelere sebep olabileceği için saç dökülmeleriniz varsa bir uzmana danışarak saçlarınızı güçlendirmek için uygun diyeti oluşturmanızı tavsiye ederiz.