Mutlaka İzlemeniz Gereken Queer Film, Dizi ve Belgeseller

Mutlaka İzlemeniz Gereken Queer Film, Dizi ve Belgeseller

Kuir (Queer) kelime anlamı: Heteronormativite ve cisgender ikilisinin ötesinde cinsiyet kimliklerini barındıran, LGBTQIA+ spektrumundaki kimseler tarafından benimsenen akışkan; keskin hatları olmayan muğlak bir terimdir. Bir kimlik olmasının yanı sıra topluluk hissi de uyandırır. 

Geçmişten günümüze LGBT topluluğunun hakları uğruna nasıl savaşlar verdiğini, yaşadığı zorlukları ve önemli kuir figürlerin hayatlarını odak noktasına alan belgesel filmlerini sizin için derledik. 

1)The Death and Life of Marsha P. Johnson (2017) | IMDB: 7,3

the death and life

Tür:Belgesel

Kanal: Netflix

Yönetmen koltuğunda David France’in oturduğu belgesel filmi, hayatının çoğunu LGBTQ topluluğuna karşı şiddeti araştırmayı ve önlemeyi amaçlayan bir projeye adamış trans aktivist Victoria Cruz’un, 1992’de hayatını kaybeden drag queen Marsha Johnson’ın şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmasına odaklanıyor. Cruz, polisin şüpheli koşullara rağmen ölüm sebebini intihar olarak açıkladığı olayda, resmi makamların dışındaki hemen hemen herkes gibi Marsha’nın kendini öldürdüğüne inanmaz. Çözülmemiş, haksız yere görmezden gelinen ve polis ilgisizliği altında trans kadın cinayetleri devam ederken davayı sürdürmeye karar verir. 

Güpegündüz bir trans kadın olarak sokağa çıkmanın bile bir aktivizm sayıldığı 60’lı yıllarda Johnson, Stonewall ayaklanmalarının ana figürlerinden biri olmuştu. Polis vahşetinin mağdurları olan ve aynı zamanda LGBTQ çoğunluğu tarafından da dışlanan onlarca trans aktivist, kimlikleri nedeniyle öldürülenler için zamanlarını adalet için savaşarak ve mücadele ile harcadılar.

Belgeselde arşiv görüntülere yer verilmiş. 

2)How To Survive a Plague (2012) | IMDB: 7.6

Tür: Belgesel

1980 ve 90 yıllarına ait 700 saatlik arşiv görüntülerle desteklenen belgesel filmi, AIDS salgınının ilk yıllarını ve ACT UP ve TAG aktivist gruplarının çabalarını konu alıyor. Film, AIDS dolayısıyla yükselen ölüm oranlarına dikkat çekmeye çalışan ve çoğu HIV pozitif genç erkeklerden oluşan bir grup aktivistin, ilaç endüstrisini harekete geçirerek tedavi olmayı bekleyen onlarca hasta için ilaç deneylerinin hızlandırılmasına önayak oluş hikayesini anlatıyor. Salgını durdurmak için verilen savaş, HIV’i ölümcül bir enfeksiyon olmaktan çıkararak yönetilebilir bir hastalığa dönüştürüyor. Görüntüler, o dönemde gerçekleşen gösteri ve toplantılardan kesitler içeriyor.

Belgesel, The Death and Life of Marsha P. Johnson (2017) filminin yönetmeni ve o dönem gazeteci olarak çalışan David France’a ait. France, filmi 1992 yılında AIDS nedeni ile kaybettiği partneri Doug Gould’a adamış.

3)POSE (2018-…) | IMDB: 8.6

pose

Fotoğraf: FX

Tür: Dizi

Kanal: Netflix

80’lerin sonu ve 90’ların başında geçen drama türündeki Pose dizisi, bizleri dönemin alternatif kimlikleri için dans ve müziğin birleştiği nokta olan New York yeraltı balo kültürüne götürüyor. Queer ve farklı etnik kökenlerden dansçıların yer aldığı dizi bir Ryan Murphy projesi. Dizide; HIV/AIDS salgınları, geçim zorluğu, evsizlik, LGBTQ topluluğunun ve trans bireylerin günümüzde dahi hala karşılaştığı ön yargılar gibi sorunlar işleniyor.

4)Before Stonewall: The Making of A Gay and Lesbian Community (1984) | IMDB: 7.6

Tür: Belgesel

Film, Stonewall ayaklanmalarından önce gay topluluğunun tarihini, Amerikalı LGBT topluluğunun 1900’lerin başından beri yaşadığı dramatik hayatta kalma, aşk, zulüm ve direniş hikayesini anlatıyor.

New York’ta bulunan Stonewall Inn barı, 27-28 Haziran 1969 yılında drag kraliçelerinin ve transların polis baskınına ve haksız tutuklamalara karşı savaş vermesiyle LGBT topluluğu tarafından gay ve lezbiyen kurtuluş alanı olarak kabul ediliyor. Belgesel, 1969 ayaklanmalarına yol açan olaylar zincirini, kabul edilme mücadelesindeki dönüm noktalarını ve günümüzün eşcinsel hakları hareketinin başlangıcına ışık tutuyor.

5)Paris is Burning (1990) | IMDB: 8.2

paris is burning

Tür: Belgesel

Bir topluluk hissi, destek ve kabul görme umuduyla hayat mücadelesi veren ve ün için yarışan gruplar: Balo kültürü.

Belgesel, New York’un 1980’lerdeki balo kültürü sahnesinde döneme sıcaklığını ve canlılığını veren, gösterişli ancak dışlanmış drag kraliçelerinin hırslarına ve hayallerine odaklanıyor. Bir trans kadın veya gay olarak yaşamanın ölümcül tehlikeleri hakkında gerçeklerin ortaya konulduğu filmde, bu azınlıklar için cinsiyet, cinsellik ve sınıfın ne ifade ettiği anlatılıyor.

Irkçılık ve yoksulluk konularına da değinen filmde Willi Ninja, Pepper LaBeija ve Dorian Corey gibi birçok ünlü drag kraliçesiyle röportajlar yer alıyor.