sağlıklı saç

Saç Nasıl Yıkanır? Doğru Saç Yıkama Rutini İçin 7 İpucu

Canlı ve sağlıklı saçlar için bir saç yıkama rutinine sahip misiniz? Belki de herkes gibi bir rutininiz var ama bu, doğru saç yıkama rutini mi? Peki, aslında doğru bir şekilde saç nasıl yıkanır sorusunu hiç araştırdınız mı? İpek gibi görünen saçlara sahip olmanın belli altın kuralları var. Sizin için derlediğimiz bu ipuçlarını birlikte inceleyelim. 

Doğru Saç Yıkamak İçin Yöntemler 

saç nasıl yıkanır
Fotoğraf: Pxhere

Sağlıklı ve canlı görünen saçların büyüsü bambaşka. Bu büyülü saçlar için doğru bir bakım gerekir. Hepimiz hızlı uzayan gür saçlara sahip olmak isteriz. Bunu sağlamanın ilk adımı saçları korumak ve doğru saç yıkamak nasıl öğrenmekten geçer. 

Uygun Şampuanı Seçin 

şampuan nasıl seçilir
Fotoğraf: Unsplash | Matthew Tkocz

Saç tipinizi belirledikten sonra sıra doğru ve uygun saç şampuanını bulmakta.

Kimyasal ve paraben barından şampuanların saça uyguladığı yorgunluk ve kırılmalar oldukça yüksek. Bu yüzden mümkün olan en doğal şampuanı tercih edin. 

İdeal Su Sıcaklığını Ayarlayın 

saç soğuk su

Saç tiplerine uygun olarak seçilen şampuanın ardından en önemli adım ideal su seviyesini ayarlamak. Çok sıcak su ile duş almak, saç tellerinde ve saç derisinde olumsuz sonuçlar doğurur. Bu sonuçlardan ilki saçı kurutmaktır. Soğuk su ile duş almak ise sinüzit gibi fiziksel hastalıklara yol açabilir. 

 • Saç yıkama teknikleri arasında yer alan en sağlıklı sonuç saçı ılık su ile yıkamaktır. Su sıcaklığını bu şekilde ayarlamayı unutmayın. 
 • Uygun bir şampuan ve sıcaklık ile daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Saç Tarama İşlemini Unutmayın 

saç bakımı

Saç yıkama yöntemleri arasında yalnızca duş esnasında tarak yardımı kullanmak ile sınırlı kalmamalı duştan önce de taraktan faydalanmalısınız. Saçın parlak ve sağlıklı görünümünü uzun vadeli korumak için küçük alışkanlıkları kolaylıkla edinebilirsiniz. 

 • Saçta oluşan kir ve tozu duştan önce fırça veya bir tarak ile tarayarak uzaklaştırın. Bu saç derisindeki kalıntıları harekete geçirir. 
 • Duş esnasında da seçtiğiniz uygun şampuan ve ideal su seviyesi ile uyguladığınız nazik fırça darbeleri ile saçın rahat bir nefes almasını sağlayın. 

Saç Kreminin Doğru Uygulandığından Emin Olun

saç kremi nasıl uygulanır

Saç kremleri kullanmak son zamanların hem modası iken hem de saçların ihtiyaçları halinde. Bu ihtiyaçları karşılamak için bazı noktaları adım adım takip etmek gerekir. 

 • İlk adım saç tipinin ihtiyacı olanı, saçlarınıza seçmek ve uygulamak. 
 • İkinci adım uygulanma şekline dikkat etmek. 
 • Şimdi sıra, onlarda! Saç kremlerini duş sonrasında saç diplerine değil saç uçlarına sürün.  Bu, saçın ihtiyacı olan nemi alması için uygulanması gereken bir yöntemdir. 
 • Saç tiplerinize uygun seçeceğiniz saç kremleri sayesinde daha canlı ve parlak görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. 

Saçı İyice Durulayın 

saçı doğru yıkama

Saç yıkamanın en önemli ipuçlarından biri durulama kısmı. İyi durulanmamış saç köklerinde tıkanmalar meydana gelebilir. Bu yüzden bir uzun saç nasıl yıkanır sorusunun en net cevabı iyi durulamaktır. 

 • Şampuan ile dipten uca yıkadığınız saçlarınızı iyi durulamadığınızda saç tellerinizde yetersizlikler ve kırılmalar ortaya çıkar. 
 • Duş sonunda saçın uzunluğuna bağlı durulama süresini belirleyin.
 • Etkili bir durulama ile parlaklığı artan saçlarınızı gözlemleyebilirsiniz. 

Havlu Seçimine Dikkat Edin 

doğru saç kurutma

Doğru saç yıkama rutini için son ipucu, saç yıkama sonrasındaki havlu seçimi.

 • Yumuşak, hafif ve suyu iyi emen bir havlu seçin. 
 • İkinci aşama, havluyu kullanma şekli.
 • Saçlara havluyu yumuşak bir şekilde sardıktan sonra biraz bekleyin, havlunun suyu emmesine izin verin. 
 • Havlu ile saçlarınızı kurularken ise hızlı davranmamaya çalışın. Çünkü bu, saçın kırılmasına ve yıpranmasına yol açar. 
 • Saçın kendisini kurumaya bırakmak nem dengesini sağlayacağı için daha sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. 

Saç Tipine Göre Saç Nasıl Yıkanır?

hangi saç nasıl yıkanır

Her saç tipi farklı enerjiye sahiptir. Farklı enerjilere sahip olan saçlar ayrı ve özel istekleri beraberinde getirir. Saç tipiniz yağlı, kuru, boyalı yıpranmış veya kabarık tipte olabilir. Yağlı bir saç tipi ile kuru bir saç tipine uygulanan yıkama ve saç bakımı bambaşkadır. İlk aşama bunu tayin etmek olmalıdır. 

Kuru Saçlar Nasıl Yıkanır? 

Kuru saç tipinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta saçtaki yağ dengesini korumak. Saçı her gün sıcak su ile yıkamak saçı daha çok kuruturken aynı zamanda yıpratır. Uygulanması gereken yöntem, saçı 2 günde bir yıkamaya alıştırmaktır. Duş esnasında tercih edeceğiniz şampuanda paraben ve sülfatın olmamasına dikkat edebilir duş sonrasında saç kremleri kullanabilirsiniz. 

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanır? 

Saç yıkama konusunda en sorunlu saç tipleri arasında yağlı saçlar gelir. Yağlı saç nasıl yıkanır sorusuna dair cevaplarımız hazır. Aslında saçta değil deride oluşan yağa karşı, doğal içerikli şampuan ile yıkayarak rutininize başlayabilirsiniz. Saç uçlarınıza saç kremleri yerine saç serumları kullanarak daha canlı ve sağlıklı görünüm elde etmeniz de mümkün. 

Karma Saçlar Nasıl Yıkanır? 

Yağlanmaya müsait saç tipleri arasında olan karma saçlar için ilk önerimiz  her gün yıkamamanız yönünde. Saçınıza uygun şampuanı belirledikten sonra saça 3-4 gün nefes aldırarak yıkamayın. Ardından 2 günde bir yıkayarak rutininizi oluşturun. 

Düz Saçlar Nasıl Yıkanır? 

İnce telli ve düz saçların bakımında yaşadığınız problemlere hakimiz. Çabuk yağlanmalarından ve kırılmalarından şikayetçi olduğunuzdan eminiz. Tercih edeceğiniz şampuanın kremsiz şampuanlar olmasına dikkat etmelisiniz. 2 günde bir duş alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz şampuanla birlikte saç kremlerini yalnızca saç uçlarına sürerek saç bakım rutininizi de oluşturabilirsiniz. 

Kıvırcık Saçlar Nasıl Yıkanır? 

En az yağlanan saç tipine sahip olan kıvırcık saçlar için önerilerimiz; saç yıkama rutinlerinizi haftada 3 kez yapın. Çünkü devamlı yıkanan kıvırcık saçlardaki buklelerde sönmeler ve bozulmalar görülür. Daha gür ve ve bukleli bir saç için saç derisinin yağlanmasına izin verin.

Doğru Saç Yıkama Rutini Hakkında Merak Edilenler 

Saçta kepek olmaması için ne yapılır? 

Düz ve yağlı saç tipinde görülen kepek probleminde özel formüle edilmiş kepek şampuanları tercih edilmelidir. Ilık su kullanılarak kepek olmaması için saç yıkama gerçekleştirilmelidir. 

Şampuan olmadan saç yıkanır mı? 

Evet. İsteğe bağlı olarak saç, şampuan olmadan da yıkanabilir. Saç için doğal sabunlar tercih edilebileceği gibi No-Poo akımı da denenebilir. Buradaki önemli nokta, şampuan kullanmadan saç yıkama için öncelikle saçın şampuansız kalmaya alışmasına izin vermektir. 

Saç nasıl yıkanırsa uzar? 

Sık sık yıkamanın saçı uzatmak ile düzenli bir bağlantısı yoktur. Saç derisine yapılan masaj ve D, B ve C vitamini ile çinko içeren besin takviyeleri kan dolaşımını artırır iken saç köklerini uyarır. Böylece saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. 

Erkek saçı nasıl yıkanır? 

Haftada en fazla 3 kez yıkamaları önerilir. Saç kırılmasını azaltan sağlıklı ve doğal şampuanları tercih ederek daha canlı saçlara sahip olunur. 

Doğru saç yıkamak nasıl olmalı? 

Çok sıcak ve çok soğuk su tercih edilmemelidir. Saç baş aşağı saç yıkama tekniği ile yıkanmalıdır. Bu saçın daha temiz olmasına yardım eder, saçtaki fazla birikimi önler. Şampuan, direkt saça sürmeden önce sulandırılmalı ardından saç çok iyi bir şekilde durulanmalıdır.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Tim Mossholder