herkesin seveceği dizi önerileri

Dizi Önerileri: Farklı Türlerden Gelmiş Geçmiş En İyi Diziler

Arkadaş buluşmalarında mutlaka dizi önerileri konusu geçer. Herkes yeni izlemeye başladığı yapımlardan veya favorilerinden bahseder. Hatta bazen efsane olmuş replikler dilimize dolanır. 

Geçmişten günümüze en çok izlenen ve sevilen dizileri sizin için listeledik. 

Tüm Zamanların En İyi Komedi Dizileri

The Office (2005-2013) | IMDB: 9.0

TürKomedi
Bölüm Sayısı188
YapımcıGreg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant
OyuncularSteve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski
PlatformAmazon Prime

Ricky Gervais’in yapımcılığını üstlendiği ve Steve Carell’ın muhteşem oyunculuğu ile efsaneler arasına giren The Office, dizi önerileri arasında belki de en komik yapımlardan biri. İlginç alışkanlıkları olan çalışanları ve dengesiz bir yönetici ile çılgın bir ortama dönen bu ofis, mizah anlayışını başka bir boyuta taşımayı başarıyor. Özellikle çerezlik dizi arayanların kurtarıcısı olan The Office, tam 9 sezonluk bir eğlence sunuyor. 

Editör Notu: Mockumentary tarzı yapımları ve absürt komediyi seviyorsanız The Office favoriniz olabilir. 

Friends (1994-2004) | IMDB: 8.9

TürKomedi, Romantik
Bölüm Sayısı234
YapımcıDavid Crane, Marta Kauffman
OyuncularJennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow
PlatformNetflix

Arkadaşlık ile ilgili dizi önerileri denince ilk akla gelen yapımlardan biri kuşkusuz Friends. 90’lı yılların ortasında başlayan ve 10 yıl boyunca New York’ta yaşayan 6 arkadaşın hikayesini anlatan yapım, sevgi ile her şeyin üstesinden gelineceğini çok samimi bir şekilde anlatıyor. Tuhaf huyları, takıntılı halleri ve iniş çıkışlarının yanı sıra birbirine çok bağlı olan arkadaşlar, bize çok sıcak bir hikaye izletmeyi başarıyor. 

Editör Notu: Dizi, 90’lı yıllarda çekilmeye başlandığı için bazı konu ve diyaloglar size çok klişe gelebilir. Ancak karakterlerin yavaş yavaş 2000’li yıllara girdiğini ve tarzlarının değiştiğini görmek, adeta zamanda bir yolculuğa çıkmışsınız hissi yaratıyor. 

Fleabag (2016-2019) | IMDB: 8.7

TürDram, Komedi
Bölüm Sayısı12
YapımcıPhoebe Waller-Bridge
OyuncularPhoebe Waller-Bridge, Sian Clifford, Olivia Colman
PlatformAmazon Prime

Eğer biri en sevdiği kadın komedyenin Phoebe Waller-Bridge olduğunu söylüyorsa sebebi muhtemelen Fleabag’dir. Tek kişilik bir oyundan uyarlanan ve bu yüzden kahramanımızın sürekli olarak kamera ile konuştuğu dizi, depresyonda olan bir kadının yaşadığı acıyı unutmak için kendini alkole ve yeni flörtlere vermesini anlatıyor. Tüm bu olaylar sırasında kendini oldukça ilginç durumlarda bulan Fleabag, Phoebe’nin muhteşem oyunculuğu ile adeta en yakın arkadaşımız olmayı başarıyor. 

It’s Always Sunny in Philadelphia (2005-) | IMDB: 8.8

TürKomedi
Bölüm Sayısı172
YapımcıRob McElhenney, Glenn Howerton
OyuncularCharlie Day, Glenn Howerton, Rob McElhenney
PlatformDisney Plus

New York polis departmanında işler hiç de bildiğiniz gibi değil! Çünkü burada birbirinden garip, takıntılı, komik ama işini çok seven insanlar var. 

Jake, Amy, Rosa, Terry, Charles ve Raymond karakterlerini merkezine alan sitcom dizisi, polis memurlarının arkadaşlığını ve yaşadıkları komik olayları konu ediyor. Elbette bu sırada suçluların peşinden koşmayı da ihmal etmiyorlar. Ancak baştan belirtelim, bu dizideki suçlular da çok normal değil. 

Tüm Zamanların En İyi Dram Dizileri

Succession (2018-2023) | IMDB: 8.8

TürDram, Komedi
Bölüm Sayısı39
YapımcıJesse Armstrong
OyuncularNicholas Braun, Brian Cox, Kieran Culkin
PlatformTOD TV

Kısa sürede en sevilen diziler listesine giren Succession, tahmin edebileceğiniz gibi bir HBO yapımı. Dram türünde olmasına rağmen muhteşem bir tempoya sahip olan dizi, medya devi bir ailenin hikayesini anlatıyor. Şirket yönetimini ele geçirmeye çalışan çocuklar ve babaları arasındaki çekişme, değişen dinamiklerle merak duygusunu her zaman üstte tutmayı başarıyor. Jesse Armstrong yapımı dizinin 19 Emmy ödülü sahibi olduğunu da ekleyelim. 

Editör Notu: Bizce Succession aldığı tüm ödülleri hak eden ve son yıllarda yapılmış en iyi dizi. Hem hikaye akışı hem de oyunculuklarıyla kendine hayran bırakmayı başarıyor. Birçok kişi için ilk bölümler izlenmesi zor gibi algılansa da birkaç bölüm sonrasında televizyon başından kalkmak istemeyeceksiniz. 

Chernobyl (2019) | IMDB: 9.3

TürDram, Tarih
Bölüm Sayısı5
YapımcıCraig Mazin
OyuncularJessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård
PlatformAmazon Prime

Bir mini dizi olmasına rağmen yakın dönemde yaşanan büyük bir felaketi ele aldığı için tüm dünyada ilgi gören dizi, aslında hepimizin bildiği bir olaya mercek tutuyor. 1986 yılında kendini tüm dünyaya kapatan Sovyetler Birliği’nde yaşanan nükleer santral kazası sonrası bu durumu gizleme çabaları ve verilen yanlış kararlar, olayların çok daha fazla büyümesine neden oluyor. 

Six Feet Under (2001-2005) | IMDB: 8.7

TürDram, Komedi
Bölüm Sayısı63
YapımcıAlan Ball
OyuncularPeter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy
PlatformBluTV

Fisher ailesine hoş geldiniz. Bu diziyi anlatmak için en iyi cümlelerden biri bu olabilir, çünkü yapım adeta sizi bu ailenin bir parçası haline getiriyor. Bir cenaze evi işleten ailenin hayatı, babalarının ölmesi ile altüst oluyor. Birbirinden zıt karakterlere sahip aile üyeleri, bir yandan acılarını yaşarken bir yandan da zorunlu olarak bir arada kaldıkları için birbirlerine alışmaya çalışıyor. Bu süreçte değişen, gelişen ve ilişkilerini yeniden kuran aile üyeleri, en insani durumları tüm çıplaklığıyla yaşıyor. 

Editör Notu: Six Feet Under, karakterlerin gelişimini en başarılı şekilde aktaran dizilerden biri. Belki de bu nedenle her bir karakteri sanki kardeşiniz, arkadaşınız gibi görüyorsunuz. Ayrıca son sezon sizi biraz ağlatabilir, şimdiden uyaralım. 

Mad Men (2007-2015) | IMDB: 8.7

TürDram
Bölüm Sayısı92
YapımcıMatthew Weiner
OyuncularJon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser
PlatformTV Plus

Reklamcılar toplanın! Sırada sizin için ders niteliğinde bir dizi önerisi var. Reklamcı olmayanlar da üzülmesin, onlar için de bu yapım bizi nasıl alışverişe yönlendirdiklerini gösteriyor. 

1960’larda geçen dizi, bir reklam şirketinde gerçekleşen olayları ele alıyor. Markaların pazarlanması ve satışların artırılması için denenen tüm yöntemler gözler önüne serilirken bir yandan da Kennedy suikasti, Vietnam Savaşı, Ay’a ilk adımın atılması gibi tarihi açıdan birçok olay ve sosyolojik yapı ele alınıyor. 

The Walking Dead (2010-2022) | IMDB: 8.1

TürDram, Korku, Gerilim
Bölüm Sayısı177
YapımcıFrank Darabont
OyuncularAndrew Lincoln, Norman Reedus, Melissa McBride
PlatformNetflix

Bir polis memuru olduğunuzu düşünün. Bir çatışma sırasında vuruluyor ve hastaneye kaldırılıyorsunuz. Yoğun bakımda uyandığınızda ise dünya artık bambaşka bir yer. Çünkü zombi istilası başlamış ve tanıdığınız herkes yaşadığınız yeri terk etmiş.

Rick Grimes’ın hem ailesini bulmak hem de onları güvende tutmak için giriştiği macerada, zamanla tek tehdit bu yürüyen ölüler olmuyor. Kaynaklar azaldıkça ve insanlar güç savaşına girdikçe bizi çok daha büyük bir hikaye karşılıyor. 

Editör Notu: Dizi, her ne kadar korku ve gerilim olarak tanımlansa da hayatta kalma konusu ele alındığı için aslında dram yönü çok daha yüksek.

Tüm Zamanların En İyi Fantastik Dizileri

Game of Thrones (2011-2019) | IMDB: 9.2

TürDram, Macera, Aksiyon
Bölüm Sayısı73
YapımcıDavid Benioff, D.B. Weiss
OyuncularEmilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington
PlatformTOD TV

Sırada gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi olarak görülen yapımlardan biri var. Toplamda 59 Emmy kazanan ve farklı bir evrende geçen bir hikayeyi anlatan Game of Thrones, 7 krallığı yöneten kralın ölmesi ile bu dünyada yaşayan farklı ailelerin taht üzerinde hakimiyet kurma çabasını anlatıyor. Elbette bu mücadele birçok iş birliğine, ihanete ve akıl oyunlarına gebe. Tüm bunlar yaşanırken görünmeyen bir tehdit de insan yaşamını yok etmek için hazırlık yapıyor. Özellikle diyalogları ve değişen dengeleri ile kendine hayran bırakan yapım, her izlemede fark edilen detaylarıyla da seyirciyi büyülemeyi başarıyor. 

Editör Notu: Çok fazla aile ve karakter olduğu için ilk bölümlerde olayları takip etmek biraz zor olabilir. Ancak bu durum kısa bir süre sonra aşılıyor ve üstelik dizi bittikten sonra yeniden izleme isteği uyandırıyor. 

Black Mirror (2011-) | IMDB: 8.7

TürBilim Kurgu, Gizem, Dram
Bölüm Sayısı27
YapımcıCharlie Brooker
OyuncularWunmi Mosaku, Monica Dolan, Daniel Lapaine
PlatformNetflix

Bilim kurgu dizisi denince artık akla ilk olarak gelen yapım Black Mirror… Charlie Brooker’ın yapımcılığını üstlendiği dizi, her bölümde farklı bir konuyu ele alıyor. Teknolojik gelişmelerin günlük hayattaki yansımalarını oldukça sade ve gerçekçi hikayelerle ele alan yapım, kendine özgü tarzı ile yayınlandığı günden itibaren büyük bir beğeni toplamayı başardı ve şu ana kadar 6 Emmy kazandı. 

Lost (2004-2010) | IMDB: 8.3

TürGizem, Macera, Fantastik
Bölüm Sayısı121
YapımcıJ.J. Abrams – Jeffrey Lieber – Damon Lindelof
OyuncularJorge Garcia, Josh Holloway, Matthew Fox, Evangeline Lilly, Yunjin Kim
PlatformDisney Plus

Ne kadar gizem varsa o kadar iyi diye düşünenlerin imdadına J.J. Abrams koşuyor. Her ne kadar finali ile tartışmalar yaratsa da Lost, 6 sezon boyunca hem karakterleri hem de yaşanan gizemli olaylarla izleyicileri ekranlara kitlemeyi başardı. Bir uçak kazası sonucu adada mahsur kalan yolcular, buradan çıkış yolu ararken bir yandan da adanın sırrını çözmeye çalışıyor. 

Editör Notu: Lost, eleştirilen bazı bölümlere sahip olsa da gizem dozu yüksek olduğu için kendini izletmeyi başarıyor. 

Supernatural (2005-2020) | IMDB: 8.4

TürDram, Fantastik, Korku
Bölüm Sayısı327
YapımcıEric Kripke
OyuncularJared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver
PlatformAmazon Prime

Sırada 15 senelik uzun soluklu bir yapım var. Supernatural, iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Ancak bu kardeşler komik ve karizmatik olmalarının yanı sıra aynı zamanda birer avcı. Hayalet, şeytan, kötü ruh, kurt adam… Olağanüstü varlıkları gören ve onlarla savaşan Dean ve Sam, eğlenceli ve macera dolu bir seyir sunuyor. 

Tüm Zamanların En İyi Suç Dizileri

Dexter (2006-2013) | IMDB: 8.7

TürSuç, Dram, Gizem
Bölüm Sayısı96
YapımcıJames Manos Jr.
OyuncularMichael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas
PlatformTOD TV

Çocuklukta yaşadığı travma sonrası öldürme içgüdüsüne sahip olan Dexter, polis üvey babasının yönlendirmesi ile bu hissini farklı şekillerde bastırmaya çalışıyor. Büyüyüp polis merkezinin olay yeri inceleme ekibine katıldıktan sonra ise artık kendine öldürmek için yeni hedefler buluyor. 

Ceza almayan veya kanundan kaçmayı başaran suçluları oldukça titiz bir şekilde izleyen ve öldüren Dexter, dizi tarihinin en sevilen seri katillerinden biri. 8 sezon süren dizinin başarısında Michael C. Hall’un oyunculuğunun da büyük payı olduğunu söylemek lazım. Suç konulu dizi önerileri arasında ilk akla gelen seçeneklerden biri olan Dexter’a mutlaka bir şans verin.

Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9.5

TürSuç, Dram
Bölüm Sayısı62
YapımcıVince Gilligan
OyuncularBryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn
PlatformNetflix

Sessiz, sakin ve iyi bir adam bir anda bir suçluya dönebilir mi? Uygun şartlar oluşursa neden olmasın? Dizi önerileri listemizde sırada yine bir efsane var…

Hem Netflix dizileri hem de IMDB listeleri arasında üst sıralardaki yerini koruyan Breaking Bad, lisede kimya öğretmeni olan Walter White’ın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi ile hayatının değişmesini anlatıyor. Engelli oğlu ve yeni doğacak çocuğu için öldükten sonra para bırakmak isteyen Walter, en iyi bildiği işi yani kimyayı kullanarak uyuşturucu yapımına başlıyor. Hırs ve güç tutkusu ise kısa sürede Walter’ın bambaşka biri olmasına neden oluyor. 

The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9.2

TürDram, Suç
Bölüm Sayısı86
YapımcıDavid Chase
OyuncularJames Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco
PlatformBluTV

Amerika’da yaşayan İtalyan bir mafya babası olan Tony, sık sık bayılmaya başlayınca bir psikiyatriste başvurur. Ailesi ve işi konusunda hayatı boyunca sır saklayan Tony, seanslarda zamanla iç dünyasını doktoruyla paylaşmaya başlar. Sevgi, suç, şiddet, aile gibi birçok konuda sırları olan ve bunları dengede tutmaya çalışan Tony ve Soprano ailesini anlatan 6 sezonluk dizi, birçokları için gelmiş geçmiş en iyi yapım.  

Prison Break (2005-2017) | IMDB: 8.3

TürSuç, Dram, Aksiyon
Bölüm Sayısı90
YapımcıPaul T. Scheuring
OyuncularDominic Purcell, Wentworth Miller, Amaury Nolasco
PlatformDisney Plus

Dizi önerileri içerisinde bir döneme damga vurmuş Prison Break’e yer vermemek olmaz! İdam mahkumu bir ağabey ve onu hapisten kaçırmayı kafasına koymuş bir kardeş… Başarılı bir mimar olan Michael Scofield, ağabeyini kurtarmak için oldukça detaylı bir plan yapıyor. Bunun için ilk olarak kendi tasarladığı hapishaneye ağabeyinin naklinin gerçekleşmesini sağlıyor, daha sonra da tüm bina planını vücuduna işletiyor. Kusursuz gibi görünen bu plan elbette işin içine insanlar girince birazcık karışıyor.  

Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9.1

TürSuç, Gizem, Dram
Bölüm Sayısı15
YapımcıMark Gatiss, Steven Moffat
OyuncularBenedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
PlatformAmazon Prime

O, gelmiş geçmiş en iyi dedektif! Sir Arthur Conan Doyle’un efsane karakteri Sherlock Holmes, farklı bir dizi olay örgüsü ile ekranlara taşındı. Benedict Cumberbatch’in muhteşem oyunculuğu ile hayat bulan Sherlock, titizlikle ele alınan senaryosu ve sahip olduğu detayları ile seyirciyi büyülemeyi başarıyor. Yalnızca 4 sezon süren dizi, film tadındaki 15 bölümü ile muhteşem bir seyir sunuyor. Sürükleyici dizi önerileri arayışındaysanız Sherlock’u mutlaka izleme listenize ekleyin!

True Detective (2014-) | IMDB: 8.9

TürSuç, Dram, Gizem
Bölüm Sayısı31
YapımcıNic Pizzolatto, Issa López
OyuncularMatthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan
PlatformTOD TV

Her sezonu farklı bir olayı, farklı dedektifler üzerinden ele alan True Detective, bir suç antolojisi olarak tanımlanabilir. Olaylardaki gizemin sezon boyunca koruması ve usta oyuncularla hikayenin aktarılması, dizinin başarısının sırları arasında. 

Eğer suç dizileri seviyorsanız True True Detective, bir solukta izleyeceğiniz ve etkisinden çıkamayacağınız yapımlardan biri. 

Editör Notu: Hem bizim hem de genel olarak True Detective izleyicilerinin yorumları ele alındığında ilk sezonun en başarılı sezon olarak görüldüğünü şimdiden söyleyelim.