En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Teknoloji, uzay, gelecek, yapay zeka… Farklı konuları ele alan ve bilinmeyen bir gelecek ile ilgili tahmin yürüten en iyi bilim kurgu dizileri karşınızda!

Westworld | IMDB: 8.6

Anthony Hopkins, James Marsden, Ed Harris ve Harun Paul gibi isimlerin yer aldığı Westworld, bir eğlence parkında yaşananları konu ediniyor. Bu eğlence parkı yalnızca yetişkinler için kurulmuş ve içerisinde bir senaryoyu oynayan yapay zekalı makineler var. Vahşi Batı temalı bu park, insanların en ilkel duygularını tatmin edebildiği ve suç işleyebildiği bir yer. Fakat bir gün yaşanan bir gelişme tüm parkta işleri değiştirecek.

Fringe | IMDB: 8.5

En iyi bilim kurgu dizileri arasında gösterilen Fringe, 5 sezondan oluşuyor. Bir FBI ajanı olan ​​Olivia Dunham, açıklanamayan bir olayla karşılaşır. Bu olayı araştırırken dünyanın farklı yerlerinde benzer olayların gerçekleştiğini görür. Araştırmalarına yardımcı olması için metafizik profesörü olan Walter Bishop’a ihtiyacı vardır fakat Bishop uzun süredir akıl hastanesinde kalmaktadır.

Foundation | IMDB: 7.4

Isaac Asimov’un kitabından uyarlanan Foundation, farklı galaksilerdeki gezegenlerde Galaktik İmparatorluk himayesinde yaşayan insanları anlatıyor. Psiko-tarih biliminin yaratıcı Hari Seldon, yaptığı çalışmalarla imparatorluğun yıkılacağını öngörür. Bu nedenle yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulacağını düşünerek bir vakıf kurar.

Black Mirror | IMDB: 8.8

Her bölüm farklı bir konuyu ele alan Black Mirror, teknolojik gelişmelerin gündelik hayata etkisini basit fakat çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Black Mirror, tüm olaylara biraz daha karanlık bir taraftan bakmaya çalışıyor.

Doctor Who | IMDB: 8.6

İlk olarak 1963-1989 yılları arasında yayınlanan Doctor Who, 2005 itibarıyla yeni doktorlarla ekranlara döndü. Şu ana kadar 13 sezonu yayınlanan ve devam edeceği düşünülen dizide, zamanda yolculuk yapabilen bir doktorun ve arkadaşlarının yaşadıkları oldukça eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

Better Than Us | IMDB: 7.4

Rus yapımı bilim kurgu dizisi Better Than Us, insansı robotların oldukça yaygın olduğu bir gelecekte geçiyor. Bu robotlar yalnızca insanlara yardım etmek ve onları korumak için programlanmışlardır. Sorunları olan bir aile de bu robotlardan birini alır. Fakat evlerine aldıkları robot cinayetten aranmaktadır.

For All Mankind | IMDB: 7.9

For All Mankind, bu kez bizi geleceğe değil alternatif bir geçmişe götürüyor. Dizi, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki uzay yarışı farklı bir şekilde sonuçlansaydı ne olurdu sorusunu cevaplıyor. 1969 yılında geçen dizide aya ilk ayak basan Neil Armstrong değil de Rus bir kozmonot oluyor.

Manifest | IMDB: 7.2

Bir anda zamanda ileriye sıçrasaydınız ve bunun farkında olmasaydınız ne olurdu? İzlenmesi gereken bilim kurgu dizileri arasında yer alan Manifest, işte bu sorunun cevabını arıyor. Nedeni bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolan bir uçak, beş yıl sonra bir anda ortaya çıkıyor. İçerisindeki yolcular ortaya çıktıktan sonra gerçeği öğreniyor ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeye çalışıyor. Fakat geçen beş yıl, aslında çok şey değiştiriyor ve hayata uyum sağlamalarını zorlaştırıyor.

11.22.63 | IMDB: 8.1

Stephen King romanından uyarlanan mini bilim kurgu dizisi, sekiz bölümden oluşuyor. Sıradan bir lise öğretmeni olan Jake Epping, John F. Kennedy suikastini önlemek için geçmişe gider. Fakat Jake’in üç yıl süresince geçmişte yaşaması gerekecek ve burada hayatının aşkıyla karşılaşacaktır.

Battlestar Galactica | IMDB: 8.7

İnsanlar tarafından yaratılan Cylonlar, insanlara savaş açmış ve bu savaşın sonunda barış sağlanarak Cylonlar başka bir gezegene yerleşmiştir. Uzun süredir hiçbir iletişim kurmayan Cylonlar bir gün sinsi bir saldırı gerçekleştirir. Eski bir savaş gemisi olan Battlestar Galactica ve hayatta kalan insanlar, hem Cylon’larla savaşmaya hem de kendilerine yaşayacak yeni bir yer bulmaya çalışır.

Bonus: Soulmates: IMDB: 6.1

En iyi bilim kurgu dizileri arasında yer almasa da listemizde son durağımız gerçek aşkı arayanlar için geliyor. Yakın bir gelecekte geçen dizi, bir program sayesinde insanların ruh eşlerini bulmasını anlatıyor. Her bölümünde farklı bir konuyu işleyen Soulmates, insanların sandığı gibi ruh eşini bulmak sonsuz bir mutluluk getirir mi sorusuna cevap bulmaya çalışıyor.

Kapak fotoğraf: Maksim Istomin