komedi dizileri

Absürt Komedi Tutkunlarına: En İyi Mockumentary Diziler

Eğlenmek için yeni bir dizi açtınız ve izlemeye başladınız. Bir anda baş karakter durdu, size döndü ve konuşmaya başladı. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın çünkü bir mockumentary izliyorsunuz. 

Son yıllardan oldukça popüler bir çekim türü olan mockumentary, artık sık sık karşımıza çıkıyor. Bu ilginç tarz, dizilerin çok daha komik ve absürt olmasına da yardımcı olurken bir yandan da sizi de olaylara dahil ediyor. Peki, mockumentary nedir? En iyi mockumentary dizi örnekleri nelerdir? İşte bu soruların cevapları…

Mockumentary Nedir?

mockumentary dizi

İngilizce “mock” kelimesi sahte, alay etmek gibi anlamlara geliyor. Mockumentary ise belgesel anlamına gelen documentary ve ve mock kelimesinin birleşiminden ortaya çıkıyor. Yani kısacası mockumentary diziler, biraz alaycı bir dille çekilen sahte belgeseller. Bu türdeki yapımlarda karakterler kameraya dönüp konuşabileceği gibi dış ses tekniği de kullanılabiliyor. 

Her ne kadar mockumentary türündeki yapımlar son yıllarda popüler olsa da aslında ilk ortaya çıkışları çok daha eskiye dayanıyor. 1957 yılında BBC tarafından 1 Nisan’da yayınlanan ve insanların ağaçlardan spagetti topladığını gösteren sahte haber Swiss Spaghetti Harvest, 1978 yılında yayınlanan All You Need is Cash ve Woody Allen’ın Take Money and Run bu türün en eski örneklerinden. 

En İyi Mockumentary Diziler

Absürt komedi tutkunları tarafından mockumentary diziler, gülme garantili yapımlar olarak görülüyor. Bu nedenle bu türün örnekleri kısa sürede en çok izlenen yapımlar arasına girmeyi başarıyor. Yine de ben hiçbir yapımı kaçırmak istemiyorum ve mockumentary dizi önerisi arıyorum diyorsanız hemen listemize başlayalım.

The Office (2005-2013) | IMDB: 9.0

TürKomedi
Bölüm Sayısı188
YapımcıGreg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant
OyuncularSteve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski
PlatformAmazon Prime

İşinizi seviyor musunuz? Ofisiniz çok mu eğlenceli? Yöneticiniz biraz garip biri mi? Ekran başına geçin ve tüm bu soruların cevaplarını tekrar düşünün. Çünkü çok ilginç bir ofise konuk olacaksınız.

Dengesiz bir yönetici ve ilginç huyları olan çalışanlar bir araya gelirse neler olabileceğini bir düşünün! Veya düşünmeyin çünkü sizin yerinize düşünmüşler. Ricky Gervais’in yapımcılığını üstlendiği dizi, 9 sezon boyunca kahkaha dolu anlar yaşatıyor. En iyi mockumentary örneklerinden biri olan dizi, absürtlük seviyesini de başka bir noktaya taşımayı başarıyor. 

Modern Family (2009-2020) | IMDB: 8.5

TürKomedi, Dram, Romantik
Bölüm Sayısı250
YapımcıSteven Levitan, Christopher Lloyd
OyuncularEd O’Neill, Sofía Vergara, Julie Bowen
PlatformDisney Plus

Oldukça ilginç bir aileye konuk olmaya ne dersiniz? Bu kez kameralar büyük bir aileyi kapsayan üç evde geziyor ve aile üyelerinin hayatlarını kayıt altına alıyor.

Huysuz bir baba, kontrol delisi bir kız, eşcinsel bir oğlan ve onların ailelerine odaklanan dizi, günlük yaşamdan konuları ele alıyor. Ancak tüm karakterlerin garip huyları, tüm bu olayların oldukça komik bir hal almasını sağlıyor. Her ne kadar komedi unsuru ön planda olsa da dizide aile üyelerinin birbirine olan sevgisi ve bağlılığı, zaman zaman izleyicinin yüreğine dokunmayı başarıyor. 

What We Do in Shadows (2019-2024) | IMDB: 8.6

TürKomedi, Fantastik, Korku
Bölüm Sayısı51
YapımcıJemaine Clement
OyuncularKayvan Novak, Matt Berry, Natasia Demetriou
PlatformDisney Plus

Yapımcılar kimlerin hayatını merak ederiz diye düşünmüş ve bu mockumentary serisinde vampirlerin evine konuk olmuş. 

Amerika’da yaşayan üç vampir, bir ruh emici ve onların sadık hizmetkarının hayatına odaklanan sahte belgesel, geceleri herkes uykudayken vampir dünyasında neler olduğunu bize aktarıyor. Oldukça sıradan bir hayat süren vampirler, lordlarının onları ziyaret edeceği haberini aldıktan sonra uzun yıllardır ara verdikleri bir göreve yeniden odaklanıyor: Dünyaya hakim olmak!

Parks and Recreation (2009-2015) | IMDB: 8.6

TürKomedi
Bölüm Sayısı124
YapımcıGreg Daniels, Michael Schur
OyuncularAmy Poehler, Jim O’Heir, Nick Offerman

Bir kamu dairesinin sizi kahkahaya boğabileceğini düşünür müydünüz? The Office’in yapımcıları tarafından hazırlanan Parks and Recreation, aslında size ne vadettiğini de ismiyle çok net açıklıyor.

Parklar ve bahçeler müdürlüğü çalışanı Leslie’nin yeni bir park yapmak istemesiyle başlayan macera, bürokrasi ve kamu dairelerinin işleyişiyle oldukça zekice dalga geçiyor. Elbette tıpkı The Office’te olduğu gibi garip karakterler ve ilginç olaylar da dizinin komedi dozajını artırıyor. 

Arrested Development (2003-2019) | IMDB: 8.7

TürKomedi
Bölüm Sayısı84
YapımcıMitchell Hurwitz
OyuncularJason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi

Mockumentary dizileri listemizde bu kez bir dış ses ile bize aktarılan bir belgesel var. Aile şirketinden ayrılıp kendi yoluna gitmek isteyen Michael, babasının evraklarda yaptığı sahtecilik nedeniyle hapse girmesiyle planından vazgeçiyor. Bu suç, yalnızca tutukluluk getirmiyor aynı zamanda ailenin paralarına da el koyuluyor.

Ancak sorumsuz aile üyeleri eski zengin yaşamlarına devam etmeye çalışıyor. Ailede tek aklı başında kişi olarak görülen Michael ise aile üyelerine bu yeni durumu anlatmaya ve onları farklı bir yaşama alıştırmaya çalışıyor. 

Cunk on Earth (2022) | IMDB: 8.1

TürKomedi
Bölüm Sayısı5
OyuncularDiane Morgan, Jim Al-Khalili, Shirley J. Thompson
PlatformNetflix

Eğer biri size mockumentary nedir, sahte belgesel nasıl olur diye sorarsa gönül rahatlığıyla bu diziyi gösterebilirsiniz. After Life dizisinden tanıdığımız Diane Morgan, hazırlanan bu mini seride sunuculuğu üstleniyor. Yapım, sizde gerçekten bir belgesel izliyormuşsunuz hissi uyandırmayı başarıyor. 

Anlatım ve röportajlarla zenginleştirilen Cunk on Earth; tarih, sanat, din gibi birçok konuya değiniyor. Bu olayları biraz çarpıtan biraz da farklı bir açıdan ele alarak dalga geçen yapımda, röportaj konukları ciddi bir tavırla gerçekleri anlatmaya çalışırken sunucunun bu durumu sabote etmesi, diziyi daha da komik bir hale getiriyor. 

Wellington Paranormal (2018-2022) | IMDB: 7.6

TürKomedi, Suç, Fantastik
Bölüm Sayısı25
YapımcıJemaine Clement, Taika Waititi
OyuncularMike Minogue, Karen O’Leary, Maaka Pohatu

‘Ben zaten korku filmleriyle hep dalga geçerim.’ diyenlerden misiniz? Öyleyse bu dizi tam da size göre. 

Wellington’ta bir polis departmanının yaşadıkları bölgede karşılaştıkları paranormal olayların peşinde düşmesini anlatan yapım, tüm doğaüstü yaratıkları oldukça absürt bir şekilde evinize getiriyor. Yaşanan tüm olaylar karşısında polis memurlarının kayıtsız kalmaları, korku yapımlarındaki saçma durumları daha da ön plana çıkarıyor. 

Editör Notu: 2014 yılında çekilen What We Do in Shadows adında bir film de bulunuyor. Wellington Paranormal, aslında bu filmin yan karakterleri olan polislerin hikayesini anlatıyor. Diziyi izlemeden önce olayların başına dönmek isterseniz bu filmi de listenize ekleyebilirsiniz.