Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması

Tarihin en eski oyunlarından biri olan satranç, son yıllarda çıkan satranç konulu Queen’s Gambit gibi filmlerle birlikte daha da fazla ilgi çekmeye başladı. 7’den 77’ye herkesin eğlencesi haline gelmeye başaran oyunu hem fiziksel hem de online oynamak için birçok farklı alternatif var. Sizin için PC ve telefonlarınızda kullanabileceğiniz öğretici ve rekabetçi, en iyi satranç uygulamaları listesi hazırladık.

En İyi Online Satranç Uygulamaları

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: Ylanite

Kimi oyuncular mobil satranç uygulaması konusunda yalnızca başka oyuncularla rekabet edebilmeyi ararken kimileri de maç sonrası analizlerini tamamlayabileceği, öğretici serilerle birlikte oyununu geliştirebileceği niteliklere bakıyor. Günümüzde güçlü satranç motorlarının yardımıyla kendinizi geliştirebileceğiniz birçok satranç uygulaması mevcut.

Lichess

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: Alexander Grigorye

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Web Sitesi: Tıklayın!

Satranç uygulamaları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Lichess uygulaması, App Store ve Play Store’da mevcut. Günlük hayatta mobil bir oyun uygulaması kullanmak, bir internet sitesini takip etmekten daha kolay olduğundan mobil versiyon, satrançseverler tarafından sıkça tercih ediliyor. 

Lichess satranç uygulaması, seksenden fazla dil seçeneği sunmasıyla dünyanın her yerinden erişimi oldukça kolaylaştırıyor. Stockfish ve Maia isimli satranç motorlarından destek alan Lichess, analizler konusunda da oldukça doyurucu sonuçlar sağlıyor. Eğer kendinize satranç öğrenme programı arıyorsanız çeşitli eğitimleri ve bulmacalarıyla Lichess, sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Chess.com

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: Ravi Kumar

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Web Sitesi: Tıklayın!

En iyi satranç uygulaması dendiğinde Lichess ile birlikte ilk akla gelenlerden biri olan Chess.com, kullanıcı dostu tasarıma sahip uygulaması sayesinde evde, işte ve yolda, yani kısacası dilediğiniz her yerde anında satranç oynamanıza yardımcı oluyor. Profesyonel oyuncular tarafından sıkça tercih edilen Chess.com, güçlü anti-hile hizmetiyle tanınıyor. 

Lichess’e benzer bir şekilde birçok dil desteğine ve öğretici eğitim serilerine sahip olan Chess.com Komodo satranç motorunu kullanıyor. Ancak Chess.com uygulamasında Lichess’in aksine reklam bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Abonelik hizmetlerini tercih etmeniz dahilinde reklamların kaldırılmasının yanı sıra site tarafından oluşturulan tüm botları, satranç bulmacalarını ve özel eğitimleri kullanabiliyorsunuz.

Chess24

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: FelixMittermeier

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Web Sitesi: Tıklayın!

Son yıllarda yarattığı başarılı reklam çalışmalarıyla birlikte online satranç uygulamaları içerisinde Chess.com ve Lichess gibi devlere karşı alternatif bir seçenek olarak karşımıza çıkmaya başlayan Chess24, farklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Ayrıca “Bilgisayar karşı oyna” seçeneği ile birlikte son FIDE Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen’e karşı oynayabiliyorsunuz.

Chess24’ün diğer alternatiflerinden en çok ayrıldığı nokta, Türkçe dil desteğinin yalnızca uygulama çerçevesinde değil, Türk satranç ustalarının ve içerik üreticilerinin yardımıyla bir eğitim anlayışına dönüşmesi olarak görülüyor. Chess24 sitesinde ve uygulamasında GM Mustafa Yılmaz gibi ünlü Türk oyuncuların özel olarak hazırladığı eğitim serilerine de ulaşabiliyorsunuz. 

Chess Ultra

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: Louis Hansel Shotsoflouis

Steam Sayfası: Tıklayın!

Chess Ultra, satranç aplikasyonları PC için uygun mu diye merak edenler için bir numaralı cevap. Bu oyun, Steam’in satranç kategorisinde son zamanlarda en çok indirilen oyunlardan biri olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yüksek çözünürlüğü sayesinde oynayanlara görsel bir şölen sunan Chess Ultra, tek oyunculu olarak dünyanın her yerinden insanlarla eşleşmenizi ve yeni taktikler keşfetmenizi sağlıyor. Aynı zamanda bu satranç uygulaması, seksenden fazla oyun modunu da destekliyor ve Chess Ultra tarafından yaratılan turnuvalarda yarışmanıza olanak sağlıyor.

Chess-Free

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: James Handley

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Satrançseverlerin gözdelerinden biri olan Chess-Free, farklı seviyeden oyuncular için 10 farklı moda sahip. Bu modlar, oyunun zorluk seviyesini belirleyebilmenize ve böylece size yakın seviyelerde insanlarla oynayabilmenize imkan veriyor. Çevrim içi oynama desteği sunan Chess-Free, dilediğiniz takdirde kaydettiğiniz arkadaşlarınızla da oynanabiliyor. Bu uygulamanın, diğer satranç uygulamalarından en büyük farkı; içinde önceden hazırlanmış otuz sekiz bine yakın farklı satranç tahtası modu sunması. Üstelik oyun sırasında acil bir işiniz çıkarsa veya yalnızca o an oynamaktan sıkılırsanız geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz çünkü otomatik kayıt ve oyunu indirme özellikleri uygulamada mevcut.

Satranç TM 

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: Shirly Niv Marton

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Satranç TM “basit ve eğlenceli” bir oyun deneyimi için geliştirilmiş. Kişinin kendisine uygun oyun seviyesini bulmasına yardımcı olan satranç uygulaması, minimalist tasarımıyla mottosunun hakkını veriyor. Nerede olursanız olun, hiçbir zorluk yaşamadan satranç oynamanıza imkan veren bu uygulama, bitmemiş oyunu kaydetmenize de imkan sağlıyor.

Satranç Online+

Satrançseverlere Özel 8 Satranç Uygulaması
Fotoğraf: GR Stocks

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

ChessFriends.com tarafından geliştirilen Satranç Online, bir milyondan fazla kayıtlı oyuncusu sayesinde satrançseverleri bir araya getiriyor. Arkadaşlarınızla da oyununuzu paylaşmanıza imkan tanıyan bu satranç uygulaması, grafikleri ve değerlendirmeleri sayesinde kendi ilerlemenizi görmenize olanak sağlıyor. Çoklu dil özelliği sayesinde, dil engeli olmadan oyununuzu rahatlıkla oynayabiliyor ve dünyanın her yerinden insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. 

Bonus: FPS Chess

İçerisinde milyonlarca farklı olasılık barındıran satranç, hem geçmişte hem de gelecekte her zaman güncel ve oynanır bir oyun olarak kalacak gibi duruyor. Ancak bazen yüzlerce yıldır neredeyse hiç değişmeyen bu oyuna getirilen farklı yorumlar, satrançseverler tarafından oldukça takdir görebiliyor.

FPS Chess, tam olarak da böyle bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. İnternette sıklıkla “Satranç 2” olarak adlandırılan FPS Chess, klasik satranç deneyiminin yanında adından da anlaşılabileceği gibi tahtayı bir silahlı çatışma alanına döndüren konsepte sahip. Steam’den indirebileceğiniz satranç uygulaması PC ve Mac OS üzerinde oynanabiliyor.

Klasik olarak başlayan bir satranç oyununda iki farklı taş birbirini yemek istediğinde birden bire sahne değişiyor ve her taşın kendine özel yetenekleri ve silahlarıyla birbirine karşı savaştığını görüyoruz. Bu noktada kimin ilk veya hangi taşla saldırdığının hiçbir önemi yok! Eğer savaş alanından galip çıkabilirseniz saldırılan taraf olsanız bile karşınızdaki taşı tahtadan kaldırabilirsiniz.