Netflix’teki En Başarılı Türk Yapımları

Netflix’teki En Başarılı Türk Yapımları

Son birkaç aydır şehrin birçok noktasındaki billboardlarda bir afiş görüyoruz:

“Şimdi Onlar Alt Yazılı İzlesin”

Dünyanın en popüler çevrim içi dizi ve film platformu Netflix, yapmış olduğu bu reklam kampanyasıyla büyük ses getirdi. Son dönemde yerli yapımlara daha çok önem vermeye başlayan platformun kampanya ile vermek istediği mesaj da Türk dizi ve filmlerinin 190 farklı ülkede yayınlandığını hatırlatmaktı. Bu kampanyanın devamı olarak bir de reklam filmi yayınlandı ki bizce bu da oldukça başarılı bir fikirdi. Kampanyadan yola çıkarak biz de Netflix’teki en başarılı Türk yapımlarını derlemek istedik. Bakalım bu dizi ve filmler hangileri.

Bir Başkadır 

Bir Başkadır dizisinden bir kesit

Başrollerini Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit ve Alican Yücesoy’un paylaştığı Bir Başkadır, yayınlandığı ilk günden itibaren izleyicilerini derinden etkilemeyi başardı. Türk dizilerinde gerçek hayatı görmeye hasret kaldığımız bu dönemde Bir Başkadır, sıradan insanların hayatlarını oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. Senarist ve yönetmenliğini Berkun Oya’nın yaptığı 1 sezonluk yapım, 8 bölümden oluşuyor.

Dizide kullanılan kostüm, mekan ve müzikler en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Hep tek bir açıdan görmeye alışık olduğumuz köprü veya elit sokaklar yok bu dizide, sadece gerçek İstanbul var. Oyunculuklar ise dizinin eleştirmenler tarafından tam not almasındaki başka bir etken. Meryem’in utangaçlığını ve hayatı boyunca hislerinin nasıl bastırıldığını tüm sezon boyunca kalbimizde hissediyoruz.

Atiye

Atiye

Şengül Boybaş’ın ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı romanından uyarlanan Atiye, bir gizem/drama dizisi. Kadrosunda Beren Saat, Mehmet Günsür, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger, Meral Çetinkaya ve Civan Canova gibi birçok başarılı ismi bulunuyor. Dizide İstanbul’da ailesi ve sevgilisiyle normal bir hayat süren Atiye’nin, Göbeklitepe’de yapılan bir araştırma sonrası hayatının nasıl değiştiğine tanıklık ediyoruz. Oyuncu kadrosundaki dikkatli seçime rağmen oyunculuklara tam puan vermek biraz imkansız; ancak Atiye, gizemli tarihi ile büyüleyen Göbeklitepe ve senaryosundaki heyecan ile izlemeye değer. 2 sezon yayınlanan dizi, toplamda 16 bölümden oluşuyor.

Azizler

Azizler filmi

Azizler, Netflix izleyicilerini ikiye bölen filmlerden bir tanesi. Bir tarafta filmin hiçbir etkileyici yanı olmadığını söyleyenler, diğer tarafta ise ona bayılanlar… Bana kalırsa bu film, genelgeçer zevklerden çok bireysel beğeniye ve o anki hissiyata hitap ediyor. Hepimizin, hayatımızın bir bölümünde yalnız hissettiği olmuştur değil mi? Çevremiz ne kadar kalabalık olursa olsun o bir türlü gitmek bilmeyen yalnızlık düşüncesi… Azizler’in Erbil’ini, ölmüş karısının fotoğrafı ile konuşup, ondan akıl aldığını hayatınızın böyle bir dönemindeyken izlerseniz filmi beğenmemeniz imkansız.

Filmin senaryosu Berkun Oya tarafından yazıldı ve yönetmen koltuğunda da Taylan Biraderler oturuyor. Haluk Bilginer, Engin Günaydın, Binnur Kaya, İrem Sak, Öner Erkan, Fatih Artman ve İlker Aksum ile oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Filmin ana konusu her ne kadar hayatından hiç memnun olmayan Aziz’in bu gidişatı değiştirmek için yaptıkları olsa da çok iyi işlenmiş diğer karakterler sayesinde yalnızca bu konuya odaklanmıyoruz. Filmin kara mizahı ise güldürürken düşündüren düzeyde. 

50m2

50m2 dizisi

Leyla ile Mecnun hayranları burada mı? Onlara güzel bir haberimiz var!

Henüz ocak ayında yayınlanmaya başlayan çiçeği burnunda 50m2’nin senarist koltuğunda Burak Aksak oturuyor. Dizinin başarısını Leyla ile Mecnun’dan yola çıkarak kestirmemiz mümkün. Kadrosunda Engin Öztürk ve Aybüke Pusat gibi genç ve dinamik; Cengiz Bozkurt ve Kürşat Alnıaçık gibi tecrübeli isimlerin bulunduğu dizi, ‘Gölge’ adlı gizemli bir tetikçinin hikayesini anlatıyor. Gölge, geçmişine ait sırları açığa kavuşturmak için çabalarken kendisini yabancı bir mahallede, 50 metrekarelik bir terzi dükkanında yaşarken buluyor. Bu yeni yaşamında kimliğini gizlemenin zorluklarını çekerken bir yandan da yavaş yavaş bambaşka bir insana dönüşüyor. Gerilimi ve dramı bir arada bulduğumuz, henüz 1 sezon oynayan 50m2, Netflix Türk yapımı diziler arasında öne çıkanlardan bir tanesi.