TOP

Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?

Vücudumuz her gün yüzlerce kimyasala maruz kalıyor. Kullandığımız nemlendiriciler, parfümler, ıslak mendiller gibi günlük rutinimiz haline gelen birçok ürünün içeriğinde cildimize zararlı kimyasalların bulunması uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açıyor. 20. yüzyılın başlarında hayatımıza giren şampuanlar da bu rutinlerimizin en gözde ürünlerinden biri. Ancak sürdürülebilir yaşam trendlerine olan ilginin artması ile birlikte geleneksel şampuan kullanımına karşı alternatif yöntemler araştırılmaya başlandı. Bu arayışın bir sonucu olarak da şampuansız saç yıkama “No Poo” akımı ortaya çıktı. Şampuansız saç yıkama ile ilgili detayları gelin beraber inceleyelim.

Neden Şampuansız Saç Yıkama?

Fotoğraf: The Creative Exchange

En sık kullandığımız şampuan türlerinden biri olan sıvı şampuanlarda yüzey aktif madde olarak SLS bulunuyor. SLS gözleri tahriş etmesinin yanında alerjik reaksiyonlara da sebep olabiliyor. 

Şampuanlar saçlarımızı temizlerken genellikle deterjan bazlı üretildiği için vücudumuzun ürettiği saça faydalı doğal yağları da alıp götürüyor. Bu doğal yağlar saçların korunmasını, yumuşak ve güçlü olmasını sağlıyor. Şampuanlamanın ardından kafa derisi bu kaybolan yağları telafi etmeye çalışıyor ve daha fazla yağ üretmeye başlıyor. 

Şampuansız yıkamanın bir başka avantajı ise atık üretimini azaltması. Plastik şişelerdeki şampuan veya saç kremlerini satın almadığınız için daha az atık ortaya çıkıyor.

Şampuansız Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Erick Larregui

Şampuansız saç yıkama yöntemlerine geçmeden önce unutmamanız gereken önemli bir nokta var. O da saçınızın şampuansız kalmaya alışmasının 5-6 hafta arasında değiştiği gerçeği. Bu sebeple şampuansız yıkamaya alışması için saçınıza bir süre zaman tanımalısınız. 

Kabartma Tozu/Karbonat

Kabartma tozu saçlarınızı şampuansız olarak temizlemek için harika bir alternatif. Nasıl ve ne kadar kullanıldığına gelirsek birçok doğal yöntem gibi kesin bir ölçü ve tarif yok ancak saçınızın ihtiyacına göre bu yöntemi şekillendirebilirsiniz. Genel tarife göre 1 bardak suya bir çorba kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Daha kalın telli veya yağlı saçlara sahipseniz karbonat oranını arttırabilirsiniz. Saçlarınızı ıslatıp bu karışımı uygulayarak saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hafif bir asidik olan elma sirkesi hem şampuan hem de saç kremine doğal bir alternatif. Elma sirkesi saç köklerinin nefes almasını ve saçın pH dengesinin yerine gelmesini sağlıyor. Bir bardak suya bir çorba kaşığı ekleyerek kendi doğal tarifinizi oluşturabilirsiniz. Islak saça karışımı uygulayıp duruladıktan sonra yıkama işleminizi bitirebilirsiniz. 

Sadece Su 

Saçınızı yıkamak için sadece su kullanma fikri size biraz cesur gelebilir. Ancak saçınıza gereken süreyi tanıdığınızda bu yönteme alıştığınızı fark edeceksiniz. Böylece saçınıza  şampuan da dahil olmak üzere hiçbir kimyasal madde nüfuz ettirmemiş olacaksınız.