Istanbul Fringe Festival 2023 için Geri Sayım Başladı!

Istanbul Fringe Festival 2023 için Geri Sayım Başladı!

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2023

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen alternatif tiyatro, dans ve performans eserlerini buluşturan 2023 Istanbul Fringe Festival, 16 Eylül tarihinde perde açıyor. Istanbul’un çeşitli köşelerine yayılacak olan etkinlik, performanslardan film gösterimlerine, atölyelerden panellere ve partilere kadar geniş bir yelpazede sanatseverlere ev sahipliği yapacak. Festival bileti almak isteyenler, tiyatrolar.com.tr, Mobilet ve Biletinial üzerinden kolayca ulaşabilecekler.

Her yıl Eylül ayının üçüncü haftasında gerçekleşen Istanbul Fringe Festival, 16 Eylül’de Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy’de düzenlenecek açılış etkinliği ile başlayacak. Bu etkinlik, Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinden eserleri bir araya getiren bir platform sunacak.

Festival, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, ABD, Hindistan, Macaristan, İtalya, Yunanistan, İsrail, Hollanda ve Japonya gibi farklı ülkelerden gelen 25 farklı ekip tarafından üretilen eserlere ev sahipliği yapacak. Etkinliğin ana sponsorları ise Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketi ve öncü kripto varlık işlem platformu Paribu, CarrefourSA ve BMI.

Festival Programı Neler Sunuyor?

Istanbul Fringe Festival 2023 için Geri Sayım Başladı!

Bu yılki festival programında, şehrin farklı bölgelerine yayılan 25 gösterinin yanı sıra 7 atölye, 4 panel ve 2 parti gibi buluşma alanları oluşturan etkinlikler yer alıyor. Programın detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Festivalin mekan sponsorları ise BeReZe Gösteri Evi, DasDas, ENKA Sanat, Fişekhane, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Hope Alkazar, Sakıp Sabancı Müzesi, Tuhafier, Arter, Caddebostan Kültür Merkezi, ÇAK, Bahçe Galata ve Barış Manço Kültür Merkezi olarak belirlendi.

Uluslararası İş Birlikleri

Istanbul Fringe Festival 2023 için Geri Sayım Başladı!

Istanbul Fringe Festival, Latince kökenli “fringere” kelimesinden türetilen adıyla, iç-dış, anaakım-alternatif, merkez-çeper gibi ikili düşünceler arasındaki sınırları sorguluyor. Bu bağlamda, festival yeni uluslararası iş birlikleri kurarak bu yılki programında ortak projelere de ev sahipliği yapacak.

Festival, Avrupa dans ağı Aerowaves üyeliği kazandı ve 25. yıl dönümünde Enya Belak’ın yönettiği “Aerowaves 25” belgeselini 23 Eylül’de Hope Alkazar’da izleyicilerle buluşturacak. Etkinlik sonrasında Aerowaves’in vizyonu, faaliyetleri ve Türkiye ile ilgili gelecek perspektifleri üzerine bir oturum düzenlenecek, katılımcılar Aerowaves İdari Direktörü Anna Arthur ile Enya Belak’ı dinleme fırsatı bulacaklar.

Festival ayrıca, European Festivals Fund for Emerging Artists (EFFEA) hibesiyle seçilen Macaristan’dan Ladder Art Company’nin Sanat Yönetmeni Matyas Marofka tarafından hazırlanan “2084” projesine de ev sahipliği yapacak. Bu proje, Istanbul Fringe Festival ve Almanya’dan Wintewerft Festival iş birliğiyle 17 Eylül’de Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy’de “work in progress” gösterimiyle sanatseverlerle buluşacak.