Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Saça hacim vermek, özellikle ince telli saçlara sahip olanlar için oldukça zor olabilir. Ayrıca işlem görmüş saçlar daha zor hacim kazanır. Saçı sık boyamak, ısıyla şekil vermek ve sıklıkla güneşe maruz bırakmak, saçların kurumasına ve kırılmasına sebep olabilir. Bu da saçın dolgunluğunu yitirmesine neden olur. Bu yazımızda, dolgun ve hızlı uzayan saçlar için evde yapabileceğiniz doğal saç maskesi tarifleri verdik.

Saçları Hacimlendirmek İçin Evde Yapılabilecekler

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Tim Mossholder

Tüm saç tipleri için farklı hacim verme yöntemlerinin kullanılması gerektiğini herkes bilir fakat hangi yöntemlerin, nasıl uygulanması gerektiği noktasında şüphe edilebilir. Siz de “Hacimli saçlar için ne yapılabilir?” diye merak ediyorsanız işte evde yapılabilecek doğal saç maskesi çeşitleri…

Aloe Vera, Yoğurt ve Tarçınlı Saç Maskesi

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Towfiqu Barbhuiya

Saçınıza hacim verirken yoğurdun nemlendirici etkisinden, aloe veranın şifalı ve antibakteriyel yönünden, tarçının ise kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1/2 su bardağı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın

Nasıl Kullanılır?

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi nemli saça kökten uca masaj yaparak uygulayın. Saçınızı ılık bir havluyla sarın ve en az 30 dakika bekleyin. Sonrasında saçınızı ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada üç gün uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı ile Doğal Saç Maskesi

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Amawasri

Hint yağı, kırık ve hacimsiz saçlar için idealdir. Çünkü bu yağ, yağ asitleri bakımından zengindir ve etkili bir bakım sunar. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve çok besleyicidir. Bu sayede saçınız hızlı uzar ve hacim kazanır. 

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Hint yağı 

Nasıl Kullanılır?

Soğuk pres Hint yağını mikrodalga fırında yaklaşık 10 saniye ısıtın. Parmak uçlarınızı kullanarak yağı saç derinize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra saçınızı durulayın ve şampuanlayın. Bu maskeyi haftada üç-dört kere uygulayabilirsiniz.

Limon, Yoğurt ve Hindistan Cevizi Yağı

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Iryna Bort

Kalın ve gür saçlar için uygulanması gerekenler arasında saçı vitaminlerle beslemek de yer alır. Hindistan cevizi yağı da yağ asitleri açısından zengindir ve saçınızı yumuşatarak onarır. Limon ve yoğurt ise saça protein ve vitamin desteği sağlar. Bu doğal saç maskesi tarifini haftada üç-dört gün uygulayabilirsiniz. 

Malzemeler: 

 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 •  ½ limonun suyu

Nasıl Kullanılır?

Malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi saç derinize masaj yaparak uygulayın. Maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve saçınızı nazikçe yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı, Bal ve Yumurta

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Alexander Mils

Bu maske, içindeki yumurta ile saç tellerine protein yüklemesi yapar ve biotin desteği sağlar. Bununla beraber Hindistan cevizi yağı ve bal, saçı etkili bir şekilde nemlendirir ve saçınıza yumuşaklık ile hacim kazandırır. Bu maskeyi haftada üç-dört gün uygulayabilirsiniz.

Malzemeler: 

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurta

Nasıl Kullanılır? 

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Saç derisinden saç uçlarınıza kadar maskeyi parmak uçlarınızla uygulayın. Saç derisinden gelen doğal ısıyı hapsetmek için saçınıza ılık bir havlu veya bone sarın.15 ila 20 dakika bekleyin. Maskeyi ılık suyla iyice durulayın ve şampuanla saçınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada üç-dört gün uygulayabilirsiniz.

Bal, Avokado, Yoğurt, Esmer Şeker, Muz ve Elma Sirkesi

Hacim Veren Doğal Saç Maskesi Tarifleri
Fotoğraf: Svehlik

Bal, kırık saçı onaran vitamin ve minerallerle doludur. Avokado da sağlıklı yağlar ve biotin ile saçı besler. 

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı avokado
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı muz
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Nasıl Kullanılır?

Bir çatal kullanarak, malzemeleri, kıvamlı bir maske oluşturana kadar ezin ve karıştırın. Maskeyi saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçı sıcak havluyla sarın. En az 20 dakika bekleyin ve saçınızı yıkayın. Bu doğal saç maskesi tarifini haftada iki gün uygulayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Kyle Smith