IMDB Puanlarına Göre En İyi Diziler

IMDB Puanlarına Göre En İyi Diziler

Bugünlerde hangi diziyi seyrediyorsunuz? Günümüzde bu soru, sohbetlerin, ‘small talk’ların değişmez unsuru haline geldi. Dijital platformların yaygınlaşmasıyla dizi seyretmek artık birçoğumuz için yemek yemek, su içmek gibi. Hal böyle olunca izlenecek dizi arayışı da hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Kıyıda köşede kalmış, çok bilinmeyen fakat sürükleyici diziler bulmak için hiç durmadan çabalıyor, bunu başardığımızda da altın bulmuş gibi sevinçten havalara uçuyoruz. Peki gelmiş geçmiş en iyi diziler olarak nitelendirebileceğimiz efsane yapımların hepsini çoktan izleyip bitirdik mi? Aslında bu alanda önemli bir otorite sayılan IMDB listelerine baktığımızda tüm zamanların en iyi dizileri olarak değerlendirilmesine rağmen henüz başlamaya fırsat bulamadığımız yapımları görebiliriz. O halde gelin IMDB puanlarına göre en iyi diziler hangileriymiş, birlikte bakalım… 

1-Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9,5

Tür: Drama, Suç, Gerili

Gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinin ilk sırasında ise çok daha tahmin edilebilir bir yapım var. 2008 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş yıl boyunca tam 62 bölümlük soluksuz bir serüven sunan Breaking Bad, dizi klasikleri arasında kendine özel bir yer edinmiş yapımlardan. Kanser hastalığıyla boğuşan bir öğretmen olan Walter White’ın bir anda 180 derece değişen hayatının işlendiği dizi, büyük bir hayran kitlesine sahip. 

2-Band of Brothers (2001) | IMDB: 9,4

Tür: Tarih, Drama, Aksiyon

IMDB puanlarına göre en iyi diziler listesinin ikinci sırasında bu yapımı görmeyi tahmin etmiyordunuz değil mi? Milenyumun ilk yıllarında, 2001 senesinde yayınlanan mini dizi 2023 nisan ayı itibarıyla tam 9,4 puana sahip. Toplamda 10 bölümden oluşan Band of Brothers, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri’nin yaşadıklarını anlatıyor. Belgesel tadındaki anlatımıyla yayınlandığı dönemde oldukça beğenilen mini dizi, 20 yıl sonra bile listenin üst sıralarında kalmayı başarmış.

3-Chernobyl (2019) | IMDB: 9,4

Tür: Drama, Tarih, Gerili

HBO dizileri denince birçoğumuz için akan sular duruyor. Amerikalı yapım şirketinin hazırladığı neredeyse her dizi, başarıdan başarıya koşuyor, milyonları peşinden sürüklüyor. 2019 yılında yayınlanan Chernobyl isimli mini dizi de bu örneklerden bir tanesi. Yalnızca beş bölümden oluşmasına rağmen efsane mini diziler arasına girmeyi başaran Chernobyl, adından da anlaşılacağı üzere 1986 yılında yaşanan Chernobyl felaketini anlatıyor. 

4-The Wire (2002-2008) | IMDB: 9,3

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Efsane diziler listemizin dördüncü sırasında tam 9,3 puanla The Wire yer alıyor. 2002 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş sezon süren The Wire, 60 bölüm ile izleyicilerinin zihninde unutulmaz bir yer bırakmayı başardı. Baltimore şehrindeki uyuşturucu satıcıları ve güvenlik güçlerinin amansız mücadelesini konu eden yapım, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında.

5-The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9,2

Tür: Suç, Drama 

90’lı yıllar geride bırakılıp milenyuma girildiğinde TV dizisi kültürü oldukça yaygınlaşmaya başlamıştı. Birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında gösterilen The Sopranos da bu dönemde yayınlanmaya başlayan yapımlardan bir tanesi. 2013 yılında kaybettiğimiz James Gandolfini tarafından canlandırılan Tony Soprano karakterinin başrolde olduğu ve bir mafya ailesi olan Soprano’ları anlatan yapım, 6 sezon ve 86 bölümden oluşuyor. 

6-Game of Thrones (2011-2019)| IMDB: 9,2

Tür: Gerilim, Fantastik, Drama

Önceki dönemlerine göre hayal kırıklığı yaratan son iki sezonu olmasaydı, muhtemelen Game of Thrones’u bu listenin açık ara lideri olarak açıklayacaktık. Dizi dünyasında adeta bir devrim yaratan Game of Thrones, finaline doğru yarattığı hayal kırıklıklarına rağmen listenin beşinci sırasındaki yerini korumayı başarıyor.  George R.R. Martin tarafından yazılan kitaplardan uyarlanan dizi, 2010’lu yıllara damgasını vurdu. Alışılagelmiş senaryo formüllerini ortadan kaldıran yapım, müziğinden oyunculuklarına kadar her anlamda fark yaratmayı başardı. Olmaz ya, eğer siz de Game of Thrones’u hala izlemeyenlerdenseniz hemen bugün başlayabileceğiniz 73 bölümlük heyecan dolu bir serüven olduğunu unutmayın.

7-Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9,1

Tür: Suç, Gizem, Drama

Sırada 2010’lu yılların bir başka efsane dizisi var. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın yıldızlaştığı İngiliz yapımı Sherlock, 7 yıl boyunca yayınlanmasına rağmen yalnızca 15 bölümden oluşuyor. Ancak alışılmış dizilerin aksine Sherlock’un her bir bölümünün adeta bir sinema filmi kalitesinde olduğunu söylemeden geçmemek gerekli. Dizi, tahmin edileceği üzere herkesin aşina olduğu Sherlock Holmes karakterini anlatıyor. Ancak dedektif filmleri dendiğinde ilk akla gelen karakterlerden biri olan Sherlock, bu kez geçmişte değil 21. yüzyılda yaşıyor. 

8-The Office (2005-2013) | IMDB: 9,0

Tür: Komedi

Listemizin son sırasında Ricky Gervais’in yapımcılığını üstlendiği absürt bir dizi var. BBC için yapılan orijinal versiyonun Amerika uyarlaması olan ve başrolünde Steve Carell’ın yer aldığı yapım, bir ofiste yaşanan olayları anlatıyor. Sıra dışı bir yönetici ve sıra dışı çalışanların yer aldığı komedi dizisinde beklenmedik olaylara ve bol kahkaha atmaya hazır olun. 

9-Firefly (2002-2003) | IMDB: 9,0

Tür: Macera, Drama, Bilim Kurgu

Yalnızca bir sezon yayınlanan ve 14 bölümden oluşan Firefly, 2517 yılında bir uzay gemisinde geçiyor. Dizinin yaratıcısının “Dokuz kişinin uzaya bakıp dokuz farklı şey görmesi…” olarak tanımladığı yapım, vahşi batı temasını da gelecek kurgusuyla harmanlıyor. Kısa sürmesi nedeniyle adından çok fazla bahsedilmeyen dizi, birçoklarının en iyi diziler listesinde yer alıyor. 

10-Only Fools and Horses (1981-2003) | IMDB: 9,0

Tür: Komedi

BBC tarafından 80’li yıllarda başlayan ve iki kardeşin hayatını anlatan dizi, ülkemizde çok bilinmese de İngiliz komedisinin efsanelerinden biri olarak görülüyor. John Sullivan tarafından yaratılan dizide kardeşler, bit pazarında çalışmasına rağmen zengin olmayı takıntı haline getirir. Bu amaçlarına ulaşmak için de her yola başvurur. Elbette bu durum, ortaya oldukça komik olayların çıkmasına neden olur. 

11-Şahsiyet (2018) | IMDB: 9,0

Tür: Suç, Gizem, Drama

IMDB puanına göre en iyi diziler listemize bir Türk yapımıyla devam ediyor. Alzheimer olduğunu öğrenen yaşlı bir adam, doktorunun tavsiyesine uyar ve bugüne kadar yapmak isteyip de yapamadığı şeylerin bir listesini oluşturur. Doktorun bu masum tavsiyesi, Agah Bey’in her şeyi unutacak olduğu gerçeğiyle vicdanını devreden çıkarmasıyla bir suç makinesine dönüşmesine neden olur. Yaşlı ve masum bir seri katili canlandıran Haluk Bilginer’in harika oyunculuğunu göz önünde bulundurursak bu dizinin aldığı puanı fazlasıyla hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

12-Better Call Saul (2015-2022) | IMDB: 8,9

Tür: Suç, Drama

Breaking Bad’in üçkağıtçı avukatı Saul Goodman’ı merkezine alan dizi, karakterin meslekteki ilk yıllarına odaklanıyor. Dolandırıcılıktan ceza avukatlığına uzanan süreçte Saul’un aldığı davalar ve gün geçtikçe meslekte ilerlemesini izlediğimiz dizide, yaşanan absürt olaylardan dolayı bol kahkaha da bizi bekliyor. 

13-True Detective (2014) |IMDB: 8,9

Tür: Suç, Gizem, Drama

Bir suç antolojisi olarak anılan ve yayınlanmaya başladığı günden itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olan True Detective, her sezon farklı bir cinayetin izini sürüyor. İlk sezonda Matthew McConaughey ve Woody Harrelson dedektif olarak karşımıza çıkarken ikinci sezonda yerlerini Colin Farrell ve Rachel McAdams’a bırakıyor. Eğer suç dizilerini seviyorsanız, bu yapımı mutlaka izlemelisiniz. 

14-Seinfeld (1989-1998) | IMDB: 8,9

Tür: Komedi

Kimileri için gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisi olan Seinfeld, ünlü komedyen Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının yaşadıklarını aktarıyor. “Hiçbir şey hakkında her şey!” mottosuyla yayınlanan dizi, günlük olayları oldukça absürt bir şekilde aktarıyor. Bazen bütün bir bölüm bir otoparkta, bazen çorbacıda, bazen de sadece evde geçiyor. Buna rağmen birbirine zıt karakterler ve aralarındaki ilginç diyaloglar, komedi dünyasına yön veren birçok yeniliği barındırmayı başarıyor. 

15-Fargo (2014-2023) | IMDB: 8,9

Tür: Suç, Drama

1996 yapımı kült filmden uyarlanan Fargo, karısını öldürmek için plan yapan ve bu cinayet sonrası hayatı değişen bir adamın hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Martin Freeman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Allison Tolman ve Ewan McGregor gibi isimlerin yer aldığı suç dizisi, hem cinayeti araştıran polislerin hem de suçluların bakış açısını yansıtmayı başarıyor. İzleyiciden aldığı yüksek puanla listelerde üst sıralara yükselen dizi, en az filmi kadar başarılı görünüyor. 

Kapak Fotoğrafı: cottonbro