IMDB Puanlarına Göre En İyi Diziler

IMDB Puanlarına Göre En İyi Diziler

Bugünlerde hangi diziyi seyrediyorsunuz? Günümüzde bu soru, sohbetlerin, ‘small talk’ların değişmez unsuru haline geldi. Dijital platformların yaygınlaşmasıyla dizi seyretmek artık birçoğumuz için yemek yemek, su içmek gibi. Elbette bu yapımlar arasında da IMDB puanlarına göre en iyi diziler öne çıkıyor. 

En iyi diziler listemizi yaparken bilim kurgu, dram, aksiyon gibi birçok farklı kategoride ve kendi zevkimize göre bir sıralama hazırlayabiliriz. Ancak IMDB, tüm bu türlerin ve sıralamaların adeta bir özetini bize aktarıyor. Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından belirlenen oylara göre de en iyi 250 dizi listesi oluşturuluyor. Belgesel ve TV şovları dışında hazırlanan kurgusal yapımları bu listeden aldık ve sizin için mutlaka izlenmesi gereken diziler listesi hazırladık.

IMDB Puanı En Yüksek Diziler

Sean Bean

Çoğu zaman kıyıda köşede kalmış, çok bilinmeyen fakat sürükleyici diziler bulmak için hiç durmadan çabalıyor, bunu başardığımızda da altın bulmuş gibi sevinçten havalara uçuyoruz. Peki gelmiş geçmiş en iyi diziler olarak nitelendirebileceğimiz efsane yapımların hepsini çoktan izleyip bitirdik mi? Aslında bu alanda önemli bir otorite sayılan IMDB listelerine baktığımızda tüm zamanların en iyi dizileri olarak değerlendirilmesine rağmen henüz başlamaya fırsat bulamadığımız yapımları görebiliriz. O halde gelin IMDB puanlarına göre en iyi diziler hangileriymiş, birlikte bakalım…

Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9.5

TürDrama, Suç, Gerilim
Bölüm Sayısı62
YapımcıVince Gilligan
OyuncularBryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Bob Odenkirk
PlatformNetflix

Gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinin ilk sırasında ise çok daha tahmin edilebilir bir yapım var. 2008 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş yıl boyunca tam 62 bölümlük soluksuz bir serüven sunan Breaking Bad, dizi klasikleri arasında kendine özel bir yer edinmiş yapımlardan. Kanser hastalığıyla boğuşan bir öğretmen olan Walter White’ın bir anda 180 derece değişen hayatının işlendiği dizi, büyük bir hayran kitlesine sahip. 

Editör Notu: İzlediği dizilerde karakterin gelişimini görmek isteyenler için Breaking Bad ideal yapımlardan biri. Aksiyon seviyesi yüksek bölümler bulunsa da aslında dizi temel olarak karakterlerin kişiliklerine odaklanıyor. 

Band of Brothers (2001) | IMDB: 9.4

TürTarih, Drama, Aksiyon
Bölüm Sayısı10
OyuncularScott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston
PlatformBluTV

IMDB puanlarına göre en iyi diziler listesinin ikinci sırasında bu yapımı görmeyi tahmin etmiyordunuz değil mi? Milenyumun ilk yıllarında, 2001 senesinde yayınlanan mini dizi 2024 nisan ayı itibarıyla tam 9,4 puana sahip. Toplamda 10 bölümden oluşan Band of Brothers, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri’nin yaşadıklarını anlatıyor. Belgesel tadındaki anlatımıyla yayınlandığı dönemde oldukça beğenilen mini dizi, 20 yıl sonra bile listenin üst sıralarında kalmayı başarmış.

Chernobyl (2019) | IMDB: 9.3

TürDrama, Tarih, Gerilim
Bölüm Sayısı5
YapımcıCraig Mazin
OyuncularJessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgard
PlatformAmazon Prime

HBO dizileri denince birçoğumuz için akan sular duruyor. Amerikalı yapım şirketinin hazırladığı neredeyse her dizi, başarıdan başarıya koşuyor, milyonları peşinden sürüklüyor. 2019 yılında yayınlanan Chernobyl isimli mini dizi de bu örneklerden bir tanesi. Yalnızca beş bölümden oluşmasına rağmen efsane mini diziler arasına girmeyi başaran Chernobyl, adından da anlaşılacağı üzere 1986 yılında yaşanan Chernobyl felaketini anlatıyor. 

Editör Notu: Dizi yalnızca bir çevre felaketini değil, SSCB’nin katı yönetiminin ve verdiği kararların net bir şekilde görüşmesi açısından, özellikle siyasi tarihe ilgi duyanlar için önemli bir yapım.

The Wire (2002-2008) | IMDB: 9.3

TürSuç, Drama, Gerilim
Bölüm Sayısı60
YapımcıDavid Simon
OyuncularDominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn
PlatformBluTV

Efsane diziler listemizin dördüncü sırasında tam 9,3 puanla The Wire yer alıyor. 2002 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş sezon süren The Wire, 60 bölüm ile izleyicilerinin zihninde unutulmaz bir yer bırakmayı başardı. Baltimore şehrindeki uyuşturucu satıcıları ve güvenlik güçlerinin amansız mücadelesini konu eden yapım, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında.

The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9.2

TürSuç, Drama
Bölüm Sayısı86
YapımcıDavid Chase
OyuncularJames Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco
PlatformBluTV

90’lı yıllar geride bırakılıp milenyuma girildiğinde TV dizisi kültürü oldukça yaygınlaşmaya başlamıştı. Birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında gösterilen The Sopranos da bu dönemde yayınlanmaya başlayan yapımlardan bir tanesi. 2013 yılında kaybettiğimiz James Gandolfini tarafından canlandırılan Tony Soprano karakterinin başrolde olduğu ve bir mafya ailesi olan Soprano’ları anlatan yapım, 6 sezon ve 86 bölümden oluşuyor. 

Editör Notu: Dizinin çekimleri sırasında James Gandolfini’nin huysuz ve kötü bir ruh haline sahip olduğu duygusunu daha iyi yansıtması için ayakkabılarına taş koyduğu söyleniyor.

Game of Thrones (2011-2019) | IMDB: 9.2

TürGerilim, Fantastik, Drama
Bölüm Sayısı73
YapımcıDavid Benioff, D.B. Weiss
OyuncularEmilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey, Sophie Turner, Sean Bean
PlatformBluTV

Önceki dönemlerine göre hayal kırıklığı yaratan son iki sezonu olmasaydı, muhtemelen Game of Thrones’u bu listenin açık ara lideri olarak açıklayacaktık. Dizi dünyasında adeta bir devrim yaratan Game of Thrones, finaline doğru yarattığı hayal kırıklıklarına rağmen listenin beşinci sırasındaki yerini korumayı başarıyor.  George R.R. Martin tarafından yazılan kitaplardan uyarlanan dizi, 2010’lu yıllara damgasını vurdu. Alışılagelmiş senaryo formüllerini ortadan kaldıran yapım, müziğinden oyunculuklarına kadar her anlamda fark yaratmayı başardı. Olmaz ya, eğer siz de Game of Thrones’u hala izlemeyenlerdenseniz hemen bugün başlayabileceğiniz 73 bölümlük heyecan dolu bir serüven olduğunu unutmayın.

Editör Notu: Game of Thrones, çok fazla karaktere sahip olduğu için başlangıçta isimleri öğrenmek izleyiciyi biraz zorlayabiliyor. Ancak birkaç bölümden sonra bu sorun ortadan kalkıyor. 

The Twilight Zone (1959-1964) | IMDB: 9.1

alacakaranlık kuşağı

TürDram, Fantastik, Korku
Bölüm Sayısı156
YapımcıRod Serling
OyuncularRod Serling, Robert McCord, Jay Overholts

Rod Serling’in hem yapımcılığını hem de yazarlığını üstlendiği dizi, 60’lı yıllara damga vuran yapımlardan biri. Her bölümü birbirinden bağımsız olan dizi, bazen garip bazen de doğaüstü olayların yaşadığın kısa hikayeler anlatıyor. Alacakaranlık Kuşağı ifadesinin dillere yerleşmesinin nedeni olan dizi, aynı zamanda birçok oyuncunun da parlamasına neden olan yapımlardan biri.

Editör Notu: Dizideki hikayeler daha sonra birçok filmin ilham kaynağı olmuş. The Truman Show da bunlardan biri. Dizinin Special Service isimli bölümü, hayatı gizlice kayda alınan ve televizyonda yayınlanan bir adamın hikayesini anlatıyor.

Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9.1

TürSuç, Gizem, Drama
Bölüm Sayısı15
YapımcıMark Gatiss, Steven Moffat
OyuncularBenedict Cumberbatch, Martin Freeman
PlatformAmazon Prime

Sırada 2010’lu yılların bir başka efsane dizisi var. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın yıldızlaştığı İngiliz yapımı Sherlock, 7 yıl boyunca yayınlanmasına rağmen yalnızca 15 bölümden oluşuyor. Ancak alışılmış dizilerin aksine Sherlock’un her bir bölümünün adeta bir sinema filmi kalitesinde olduğunu söylemeden geçmemek gerekli. Dizi, tahmin edileceği üzere herkesin aşina olduğu Sherlock Holmes karakterini anlatıyor. Ancak dedektif filmleri dendiğinde ilk akla gelen karakterlerden biri olan Sherlock, bu kez geçmişte değil 21. yüzyılda yaşıyor. 

Shogun (2024)  IMDB: 9.1

TürMacera, Dram, Tarih
Bölüm Sayısı10
OyuncularHiroyuki Sanada, Cosmo Jarvis, Anna Sawai
PlatformDisney Plus

IMDB puanına göre en iyi diziler listesinin en yeni yapımı Shogun. James Clavell’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, 1600’lü yıllarda Japonya’da geçiyor. Hükümdarlığını korumak için uğraşan Lord Yoshii Toranaga, karaya oturmuş bir teknenin kaptanı olan İngiliz John Blackthorne ve çevirmen Toda Mariko arasındaki bağ, yaklaşmakta olan savaş ve stratejiler eşliğinde işleniyor. 

Leyla ile Mecnun (2011-2023) | IMDB: 9.1

TürMacera, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı144
OyuncularAli Atay, Serkan Keskin, Osman Sonant
PlatformTabii

Burak Aksak’ın senaryosunu yazdığı, çoğu bölümünü ise Onur Ünlü’nin yönettiği Leyla ile Mecnun, klasikleşmiş bir aşk hikayesini günümüze taşıyor. Kireçburnu’nda yaşayan Mecnun ve onun beşik kertmesi Leyla arasındaki ilişki, türlü tuhaf olaylar ve Mecnun’un garip karakter özellikleri ile oldukça komik bir hal alıyor.

Editör Notu: Leyla ile Mecnun uzun bir ara verdikten sonra yeniden yayınlanmaya başlandı. Bu nedenle dizinin son sezonu Exxen üzerinden seyredilebiliyor. Ancak en sevilen ilk bölümler TRT’nin dijital platformu Tabii’nin yanı sıra YouTube kanalında da yer alıyor. 

The Office (2005-2013) | IMDB: 9.0

TürKomedi
Bölüm Sayısı188
YapımcıGreg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant
OyuncularSteve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski
PlatformAmazon Prime

Listemizde sırada Ricky Gervais’in yapımcılığını üstlendiği absürt bir dizi var. BBC için yapılan orijinal versiyonun Amerika uyarlaması olan ve başrolünde Steve Carell’ın yer aldığı yapım, bir ofiste yaşanan olayları anlatıyor. Sıra dışı bir yönetici ve sıra dışı çalışanların yer aldığı komedi dizisinde beklenmedik olaylara ve bol kahkaha atmaya hazır olun. 

Editör Notu: Dizi, gelmiş geçmiş en iyi mockumentary örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Her ne kadar dizi ilk olarak Ricky Gervais’in rol aldığı bir İngiliz komedisi olsa da Amerika yapımı tüm dünyada daha fazla takdir görüyor. 

Better Call Saul (2015-2022) | IMDB: 9.0

TürSuç, Drama
Bölüm Sayısı63
YapımcıVince Gilligan, Peter Gould
OyuncularBob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks
PlatformNetflix

Breaking Bad’in üçkağıtçı avukatı Saul Goodman’ı merkezine alan dizi, karakterin meslekteki ilk yıllarına odaklanıyor. Dolandırıcılıktan ceza avukatlığına uzanan süreçte Saul’un aldığı davalar ve gün geçtikçe meslekte ilerlemesini izlediğimiz dizide, yaşanan absürt olaylardan dolayı bol kahkaha da bizi bekliyor. 

Editör Notu: Aslında bambaşka bir hikaye anlattığı için diziyi izlemeden önce Breaking Bad’i izlemek zorunda değilsiniz. Ancak dizinin çok daha anlamlı olması için Saul Goodman’ı Breaking Bad ile tanımak oldukça önemli.

Firefly (2002-2003) | IMDB: 9.0

TürMacera, Dram, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı14
YapımcıJoss Whedon
OyuncularNathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk
PlatformDisney Plus

Yalnızca bir sezon yayınlanan ve 14 bölümden oluşan Firefly, 2517 yılında bir uzay gemisinde geçiyor. Dizinin yaratıcısının “Dokuz kişinin uzaya bakıp dokuz farklı şey görmesi…” olarak tanımladığı yapım, vahşi batı temasını da gelecek kurgusuyla harmanlıyor. Kısa sürmesi nedeniyle adından çok fazla bahsedilmeyen dizi, birçoklarının en iyi diziler listesinde yer alıyor. 

Only Fools and Horses (1981-2003) | IMDB: 9.0

TürKomedi
Bölüm Sayısı64
YapımcıJohn Sullivan
OyuncularDavid Jason, Nicholas Lyndhurst, Roger Lloyd Pack

BBC tarafından 80’li yıllarda başlayan ve iki kardeşin hayatını anlatan dizi, ülkemizde çok bilinmese de İngiliz komedisinin efsanelerinden biri olarak görülüyor. John Sullivan tarafından yaratılan dizide kardeşler, bit pazarında çalışmasına rağmen zengin olmayı takıntı haline getirir. Bu amaçlarına ulaşmak için de her yola başvurur. Elbette bu durum, ortaya oldukça komik olayların çıkmasına neden olur. 

Şahsiyet (2018) | IMDB: 9.0

TürSuç, Gizem, Drama
Bölüm Sayısı22
OyuncularHaluk Bilginer, Şebnem Bozoklu, Cansu Dere
PlatformGain

IMDB puanına göre en iyi diziler listemize bir Türk yapımıyla devam ediyor. Alzheimer olduğunu öğrenen yaşlı bir adam, doktorunun tavsiyesine uyar ve bugüne kadar yapmak isteyip de yapamadığı şeylerin bir listesini oluşturur. Doktorun bu masum tavsiyesi, Agah Bey’in her şeyi unutacak olduğu gerçeğiyle vicdanını devreden çıkarmasıyla bir suç makinesine dönüşmesine neden olur. Yaşlı ve masum bir seri katili canlandıran Haluk Bilginer’in harika oyunculuğunu göz önünde bulundurursak bu dizinin aldığı puanı fazlasıyla hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Editör Notu: Hikayesi ve sürpriz sonu açısından ilk sezonun çok daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Ancak ikinci sezon da yine toplumsal bir soruna değiniyor ve bunu oldukça cesurca gözler önüne seriyor. 

Gibi (2021) | IMDB: 9.0

TürKomedi
Bölüm Sayısı46
OyuncularFeyyaz Yiğit, Kıvanç Kılınç, Ahmet Kürşat Öçalan
PlatformExxen

Yılmaz, İlkkan ve Ersoy adında üç arkadaşın günlük hayatta başında geçenleri anlatan absürt komedi dizisi, ele aldığı ilginç olaylar ve değişik espri anlayışıyla yayınlandığı ilk günden itibaren çok sevildi. Kendine has karakterleri ve ikonik sözleri ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Gibi, bu başarısını IMDB puanı en yüksek diziler listesine girerek de gösterdi. Elbette bu başarıda Aziz Kedi ile Feyyaz Yiğit’in yazarlığı kadar oyuncuların da çok büyük bir rolü var.  

Editör Notu: Şu an beşinci sezonu yayınlanmakta olan dizi, kısa sürede dilini ve espri anlayışını izleyiciye kabul ettirmeyi başarıyor. Her bölümde mutlaka espriler yer alsa da bazı bölümlerin dram yönünün daha ağır olduğunu söylemek mümkün.

Seinfeld (1989-1998) | IMDB: 8.9

TürKomedi
Bölüm Sayısı173
YapımcıLarry David, Jerry Seinfeld
OyuncularJerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Jason Alexander, Michael Richards
PlatformNetflix

Kimileri için gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisi olan Seinfeld, ünlü komedyen Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının yaşadıklarını aktarıyor. “Hiçbir şey hakkında her şey!” mottosuyla yayınlanan dizi, günlük olayları oldukça absürt bir şekilde aktarıyor. Bazen bütün bir bölüm bir otoparkta, bazen çorbacıda, bazen de sadece evde geçiyor. Buna rağmen birbirine zıt karakterler ve aralarındaki ilginç diyaloglar, komedi dünyasına yön veren birçok yeniliği barındırmayı başarıyor. 

Editör Notu: Günümüzde dizideki espriler biraz “klişe” gibi gelebilir. Ancak izlerken Seinfeld’in oldukça eski bir yapım olduğunu ve artık alıştığımız esprilerin kaynağı olduğunu hatırlamakta fayda var. Yine de birçok bölümünde çok güleceğinizi ve günlük hayatta yaşadıklarınız karşısında referans vermek isteyeceğinizi söyleyebiliriz.

True Detective (2014) | IMDB: 8.9

TürSuç, Gizem, Drama
Bölüm Sayısı31
YapımcıNic Pizzolatto
OyuncularMatthew McConaughey, Woody Harrelson
PlatformTOD TV

Bir suç antolojisi olarak anılan ve yayınlanmaya başladığı günden itibaren geniş bir hayran kitlesine sahip olan True Detective, her sezon farklı bir cinayetin izini sürüyor. İlk sezonda Matthew McConaughey ve Woody Harrelson dedektif olarak karşımıza çıkarken ikinci sezonda yerlerini Colin Farrell ve Rachel McAdams’a bırakıyor. Eğer suç dizilerini seviyorsanız, bu yapımı mutlaka izlemelisiniz. 

Editör Notu: Her sezonu beğenen ve beğenmeyen kişiler çıkabilir. Ancak herkes için hiç şüphesiz en iyi sezonun ilk sezon olduğunu söyleyebiliriz.

Fargo (2014-2023) | IMDB: 8.9

TürSuç, Drama
Bölüm Sayısı51
YapımcıNoah Hawley
OyuncularBilly Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman

1996 yapımı kült filmden uyarlanan Fargo, karısını öldürmek için plan yapan ve bu cinayet sonrası hayatı değişen bir adamın hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Martin Freeman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Allison Tolman ve Ewan McGregor gibi isimlerin yer aldığı suç dizisi, hem cinayeti araştıran polislerin hem de suçluların bakış açısını yansıtmayı başarıyor. İzleyiciden aldığı yüksek puanla listelerde üst sıralara yükselen dizi, en az filmi kadar başarılı görünüyor. 

Editör Notu: Dizi, büyük bir başarı yakalamış olsa da Frances McDormand’ın oyunculuğu ile bir üst seviyeye taşınan film, birçokları için diziden çok daha başarılı.

Friends (1994-2004) | IMDB: 8.9

TürKomedi
Bölüm Sayısı234
YapımcıDavid Crane, Marta Kauffman
OyuncularJennifer Aniston, Courteney Cox, Matthew Perry, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matt LeBlanc
PlatformNetflix

New York’ta yaşayan altı arkadaşın hayatını anlatan efsane dizi Friends, 10 yıl boyunca sürmesiyle bir neslin büyürken yanında olmuş yapımlardan biri. Kadınların ve erkeklerin problemlerini, ilişkilerini ve arkadaşlıklarını oldukça eğlenceli bir şekilde ele alan dizi, karakterlerin komik halleri ve birbirine olan bağlılıkları ile sıcacık bir seyir sunuyor. 

Editör Notu: Dizi, popülerliği nedeniyle adeta bir yıldızlar geçidi. Hem her bölümde yer alan oyuncular, hem de konuk oyuncular ile döneminin en popüler yapımlarından biri.

When They See Us (2019) | IMDB: 8.8

TürDram, Suç
Bölüm Sayısı4
YapımcıAva DuVernay
OyuncularAsante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse
PlatformNetflix

4 bölümden oluşan mini dizi, 1989 yılında yaşanan bir olayı konu alıyor. Central Park’ta bir kadının tecavüze uğraması sonucu başlayan soruşturma, 14-16 yaşlarında beş gencin suçlanmasına kadar gidiyor. Herhangi bir kanıt olmamasına rağmen bu beş siyahi gencin suçlu muamelesi görmesi, Amerika’daki ırkçılığın ne kadar derin olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Succession (2018-2023) | IMDB: 8.8

TürDram, Komedi
Bölüm Sayısı39
YapımcıJesse Armstrong
OyuncularBrian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snook
PlatformTOD TV

HBO yapımı Succession, kısa sürede birçokları için en iyi diziler listesine girdi. 19 Emmy kazanan dizi, bir medya imparatorluğuna sahip Roy ailesinin yaşadıklarını konu alıyor. Ailenin babası, sağlık sorunları yaşadıktan sonra kardeşler, şirketin başına geçmek için kendi aralarında mücadele etmeye başlıyor. Her bir karakteri oldukça titiz bir şekilde kurgulanan yapım, güçlü diyalogları ve harika hikaye anlatıcılığıyla öne çıkmayı başarıyor. 

Editör Notu: Son yıllarda Emmy’ye en fazla damga vuran yapımların başında Succession geliyor. Dizi, her ne kadar dram yönü ağır bir yapım olsa da temposu hiç düşmediği için seyircilerin ilgisini hep canlı tutmayı başarıyor.

It’s Always Sunny in Philadelphia (2005) | IMDB: 8.8

TürKomedi
Bölüm Sayısı172
YapımcıRob McElhenney, Glenn Howerton
OyuncularCharlie Day, Glenn Howerton, Rob McElhenney
PlatformDisney Plus

Danny DeVito, Charlie Day, Glenn Howerton, Rob McElhenney ve Kaitlin Olson gibi oyuncuların yer aldığı dizi, Paddy’s adında bir İrlanda barını işletme hikayesini anlatıyor. Kendilerine ‘The Gang’ diyen ve bar işletmesi konusunda pek de başarılı olmayan arkadaş grubu, sadakatsiz ve sinsi karakterleriyle oldukça komik olayların yaşanmasına neden oluyor. Eğer keyifli vakit geçirmek istiyorsanız 20 dakikalık bölümlere sahip yapımı listenize ekleyebilirsiniz. 

Narcos (2015-2017) | IMDB: 8.8

TürBiyografi, Suç, Dram
Bölüm Sayısı30
YapımcıCarlo Bernard, Chris Brancato, Doug Miro
OyuncularPedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook
PlatformNetflix

Dünyanın en meşhur uyuşturucu baronlarından biri olan Pablo Escobar ve onun peşine düşen iki dedektif… Gerçek olaylardan yola çıkılarak hazırlanan dizi, Escobar’ın yükseliş ve çöküş hikayesini anlatıyor. Büyük bir kartelin işleyişinin polislerden kaçış hikayesi ile heyecanlı bir maceraya dönüşünü izlemek istiyorsanız bu diziyi listenize ekleyebilirsiniz. Unutmadan, Pedro Pascal’ın muhteşem oyunculuğunun da diziye ayrı bir hava kattığını hatırlatalım. 

Black Mirror (2011) | IMDB: 8.7

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı27
YapımcıCharlie Brooker
PlatformNetflix

Bugüne kadar izlediğimiz bütün bilim kurgu yapımlarından çok daha farklı Black Mirror. Her bölümü birbirinden bağımsız olarak hazırlanan ve farklı oyuncularla farklı konuları ele alan yapım, bize aslında teknolojinin günümüze uyarlandığı sıradan hikayeler izletiyor. Bazen bir anne çocuk ilişkisi, bazen evli bir çift, bazen de bir müze ziyaretini izlediğimiz dizide olayların sıradanlığı gelecekte yaşayabileceğimiz şeyler konusunda da inandırıcı olmasını sağlıyor.

Editör Notu: Black Mirror ilk yayınlandığı dönemde izleyicilerden çok daha yüksek puanlar almıştı. Ancak dizinin Netflix’le geçmesiyle senaryo yapısında yaşanan değişiklikler, izleyiciler tarafından birçok bölüm için “Black Mirror bölümü değil” eleştirisi aldı. Son sezonlarda alınan bu eleştiri, IMDB sıralamasında dizinin gerilemesine yol açtı.

Kapak Fotoğrafı: cottonbro