Sürükleyici ve Korkutucu: En İyi Distopya Dizileri

Sürükleyici ve Korkutucu: En İyi Distopya Dizileri | 2024 Güncel Liste

Distopya dizileri, kıyamet dizileri ya da hayatta kalma dizileri… Adına ne derseniz deyin, biz bu türü çok seviyoruz! Dijital platformlar ile birlikte dizi sektörünün yavaş yavaş film sektörünün hegamonyasını kırması, sinema salonlarından aşina olduğumuz pek çok türün dizilerde de kendisini göstermesini sağladı. Üstelik pandemiler, savaş tehditleri, susuzluk, kuraklık ve iklim krizi gibi sayısız tehlike yakın gelecekte bizi beklerken distopyaların dizilerde işlenmemesi de düşünülemezdi. O halde gelin, son yılların en iyi distopya dizileri hangileriymiş birlikte bakalım? İşte hayatta kalma duygusunu sonuna kadar hissedebileceğiniz en iyi distopik diziler…

Mutlaka İzlemeniz Gereken Distopik Diziler

Sürükleyici ve Korkutucu: En İyi Distopya Dizileri
Fotoğraf: crowimagenes

20. yüzyılda hayatımıza giren distopya kavramı, George Orwell gibi yazarların unutulmaz eserleriyle birlikte edebiyat alanında en sevilen roman türlerinden biri haline geldi. Alışılageldiği üzere edebiyatta ünlenen bir tür olan distopya, kısa sürede sinemada da kendine yer buldu. Dijital platformların yükselmesiyle birlikte birçok yeni distopya dizisi ortaya çıktı. Sizin için en iyi distopya dizileri listesi oluşturduk…

Netflix’ten İzleyebileceğiniz En İyi Distopya Diziler

To The Lake | IMDB: 7.2

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı8
OyuncularKirill Käro, Maryana Spivak, Natalya Zemtsova
İzlemek İçinTıklayın!

En iyi kıyamet dizileri listemizde sırada daha az bilinen fakat bize göre “underrated” olarak nitelendirilebilecek bir yapım var. 2019 yılında yayınlanmaya başlayan ve şu ana kadar yalnızca bir sezonu seyircilerle buluşmuş olan To The Lake, Rus yapımı bir dizi. Üstelik To The Lake’in konusu, çok da yabancı olduğumuz bir kavram değil.

Tüm dünyada patlak veren ölümcül bir salgın, gezegenin pek çok noktasını olduğu gibi Rusya’yı da esir alır. Ancak bu salgın, COVID-19 gibi görece yavaş yayılan ve nadiren öldüren bir pandemi değildir. Rusya’da yaşayan bir grup aile ve komşuları, bu salgın ve salgının neden olduğu kargaşa karşısında tek çareyi evlerini terk etmekte bulur.

To The Lake, son yılların en çarpıcı hayatta kalma dizileri arasında yer almasının yanında görsel açıdan da oldukça doyurucu bir seyir sunuyor.

Into The Night | IMDB: 7.0

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı12
YapımcıJason George
OyuncularPauline Etienne, Laurent Capelluto, Mehmet Kurtuluş
İzlemek İçinTıklayın!

Yalnızca iki sezon yayınlanan Belçika yapımı bir kıyamet sonrası dizisi var sırada. Netflix üzerinden izlenebilen Into The Night’ı bizim için ayrıca ilgi çekici hale getiren bir unsur da dizideki başrollerden birinin Türkiyeli olması. Usta oyuncu Mehmet Kurtuluş tarafından canlandırılan Ayaz karakteri, dizinin en karizmatik rollerinden birine sahip.

Belçika’dan başlayan bir uçak yolculuğunu konu alan Into The Night, gezegenimizin ısı ve ışık kaynağı Güneş’in artık bizim dostumuz olmamaya karar vermesiyle başlıyor. Güneş’ten yayılan radyoaktif ışınlar, gezegenin neredeyse tümünde yaşamın sonlanmasına neden oluyor. Bu ışınlardan kaçmanın tek yolu ise bir uçakla birlikte sürekli gece olan coğrafyalara seyahat etmek. Hem de hiç durmadan…

3% | IMDB: 7.3

TürAksiyon, Dram, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı33
YapımcıPedro Aguilera
OyuncularBianca Comparato, Vaneza Oliveira, Rodolfo Valente
İzlemek İçinTıklayın!

En iyi distopya dizileri listemiz adeta Birleşmiş Milletler gibi! Sıradaki yapımımız için Güney Amerika’ya, Brezilya’ya gidiyoruz. 2016 yılında yayınlanmaya başlayan 3%, tam anlamıyla kıyamet sonrası dünya tasvirlerinden bir esinti sunuyor. Post apokaliptik diziler arasında yer alan yapımda toplum iki katmana ayrılmış durumda. Açıklar adı verilen, refah ve gelişmiş teknolojilerin hüküm sürdüğü iyi taraf ve Kara adı verilen yoksulluk ve sefaletin hüküm sürdüğü kötü taraf. Bu iki bölge arasındaki geçiş ise Süreç adı verilen ve adeta Survivor yarışmasını andıran bir yarışmalar silsilesiyle gerçekleşiyor.

Biraz 1984, biraz The Hunger Games gibi distopik filmlerden esintiler bulacağınız 3%, oldukça ilgi çekici ve sürükleyici bir kıyamet dizisi.

Cyberpunk: Edgerunners | IMDB: 8.3

TürAnimasyon, Aksiyon, Macera
Bölüm Sayısı10
YapımcıRafal Jaki
OyuncularZach Aguilar, Kenichiro Ohashi, Emi Lo
İzlemek İçinTıklayın!

Geçtiğimiz yıllarda oyun dünyasını kasıp kavuran Cyberpunk 2077’nin evreninde geçen bir uyarlama olan Cyberpunk: Edgerunners, oyunun aksine birçok kişi tarafından olumlu geri dönüşler aldı.  Başarılı animede herkesin hayatta kalmaya çalıştığı, “kötü hayat, yüksek teknoloji” mottosuyla özetlenebilecek Night City’deki drama dolu bir hayatın hikayesine konuk oluyoruz.

Devletlerin yerini devasa şirketlerin aldığı cyberpunk bir ortama sahip Night City, uç kapitalizmin teknoloji odaklı distopik gelişimini gözler önüne seren bir şehirdir. Bu karanlık şehirde hayatta kalmaya çalışan David Martinez, acı bir kaza sonucunda hayattaki tek varlığı olan annesini kaybeder. Arkasında gizemli teknoloji Sandevistan’ı bırakan annesinin sırları, David Martinez’in kalan hayatını değiştirecektir. Sandevistan vücut implantı ile kısa sürede Night City’nin suç dünyasında yükselmeye başlayan David Martinez, günden güne insandan makineye dönüşmenin psikolojik travmasıyla mücadele etmeye çalışır.

Black Mirror | IMDB: 8.7

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı29
YapımcıCharlie Brooker
OyuncularWunmi Mosaku, Monica Dolan, Daniel Lapaine
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix distopya dizileri söz konusu olduğunda ilk akla gelen yapımlardan biri olmayı başaran Black Mirror, teknolojinin karanlık yönünü yakın gelecekte yaşayabileceğimiz sorunlar üzerinden çok iyi bir şekilde seyirciye gösteriyor. 

Her bölümde ayrı hikayenin anlatıldığı yapımın temel anlatısını basitçe özetlemek biraz zor. Black Mirror’un en çok üzerinde durduğu konulardan biri sosyal medyanın kötü tarafı ve dijitalleşmenin insan benliği üzerindeki etkileri. Bir diziyi baştan sona bitirecek zamanınız yoksa mutlaka Black Mirror bölümlerine şans vermenizi öneririz. 

Bize soracak olursanız terörist saldırılarının sosyal medya destekli olarak ne noktalara gelebileceğini özetleyen “The National Anthem, karanlık teknoloji odaklı dört farklı hikayeyle seyirciyi geren “White Christmas” ve bilim kurgu hikayelerinden fırlamış gibi duran korkutucu teknoloji öyküleriyle birlikte ilerleyen bir intikam hikayesi olan “Black Museum”, en iyi Black Mirror bölümleri arasında.

Blu TV’den İzleyebileceğiniz En İyi Distopya Diziler

The Handmaid’s Tale | IMDB: 8.4

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı57
YapımcıBruce Miller
OyuncularElisabeth Moss, Yvonne Strahovski, Ann Dowd
İzlemek İçinTıklayın!

Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlanan dizi, 2017 yılından beri pek çok ödül kazandı. Başrolünde Elizabeth Moss’un yer aldığı The Handmaid’s Tale, hayali ve distopik bir gelecekte oldukça korkutucu bir toplum düzenini konu ediyor. 

Alternatif gelecek dizileri arasında yer alan The Handmaid’s Tale, olağanüstü katı ve sert bir diktatörlük altında yönetilen dünyada geçiyor. Kadınlar -bugün olduğundan bile- çok daha zor koşullar altında yaşamak zorunda kalıyor. “Damızlık” olarak kullanılan pek çok kadının hikayesini anlatan yapım, oldukça çarpıcı ve bir o kadar da sürükleyici.

The Last of Us | IMDB: 8.8

TürAksiyon, Dram, Macera
Bölüm Sayısı9
YapımcıNeil Druckmann, Craig Mazin
OyuncularPedro Pascal, Bella Ramsey, Anna Torv
İzlemek İçinTıklayın!

Oyun tutkunlarının çok iyi bildiği bir hikayeyle dizilerdeki distopik evrenler seyahatimize devam ediyoruz. Yine bir pandemiyle karşı karşıyayız ancak bu kez bir virüs değil bir mantar salgını var!

Bir mantar bakterisinin insan vücudunda yaşamaya başlaması ve hızla yayılmasıyla insanlar yalnızca özel korunan bölgelerde hayatlarını sürdürmeye başlıyor. Bunlardan biri olan Joel ile bu salgına çare olabileceği düşünülen Ellie’nin yolları kesişiyor ve ikili zorlu bir yolculuğa çıkıyor. 

Amazon Prime’dan İzleyebileceğiniz En İyi Distopya Diziler

The Peripheral | IMDB: 7.6

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı8
OyuncularChloë Grace Moretz, Gary Carr, Jack Reynor
İzlemek İçinTıklayın!

Son zamanların yükselen kavramı “metaverse” üzerinde duran dizi, izleyicisini bilinç ve benlik kavramlarının felsefi alt yapısının incelendiği distopik bir teknoloji öyküsüne davet ediyor.

William Gibson’ın aynı isimli romanından uyarlanan The Peripheral, yakın gelecekte ABD’nin kırsal kentinde yaşayan Flynne Fisher adlı genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Geleceğin dünyasında birçok kişi uyuşturucu ticareti veya metaverse oyunlarından para kazanmaktadır. 3D baskı atölyesinde çalışan Flynne Fisher, aslen online oyunlar üzerinden hayatını idame ettirmeye çalışır. Bir gün kardeşinin getirdiği prototip aşamasındaki cihaz, genç kadının hayatını gelecek, geçmiş ve sanal dünyalar arasında geçen bir serüvene sürükleyecektir. 

The Man in the High Castle | IMDB: 7.9

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı40
YapımcıFrank Spotnitz
OyuncularAlexa Davalos, Luke Kleintank, Rufus Sewell
İzlemek İçinTıklayın!

Tarihte bazı olaylar farklı şekilde gelişseydi neler olurdu? Bu soru yapımcıların çok hoşuna gidiyor ve bununla ilgili farklı konularda film ve diziler çekiliyor. Sıradaki dizimiz de tam da böyle bir hikaye!

İkinci Dünya Savaşı’nı Almanların kazandığı ve Amerika’yı işgal ettiği bir evrendeyiz. Elbette yalnızca bu kadar da değil! Japonya da dünyanın en önemli güçlerinden biri. Dolayısıyla Nazi felsefesi devam ediyor ve dünya artık bambaşka bir yer. Bu farklı gelişen tarihi merak ettiyseniz hemen diziyi izlemeye başlayabilirsiniz.  

Diğer Platformlardan  İzleyebileceğiniz En İyi Distopya Diziler

Y: The Last Man | IMDB: 6.0

TürAksiyon, Macera, Dram
Bölüm Sayısı10
OyuncularDiane Lane, Ashley Romans, Ben Schnetzer

DC Comics’in yayınladığı bir çizgi romandan uyarlanan Y: The Last Man, en iyi distopik diziler içerisinde cinsiyetler üzerine tartışmaların sürdüğü günümüz dünyasında yarattığı farklı evrenle öne çıkıyor. 60 bölümlük çizgi romanın başarıyla uyarlandığı yapım, kadınların yönettiği bir dünyaya bizleri davet ediyor. Hayatta kalma dizileri arasında ilginç konusuyla dikkat çeken Y: The Last Man, Hulu’da yayınlanıyor.

Dünyada kalan son erkek olma fikrinin bir tür fanteziden daha çok kabusa dönüşebileceğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan yapımın hikayesine göre aniden gerçekleşen yıkıcı bir olay, insanlar dahil olmak üzere dünyadaki tüm memelilerin Y kromozomuna sahip bireylerinin ölmesine sebep olur. Bu acı kaybın yaşanmasının ardından dünya kaosa sürüklenirken yaşayan tek erkek canlılar, yani Y kromozomu sahipleri, Yorick Brown ve evcil maymunudur. Yorick, dünyadaki tek erkek olmanın getirdiği sorumluluk ve belalarla mücadele ederek hayatta kalmaya çalışacaktır.

Brave New World | IMDB: 7.0

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı9
YapımcıGrant Morrison, Brian Taylor, David Wiener
OyuncularAlden Ehrenreich, Jessica Brown Findlay, Harry Lloyd

Distopya dizileri listemize sırada bir klasik var. George Orwell’den sonra en çok tanınan distopya evren yazarı Aldous Huxley’in 1932 yılında kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya romanından uyarlanan dizi, ütopik bir evrenin de distopya olabileceğini gözler önüne seriyor.

Tatmin kültürü üzerine kurulu sosyal bir düzene sahip Yeni Londra’da yaşayan Bernard Marx ve Lenina Crowe, diğer herkes gibi mutluluk üreten Soma adındaki bir ilacı almaya zorlanmaktadır. Merak duygusuyla herkesin mutlu ve tatminkâr bir şekilde yaşadığı bu ütopyadan ayrılan ikili, Savage Lands adı altında insanların kendi kurallarıyla yaşadığı bölgeye giderler. Alışkın olmadıkları bu ortamda başlarını belaya sokmaları uzun sürmez.