Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Arkadaş buluşmalarında mutlaka film dizi önerileri konusu geçer. Herkes yeni izlemeye başladığı yapımlardan veya favorilerinden bahseder. Hatta bazen efsane olmuş replikler dilimize dolanır. 

Geçmişten günümüze en çok izlenen ve sevilen dizi ve filmleri sizin için listeledik. 

Mutlaka Göz Atmanız Gereken Dizi Önerileri 

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Dram, komedi, bilim kurgu… Birçok türde eski ve yeni diziler, tüm dünyada kişilerin listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Durum böyle olunca bu yapımlar zaman zaman yeniden evlere konuk oluyor ve tekrar tekrar izleniyor. 

Dizi tavsiyeleri arasında en fazla adı geçen yapımlara gelin yeniden birlikte bakalım. 

Succession (2018-2023) | IMDB: 8.9 

Tür: Dram, Komedi

Sezon: 4

Bölüm: 39

Yapımcı: Jesse Armstrong

Platform: Tod TV

Henüz yeni bir yapım olmasına karşın kısa sürede en iyi yeni diziler listesine giren Succession, tahmin edebileceğiniz gibi bir HBO yapımı. Dram türünde olmasına rağmen muhteşem bir tempoya sahip olan dizi, medya devi bir ailenin hikayesini anlatıyor. Şirket yönetimini ele geçirmeye çalışan çocuklar ve babaları arasındaki çekişme, değişen dinamiklerle merak duygusunu her zaman üstte tutmayı başarıyor. Jesse Armstrong yapımı dizinin 13 Emmy ödülü sahibi olduğunu da ekleyelim. 

Chernobyl (2019) | IMDB: 9.3

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Dram, Tarih

Sezon: 1

Bölüm: 5

Yapımcı: Craig Mazin

Platform: BluTV

Bir mini dizi olmasına rağmen yakın dönemde yaşanan büyük bir felaketi ele aldığı için tüm dünyada ilgi gören dizi, aslında hepimizin bildiği bir olaya mercek tutuyor. 1986 yılında kendini tüm dünyaya kapatan Sovyetler Birliği’nde yaşanan nükleer santral kazası sonrası bu durumu gizleme çabaları ve verilen yanlış kararlar, olayların çok daha fazla büyümesine neden oluyor. 

Lost (2004-2010) | IMDB: 8.3 

Tür: Gizem, Macera, Fantastik

Sezon: 6

Bölüm: 121

Yapımcı: J.J. Abrams – Jeffrey Lieber – Damon Lindelof

Ne kadar gizem varsa o kadar iyi diye düşünenlerin imdadına J.J. Abrams koşuyor. Her ne kadar finali ile tartışmalar yaratsa da Lost, 6 sezon boyunca hem karakterleri hem de yaşanan gizemli olaylarla izleyicileri ekranlara kitlemeyi başardı. Bir uçak kazası sonucu adada mahsur kalan yolcular, buradan çıkış yolu ararken bir yandan da adanın sırrını çözmeye çalışıyor. 

Game of Thrones (2011-2019) | IMDB: 9.2 

Tür: Dram, Macera, Aksiyon

Sezon: 8

Bölüm: 73

Yapımcı: David Benioff – D.B. Weiss

Platform: Tod TV

Sırada gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi olarak görülen yapımlardan biri var. Toplamda 59 Emmy kazanan ve farklı bir evrende geçen bir hikayeyi anlatan Game of Thrones, 7 krallığı yöneten kralın ölmesi ile bu dünyada yaşayan farklı ailelerin taht üzerinde hakimiyet kurma çabasını anlatıyor. Elbette bu mücadele birçok iş birliğine, ihanete ve akıl oyunlarına gebe. Tüm bunlar yaşanırken görünmeyen bir tehdit de insan yaşamını yok etmek için hazırlık yapıyor. Özellikle diyalogları ve değişen dengeleri ile kendine hayran bırakan yapım, her izlemede fark edilen detaylarıyla da seyirciyi büyülemeyi başarıyor. 

Six Feet Under (2001-2005) | IMDB: 8.7

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Dram, Komedi

Sezon: 5

Bölüm: 63

Yapımcı: Alan Ball

Platform: BluTV

Fisher ailesine hoş geldiniz. Bu diziyi anlatmak için en iyi cümlelerden biri bu olabilir, çünkü yapım adeta sizi bu ailenin bir parçası haline getiriyor. Bir cenaze evi işleten ailenin hayatı, babalarının ölmesi ile altüst oluyor. Birbirinden zıt karakterlere sahip aile üyeleri, bir yandan acılarını yaşarken bir yandan da zorunlu olarak bir arada kaldıkları için birbirlerine alışmaya çalışıyor. Bu süreçte değişen, gelişen ve ilişkilerini yeniden kuran aile üyeleri, en insani durumları tüm çıplaklığıyla yaşıyor. 

Prison Break (2005-2017) | IMDB: 8.3 

Tür: Suç, Dram, Aksiyon

Sezon: 5

Bölüm: 90

Yapımcı: Paul T. Scheuring

İdam mahkumu bir ağabey ve onu hapisten kaçırmayı kafasına koymuş bir kardeş… Başarılı bir mimar olan Michael Scofield, ağabeyini kurtarmak için oldukça detaylı bir plan yapıyor. Bunun için ilk olarak kendi tasarladığı hapishaneye ağabeyinin naklinin gerçekleşmesini sağlıyor, daha sonra da tüm bina planını vücuduna işletiyor. Kusursuz gibi görünen bu plan elbette işin içine insanlar girince birazcık karışıyor.  

The Office (2005-2013) | IMDB: 9.0

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Komedi

Sezon: 9

Bölüm: 188

Yapımcı: Greg Daniels – Ricky Gervais – Stephen Merchant

Platform: Netflix

Ricky Gervais’in yapımcılığını üstlendiği ve Steve Carell’ın muhteşem oyunculuğu ile efsaneler arasına giren The Office, dizi önerileri arasında belki de en komik yapımlardan biri. İlginç alışkanlıkları olan çalışanları ve dengesiz bir yönetici ile çılgın bir ortama dönen bu ofis, mizah anlayışını başka bir boyuta taşımayı başarıyor. Özellikle çerezlik dizi arayanların kurtarıcısı olan The Office, tam 9 sezonluk bir eğlence sunuyor. 

Friends (1994-2004) | IMDB: 8.9

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Komedi, Romantik

Sezon: 10

Bölüm: 234

Yapımcı: David Crane – Marta Kauffman

Platform: Netflix

Arkadaşlık dizileri denince ilk akla gelen yapımlardan biri kuşkusuz Friends. 90’lı yılların ortasında başlayan ve 10 yıl boyunca New York’ta yaşayan 6 arkadaşın hikayesini anlatan yapım, sevgi ile her şeyin üstesinden gelineceğini çok samimi bir şekilde anlatıyor. Tuhaf huyları, takıntılı halleri ve iniş çıkışlarının yanı sıra birbirine çok bağlı olan arkadaşlar, bize çok sıcak bir hikaye izletmeyi başarıyor. 

Fleabag (2016-2019) | IMDB: 8.7 

Tür: Dram, Komedi

Sezon: 2

Bölüm: 12

Yapımcı: Phoebe Waller-Bridge

Platform: Amazon Prime

Eğer biri en sevdiği kadın komedyenin Phoebe Waller-Bridge olduğunu söylüyorsa sebebi muhtemelen Fleabag’dir. Tek kişilik bir oyundan uyarlanan ve bu yüzden kahramanımızın sürekli olarak kamera ile konuştuğu dizi, depresyonda olan bir kadının yaşadığı acıyı unutmak için kendini alkole ve yeni flörtlere vermesini anlatıyor. Tüm bu olaylar sırasında kendini oldukça ilginç durumlarda bulan Fleabag, Phoebe’nin muhteşem oyunculuğu ile adeta en yakın arkadaşımız olmayı başarıyor. 

The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9.2 

Tür: Dram, Suç

Sezon: 6

Bölüm: 86

Yapımcı: David Chase

Platform: Blu TV

Amerika’da yaşayan İtalyan bir mafya babası olan Tony, sık sık bayılmaya başlayınca bir psikiyatriste başvurur. Ailesi ve işi konusunda hayatı boyunca sır saklayan Tony, seanslarda zamanla iç dünyasını doktoruyla paylaşmaya başlar. Sevgi, suç, şiddet, aile gibi birçok konuda sırları olan ve bunları dengede tutmaya çalışan Tony ve Soprano ailesini anlatan 6 sezonluk dizi, birçokları için gelmiş geçmiş en iyi yapım.  

Mad Men (2007-2015) | IMDB: 8.7 

Tür: Dram

Sezon: 7

Bölüm: 92

Yapımcı: Matthew Weiner 

Reklamcılar toplanın! Sırada sizin için ders niteliğinde bir dizi var. Reklamcı olmayanlar da üzülmesin, onlar için de bu yapım bizi nasıl alışverişe yönlendirdiklerini gösteriyor. 

1960’larda geçen dizi, bir reklam şirketinde gerçekleşen olayları ele alıyor. Markaların pazarlanması ve satışların artırılması için denenen tüm yöntemler gözler önüne serilirken bir yandan da Kennedy suikasti, Vietnam Savaşı, Ay’a ilk adımın atılması gibi tarihi açıdan birçok olay ve sosyolojik yapı ele alınıyor. 

Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9.5 

Tür: Suç, Dram

Sezon: 5

Bölüm: 62

Yapımcı: Vince Gilligan

Platform: Netflix

Sessiz, sakin ve iyi bir adam bir anda bir suçluya dönebilir mi? Uygun şartlar oluşursa neden olmasın? 

Hem Netflix dizileri hem de IMDB listeleri arasında üst sıralardaki yerini koruyan Breaking Bad, lisede kimya öğretmeni olan Walter White’ın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi ile hayatının değişmesini anlatıyor. Engelli oğlu ve yeni doğacak çocuğu için öldükten sonra para bırakmak isteyen Walter, en iyi bildiği işi yani kimyayı kullanarak uyuşturucu yapımına başlıyor. Hırs ve güç tutkusu ise kısa sürede Walter’ın bambaşka biri olmasına neden oluyor. 

Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9.1

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Suç, Gizem, Dram

Sezon: 4

Bölüm: 15

Yapımcı: Mark Gatiss – Steven Moffat

Platform: Amazon Prime

O, gelmiş geçmiş en iyi dedektif! Sir Arthur Conan Doyle’un efsane karakteri Sherlock Holmes, farklı bir dizi olay örgüsü ile ekranlara taşındı. Benedict Cumberbatch’in muhteşem oyunculuğu ile hayat bulan Sherlock, titizlikle ele alınan senaryosu ve sahip olduğu detayları ile seyirciyi büyülemeyi başarıyor. Yalnızca 4 sezon süren dizi, film tadındaki 15 bölümü ile muhteşem bir seyir sunuyor. 

Dexter (2006-2013) | IMDB: 8.7

Tür: Suç, Dram, Gizem

Sezon: 8

Bölüm: 96

Yapımcı: James Manos Jr.

Platform: Tod TV

Çocuklukta yaşadığı travma sonrası öldürme içgüdüsüne sahip olan Dexter, polis üvey babasının yönlendirmesi ile bu hissini farklı şekillerde bastırmaya çalışıyor. Büyüyüp polis merkezinin olay yeri inceleme ekibine katıldıktan sonra ise artık kendine öldürmek için yeni hedefler buluyor. 

Ceza almayan veya kanundan kaçmayı başaran suçluları oldukça titiz bir şekilde izleyen ve öldüren Dexter, dizi tarihinin en sevilen seri katillerinden biri. 8 sezon süren dizinin başarısında Michael C. Hall’un oyunculuğunun da büyük payı olduğunu söylemek lazım. 

Black Mirror (2011-) | IMDB: 8.7

Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Dram

Sezon: 6

Bölüm: 27

Yapımcı: Charlie Brooker

Platform: Netflix

Bilim kurgu dizisi denince artık akla ilk olarak gelen yapım Black Mirror… Charlie Brooker’ın yapımcılığını üstlendiği dizi, her bölümde farklı bir konuyu ele alıyor. Teknolojik gelişmelerin günlük hayattaki yansımalarını oldukça sade ve gerçekçi hikayelerle ele alan yapım, kendine özgü tarzı ile yayınlandığı günden itibaren büyük bir beğeni toplamayı başardı ve şu ana kadar 6 Emmy kazandı. 

Herkesin İzlemesi Gereken Film Önerileri 

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Bazı filmlerin zamanı hiç geçmez. Çünkü onlar artık efsane olmuştur ve her izlendiğinde farklı bir his bırakır. Yayınlandığı andan itibaren büyük ses getiren, kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenen ve birçoklarının en iyi filmler listesinde yer alan yapımları sizin için listeledik. İşte, herkesin mutlaka izlemesi gereken film önerileri… 

The Shawshank Redemption (1994) | IMDB: 9.3 

Tür: Dram

Süre: 2 s. 22 dk.

Yönetmen: Frank Darabont

Dizi film önerileri veriyorsak ilk sıraya IMDB’de uzun süredir zirvedeki yerini koruyan bir yapımla başlamak gerekir. Türkçeye ‘Esaretin Bedeli’ olarak çevrilen film, masum olduğunu iddia eden ama suçlu bulunduğu için hapis yatan bir adamın hikayesini anlatıyor. 

Karısını ve sevgilisini öldürmek isteyen Andy, silahı ile onların bulunduğu eve gidiyor fakat vazgeçiyor. Aynı gece karısı ve sevgilisi yine de öldürülüyor ve olay yerinde Andy’nin ayak izleri bulunuyor. Hapis hayatından kurtulmak isteyen Andy’yi Tim Robbins, onun yakın arkadaşı olan ‘Red’i ise Morgan Freeman canlandırıyor. 

Pulp Fiction (1994) | IMDB: 8.9

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Dram, Suç

Süre: 2 s. 34 dk.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Tarantino’nun efsane olmasında en büyük pay sahibi belki de Pulp Fiction filmi diyebiliriz. Hikayeyi doğrusal bir çizgide anlatmayan ve birbirinden farklı gibi görünen üç hikayeyi ustalıkla birleştiren yapım, sadece yenilik getiren tarzı değil aynı zamanda aşırı doğal akan diyaloglarıyla da dikkat çekiyor. Artık Tarantino’nun bir diyalog ustası olduğunu biliyoruz fakat erken dönem filmlerinden biri olan Pulp Fiction, bunu en net ortaya koyan işlerinden biri. 

Her izleyişte ayrı bir detay fark edebileceğiniz filmde, John Travolta ve Samuel L. Jackson’ın yanı sıra Uma Thurman, Bruce Willis ve Tim Roth gibi efsane isimler de yer alıyor. 

Inception (2010) | IMDB: 8.8 

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Süre: 2 s. 28 dk.

Yönetmen: Christopher Nolan

Platform: Netflix

İnsanların bilinçaltına girerek fikirlerini çalan bir hırsız olan Cobb, bu yeteneği nedeniyle bir kaçak hayatı yaşıyor. Bu hayattan kurtulması ve normal yaşamına dönmesi içinse önünde bir fırsat var. Bu kez bir hırsızlık yapmak yerine çok daha zor bir görevi başarmak zorunda. 

Bilinçaltının en derinine inip bir fikir yerleştirme görevini kabul eden Cobb, ekibi ile birlikte çok detaylı bir plan yapıyor. Nolan imzalı bu filmde Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page, Tom Hardy, Cillian Murphy ve Michael Caine gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Fight Club (1999) | IMDB: 8.8 

Tür: Dram

Süre: 2 s. 19 dk.

Yönetmen: David Fincher

Platform: Amazon Prime

Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Fight Club, uyku sorunları yaşayan Narrator ve sabun yapımı ile uğraşan Tyler Durden’ın birlikte bir ‘Dövüş Kulübü’ kurmasını anlatıyor. 

Uçakta tanışan ve kısa sürede iyi arkadaş olan bu ikilinin hayatında yaşananlar, kısa sürede içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sürpriz sonlu filmler listelerinde ilk sıralarda yer alan Fight Club’ın başrollerinde ise Brad Pitt ve Edward Norton yer alıyor. 

The Matrix (1999) | IMDB: 8.7

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Süre: 2 s. 16 dk.

Yönetmen: Lana Wachowski – Lilly Wachowski

Yaşadığımız dünyanın gerçekliğinden emin miyiz? Belki de bir simülasyonun içerisindeyiz…

Yayınladığı andan itibaren tüm dünyada ses getiren ve ilginç konusu ile kısa sürede efsane filmler arasına giren The Matrix, bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson’ın dünyayı kurtaracak insan olan Neo’ya dönüşmesini anlatıyor. Aslında gerçek bir dünyada yaşamadığını öğrenen Neo, insanların bilgisayarlara karşı olan savaşında kritik bir rol oynuyor.  

The Silence of the Lambs (1991) | IMDB: 8.6

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Suç, Dram, Korku

Süre: 1 s. 58 dk.

Yönetmen: Jonathan Demme

Platform: Amazon Prime

Dizi film önerileri listemizde sırada Hannibal Lecter efsanesinin doğduğu yapım var. Azılı bir suçlu olan ve kimseyle görüştürülmeyen Hannibal’ı bir gün bir FBI ajanı ziyaret eder. Çünkü dışarıda Hannibal’ı taklit eden bir katil vardır ve elinde bir kadın tutuyordur. Ancak Hannibal yardım etmek için ajan Clarice ile yakınlık kurmak ister. İkili arasındaki sohbet, ajanı adım adım sonuca götürürken Hannibal’ın da kaçış planına hizmet edecektir. 

Forrest Gump (1994) | IMDB: 8.8 

Tür: Dram, Romantik

Süre: 2 s. 22 dk.

Yönetmen: Robert Zemeckis

Platform: Netflix

Tom Hanks’e Oscar kazandıran Forrest Gump, 75 IQ’ya sahip bir adamın hikayesini anlatıyor. 

Okula gitmekte bile zorlanan Forrest, çocukluk aşkı uğruna bir maceraya atılıyor ve bu macerada inanılmaz işler başarıyor. Kısa sürede tüm dünya tarafından tanınan biri olan Forrest’ın hikayesi çoğu zaman gülümsetse de zaman zaman hüzünlendirmeyi de başarıyor. 

Leon (1994) | IMDB: 8.5 

Tür: Dram, Suç

Süre: 1 s. 50 dk.

Yönetmen: Luc Besson

Natalie Portman’ın genç yaşta başarılı oyunculuğu ile taçlandırdığı Leon, ailesi öldürülen bir kızın bir tetikçiye sığınmasını anlatıyor. Sosyal ilişkiler kurmayan ve işinde çok başarılı olan kiralık katil, Mathilda ile tanıştıktan sonra hayatı değişiyor. Günden güne birbirine bağlanan ikili, Mathilda’nın ailesinin intikamını almak için plan yapıyor. 

The Pianist (2002) | IMDB: 8.5

Tür: Dram, Biyografi

Süre: 2 s. 30 dk.

Yönetmen: Roman Polanski

Platform: Netflix

Bugüne kadar İkinci Dünya Savaşı ile ilgili onlarca film çekilmiştir. Fakat The Pianist, bu filmler arasında başka bir yerde… 

Polonyalı bir müzisyen olan Wladyslaw Szpilman’in gerçek hikayesini anlatan film, savaşın nelere sebep olduğunu çok dokunaklı bir şekilde ele alıyor. Adrien Brody’nin başrolünde yer aldığı filmin 3 Oscar ödülü ve Cannes’dan Altın Palmiye’si bulunuyor. 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) | IMDB: 8.3

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Süre: 1 s. 48 dk.

Yönetmen: Michel Gondry

Platform: Netflix

Joel ve Clementine, tutkulu bir aşk yaşadıktan sonra ayrılır. Joel aşk acısı yaşamaya devam ederken Clementine yeni geliştirilen bir teknoloji ile beyninden ilişkisine dair tüm anıları sildirir. Joel de aynı işlemi gerçekleştirir fakat bunu yaparken aslında anılarını unutmak istemediğini fark eder fakat artık geç kalmıştır. Ancak artık birbirini tanımayan çiftin yolları çok yakında yeniden kesişecektir.  

Up (2009) | IMDB: 8.3 

Tür: Komedi, Macera

Süre: 1 s. 36 dk.

Yönetmen: Pete Docter – Bob Peterson

Kim demiş animasyon filmler efsane olamaz diye? Her yaştan insanın çok sevdiği Up, çocukluktan beri sevdiği Ellie’yi kaybeden Carl’ın onun hayalini gerçekleştirmek için atıldığı macerayı anlatıyor. 

Evine balonlar bağlayan ve bu sayede Güney Amerika’ya uçan Carl’ın bu yolculukta davetsiz bir misafiri var: 8 yaşındaki Russell! Huysuz bir ihtiyar ve haylaz bir çocuğun zamanla gelişen arkadaşlığını anlatan bu film, izleyicide sıcacık bir his bırakmayı başarıyor. 

Twelve Monkeys (1995) | IMDB: 8.0 

Tür: Bilim Kurgu, Gizem

Süre: 2 s. 09 dk.

Yönetmen: Terry Gilliam

Bir virüs, 2035 yılında dünya nüfusunun %1’e düşmesine neden olur. 1996 yılında ortaya çıkan bu virüs hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve korunma yolu bulmak için bir mahkum zamanda yolculuk yapmaya ikna olur. Fakat mahkum James Cole’un buldukları ve bilinenler arasında büyük bir fark vardır. 

The Truman Show (1998) | IMDB: 8.2 

Tür: Dram, Komedi

Süre: 1 s. 43 dk.

Yönetmen: Peter Weir

Platform: Netflix

Bebekliğinden beri bir stüdyoda yaşayan ve bütün hayatı canlı yayınlanan Truman’ın hikayesi, Netflix dizi film önerileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gerçek bir hayatta olduğunu sanan Truman, lise zamanında aşık olduğu Lauren’i unutamasa da hayatına bir şekilde devam etmeyi başarıyor. Fakat stüdyoda yaşanan bir aksaklık, Truman’ın yaşadığı hayatı sorgulamasına neden oluyor ve Truman buradan kaçaran Lauren’in yerleştiğini söylediği Fiji’ye gitme yolları aramaya başlıyor. 

Big Fish (2003) | IMDB: 8.0

Neredeyse Herkesin Seveceği Film Dizi Önerileri

Tür: Dram, Macera, Fantastik

Süre: 2 s. 05 dk.

Yönetmen: Tim Burton

İyi hissettiren filmler arıyorsanız Big Fish tam size göre! Tim Burton’ın masalsı anlatımı ile en sevilen filmler arasına girmeyi başaran yapım, hayatı renklendirmek için hikayeler anlatan bir baba ve onunla çok da iyi anlaşamayan oğlunun ilişkilerini ele alıyor. 

Baba Ed Bloom hastalandığında onu görmeye gelen oğlu ve gelini, Ed’in karısı ile tanışma hikayelerini en baştan dinliyor. Elbette biz de tüm fantastik ögeleriyle bu hikayeyi izliyoruz. 

Snowpiercer (2013) | IMDB: 7.1 

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Aksiyon

Süre: 2 s. 06 dk.

Yönetmen: Bong Joon Ho

Efsane filmler listemizin sonunda dünyanın sonundayız. İklim değişikliği insan nüfusunun çoğunu yok etmiş ve dünya, büyük bir buzula dönüşmüş. Kalan insanlar ise sürekli hareket etmek zorunda olan bir trende yaşıyor. Fakat bu trendeki düzen, dünyanın sıkıştırılmış haline benziyor. Zenginler trenin ön tarafında lüks içerisinde yaşarken fakir insanlar arka kısımda açlık ve pislikle uğraşıyor. Bir gün fakirlerden biri isyan etmeye karar veriyor ve trendeki bir kaos yaşanmaya başlıyor.