Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Paralel evrenler, robotlar, klonlar… Akıl sınırlarımız içinde anlam veremediğimiz birçok farklı konu! Sürükleyici ve heyecan verici hikayeleriyle hepimiz için vazgeçilmez bir dizi türü, bilim kurgu. Biz de tam bu sebeple, gerek konusu gerekse oyunculuklarıyla izleyicilerinden tam puan almış, en iyi Netflix bilim kurgu dizileri listesi hazırladık.

En İyi Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Bilim Kurgu Dizileri
Fotoğraf: Luke Vodell

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan yapımlar veya muhtemel geleceğin yansımaları… Bilim kurgu dizileri sizin için hangisi olursa olsun önemli olarak onları izlerken çok keyif almamız. Hazırsanız en sevilen Netflix bilim kurgu dizileri listemize göz atmaya başlayalım. 

Stranger Things | IMDB: 8.7

Listemize Netflix’in en çok izlenen bilim kurgu dizileri arasında ilk sıralara oynayan bir yapımla başlıyoruz. 1983 yılında Amerika’nın küçük bir kasabasında yaşanan sıra dışı olayları ele alan Stranger Things, kısa sürede tüm dünyanın ilgisini çekti. Dizinin hikayesi 12 yaşındaki Will’in esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Yakın arkadaşları, annesi ve kasaba şefi Will’i ararken bunun sıradan bir kaçırılma öyküsü olmadığı ortaya çıkıyor. 80’li yılların güzel bir şekilde yansıtıldığı Stranger Things, iddiasız bir anlatıma sahip ki bu da diziyi izleyicilerin gözünde daha samimi bir noktaya taşıyor. Dizi zaman zaman bilim kurgu konseptinden çıkıp “arkadaşlık yeminleri tüm gizemleri çözer” gibi klişelere yönelse ve abartı sahnelere yer verse de her bir dakikasını heyecanla izliyorsunuz. 

Black Mirror | IMDB: 8.8

Netflix bilim kurgu dizileri arasında en dikkat çekici yapımlardan bir tanesi Black Mirror. 2011 yılında seyirciyle buluşan dizi, her bir bölümünde ahlaki değerleri ileri teknolojinin hakim olduğu bir dünyada ele alıyor ve bu değerlerin evrilişini bizlere anlatıyor. Uzak gelecekte icat edilmesi muhtemel olan teknolojik cihazları ve dünya düzenini gördüğümüz dizi, zaman zaman ürkütücü bir hal alıyor. Sosyal medyadaki popülerliğinize göre değer görüyor olmak, boynunuza takılan çipler ile yaşamak, attığınız her adımın telefonunuz tarafından izlenmesi… Dizinin her bölümünde kendinizi “Böyle bir dünyada yaşamak nasıl olurdu?” diye sorgularken buluyorsunuz. Her bir bölümünde birbirinden bağımsız konuların ve farklı oyuncuların yer aldığı bu distopik diziyi hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz!

Altered Carbon | IMDB: 7.9

Yıl 2385, insan kimliği dijitalleştirilmiş ve neredeyse ölümsüzlüğe ulaşılmış. Vücut artık bir temel değil, sadece bir kabuk. Alternatif bir evrende geçen Altered Carbon’da insan kimliği bir implantta depolanıyor ve bu sayede ruhlar ve karakterler farklı bedenlere transfer edilebiliyor. Dizide, bu dünyanın tutsaklarından biri olan Takeshi Kovacs’ın özgürlüğüne kavuşmak için verdiği hikayeyi izliyoruz. Yayınlanan iki sezonuyla büyük bir hayran kitlesi kazanan çizgi film uyarlaması bu yapım, etkileyici bilim kurgu dizileri arasında yer alıyor.

Sense8 | IMDB: 8.2

Bilim kurgu, macera ve dram niteliğinde olan Sense8, dünyanın farklı noktasında bulunan sekiz ayrı kişinin mistik şekilde birbirine bağlanmasını ele alıyor. Bu sekiz karakter, birbirlerinden habersiz bir yaşam sürerken bir anda duygusal bir bağ kuruyor ve dizinin kötü karakteri Whispers’a karşı güçlerini birleştiriyor. Sense8, hikayesindeki dikkat çekiciliğinin yanı sıra görsel zenginliğiyle de öne çıkan yapımlardan bir tanesi. Netflix bilim kurgu dizileri arasında ilgi gören yapım, 2015-2018 yılları arasında iki sezon yayınlandıktan sonra maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı final yaparak hayranlarını bir hayli üzdü. 

Love, Death & Robots | IMDB: 8.4

10-15 dakikalık 18 farklı bölümden oluşan, animasyon türünde çıtır çerez bir dizi Love, Death & Robots. Her bölümde bilim kurgudan komediye, korkudan fantastiğe kadar farklı farklı türler işleniyor. Bazı bölümleri tek başına bir film olabilecek kadar iyi, animasyon tasarımları ise muazzam. Bu orijinal işin arkasında ise Fight Club, se7en ve Gone Girl gibi filmlerden tanıdığımız David Fincher ile Deadpool’un yönetmen koltuğunda oturan Tim Miller var. Bizce tek bir kötü bölümü bulunmayan Love, Death & Robots’i izlenecek bilim kurgu dizileri listenize hemen almalısınız!

Dark | IMDB: 8.7

Netflix bilim kurgu dizileri arasında en başarılılardan biri de şüphesiz ki Dark. Dizinin konusu en iyi akış şemaları ile anlatılabilir ancak yine de kısaca, eski dönemde Almanya için çok önemli bir nükleer enerji santralinin bulunduğu bir kasada kaybolan iki çocuğun hikayesine odaklandığını söyleyebiliriz. Buradan başlayan hikayenin devamında ise dört ailenin birbirleriyle olan tuhaf ilişkileri ortaya çıkıyor. Görselliği, oyunculuğu ve anlatım tarzı ile dünya çapında beğeni toplayan dizi, gitgide artan bir gerilim izlemek isteyenler için eşsiz bir seçenek.

1899 | IMDB: 7.9

Netflix en iyi bilim kurgu dizileri arasında yer alan Dark’ı beğendiyseniz listenize bu diziyi yazabilirsiniz. Dark’ın yapımcıları tarafından hazırlanan ve kısa sürede izlenme rekorları kıran 1899, bir gemide yaşananları konu alıyor. Gizemli bir gemiden sinyal alan kaptan, bunun aylar önce kaybolan gemi olduğunu düşünüyor. Yolcuların karşı çıkmalarına aldırmadan rotasını değiştiren kaptanı ve yolcuları içinden çıkılması zor bir bilmece bekliyor. 

The Umbrella Academy | IMDB: 7.9

Bilim kurgu ve fantastik diziler arasında yer alan The Umbrella Academy, yaratıcısının Steve Blackman olduğu 2019 yapımı bir seri. Her ne kadar ilk bakışta Heroes dizisini andırsa da karakterlere yüklenen özellikler ile kendi özgünlüğünü sergilemeyi başarıyor. Dizinin konusunu ise zengin ve çılgın bir girişimci olan Reginald Hargreeves’in evlatlık edindiği bir grup süper kahramanın hikayeleri oluşturuyor. 

Into The Night | IMDB: 7.7

Güneşin insanlar için tehlike oluşturduğunu ve ondan kaçmanız gerektiğini düşünebiliyor musunuz? Into The Night, bu tehlikeden dolayı karanlıkta kalmak için batıya gitmeye çalışan bir adamın hikayesine odaklanıyor. Bu amaç doğrultusunda Brüksel’den kalkan bir uçağı kaçıran adam, pilotları ve uçaktaki yolcuları bu kozmik tehlikeye ikna etmeye çalışıyor. Üstelik dizide, yakından tanıdığımız bazı sürpriz isimler de var!

Yakamoz S-245 | IMDB: 6.1

 

Into the Night’ı bir çırpıda bitirdiyseniz ve beğendiyseniz sıradaki dizinizi buldunuz demektir. Aynı evrende geçen Türkiye yapımı dizi, bir grup araştırmacının öldürücü güneş ışınlarından korunmak için denizaltı ile yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Ertan Saban, Özge Özpirinçci ve Meriç Aral gibi isimlerin yer aldığı dizi, Türkiye dizi tarihinde önemli ilklerden biri olarak gösteriliyor.

Netflix’te Son Dönemde En Çok İzlenen Bilim Kurgu Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Netflix Bilim Kurgu Dizileri
Fotoğraf: Anshita Nair

Bilim kurgu dünyasında daldığınızda bir daha çıkmanız zor olabilir. Bu türün tutkunları farklı eksenlerde geçen dizileri oldukça sıkı takip ediyor. Elbette yeni çıkan bilim kurgu dizileri takip etmek ve gözden kaçanları tamamlamak önemli. Eğer listelerinizdeki dizileri bitirdiyseniz yenilerini eklemek için tam zamanı. İşte son dönemde Netflix’in en çok izlenen bilim kurgu dizileri…

 • Manifest
 • Outlander
 • The OA
 • Timeless
 • Lost in Space
 • Katla
 • The Rain
 • La Valla
 • The Silent Sea
 • Travelers
 • If I Hadn’t Met You
 • Resident Evil 7: Biohazard
 • Better Than Us

Kapak Fotoğrafı: Jonathan Formento