Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?

Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Son zamanlarda kimyasal ürünlerin kullanıldığı ürünlere karşı alternatifler geliştirilmeye başlandı. Bu yeni alternatifler içerisinde öne çıkanlardan biri de No Poo akımı. Bu ifadeyi ilk kez duyuyorsanız No Poo nedir diye sorabilirsiniz. Kısaca şampuansız saç yıkama olarak adlandırılabilen bu akım, birçok soruyu da beraberinde getiriyor. 

Şampuansız saç yıkama nedir ve nasıl yapılır gelin birlikte bakalım…

Şampuansız Saç Yıkama Saçı Temizler mi? 

Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?
Fotoğraf: Yoann Boyer

No Poo akımı ile ilk kez karşılaşan birçok insan bunun gerçekten saçı temizlemek için yeterli olup olmadığını merak ediyor. Şampuansız saç yıkayanların yorumları incelendiğinde kısa bir süre içerisinde saçın bu yeni uygulamaya alıştığı ve tamamen temizlendiği görülüyor. Bunun için en önemli kriterlerden biri kullanılan ürünlerin oranını doğru bir şekilde ayarlamak olarak öne çıkıyor. Eğer saçınızı şampuansız olarak yıkamaya başladıysanız ve yeterince temizlenmediğini düşünüyorsanız, kullandığınız ürünlerin oranlarını değiştirerek sizin için en ideal karışıma sahip olabilirsiniz.

Şampuansız Saç Yıkamanın Faydaları

Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?
Fotoğraf: Tamara Bellis

Şampuansız saç yıkama yani No Poo akımı ile en çok merak edilenlerden bir diğeri ise bu yöntemin saç için faydalı olup olmadığı. Birçok kişi, No Poo ile saçların daha sağlıklı olduğunu savunuyor. Şampuansız saç yıkamanın faydaları kısaca şu şekilde sıralanıyor: 

  • En sık kullandığımız şampuan türlerinden biri olan sıvı şampuanlarda yüzey aktif madde olarak SLS bulunuyor. SLS gözleri tahriş etmesinin yanında alerjik reaksiyonlara da sebep olabiliyor. Şampuan kullanmamak bu tahrişin önüne geçiyor. 
  • Kimyasal ürünler saçlarımızı temizlerken saça faydalı doğal yağları da alıp götürüyor. No Poo ile bu yağlar tamamen yok olmuyor.
  • Doğal yağların saçlardan tamamen arınmaması sayesinde saçlar daha güçlü bir görünüm kazanıyor ve kırıklar azalıyor.
  • No Poo akımı saçların kurumasını engelliyor ve daha yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlıyor. 
  • Daha sağlıklı saçlar kolay şekil alıyor ve şekillendirilirken yıpranmıyor. 
  • No Poo ile şampuan üretiminde kullanılan plastik ve kimyasalları hayatımızdan çıkarmak, daha çevre dostu bir yaşama adım atmamızı sağlıyor. 

Şampuansız Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Şampuansız Saç Yıkama (No-Poo) Akımı Nedir?
Fotoğraf: Erick Larregui

Şampuansız saç yıkama yöntemlerine geçmeden önce unutmamanız gereken önemli bir nokta var. O da saçınızın şampuansız kalmaya alışmasının 5-6 hafta arasında değiştiği gerçeği. Bu sebeple şampuansız yıkamaya alışması için saçınıza zaman tanımalısınız. 

Kabartma Tozu/Karbonat

Kabartma tozu saçlarınızı şampuansız olarak temizlemek için harika bir alternatif. Nasıl ve ne kadar kullanıldığına gelirsek birçok doğal yöntem gibi kesin bir ölçü ve tarif yok ancak saçınızın ihtiyacına göre bu yöntemi şekillendirebilirsiniz. Genel tarife göre 1 bardak suya bir çorba kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Daha kalın telli veya yağlı saçlara sahipseniz karbonat oranını arttırabilirsiniz. Saçlarınızı ıslatıp bu karışımı uygulayarak saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hafif bir asidik olan elma sirkesi hem şampuan hem de saç kremine doğal bir alternatif. Elma sirkesi saç köklerinin nefes almasını ve saçın pH dengesinin yerine gelmesini sağlıyor. Bir bardak suya bir çorba kaşığı ekleyerek kendi doğal tarifinizi oluşturabilirsiniz. Islak saça karışımı uygulayıp duruladıktan sonra yıkama işleminizi bitirebilirsiniz. 

Sadece Su 

Saçınızı yıkamak için sadece su kullanma fikri size biraz cesur gelebilir. Ancak saçınıza gereken süreyi tanıdığınızda bu yönteme alıştığınızı fark edeceksiniz. Böylece saçınıza  şampuan da dahil olmak üzere hiçbir kimyasal madde nüfuz ettirmemiş olacaksınız. 

Kapak Fotoğrafı: Element5 Digital