Amazon Prime Original Dizileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yeni tutkunuz olmaya hazırlanan, hatta belki de iki gündür altını üstüne getirdiğiniz Amazon Prime platformu; dizileriyle sizi ekrana bağlı tutmak için tüm silahlarını kuşanmış durumda. Bunların arasında ise platforma özel orijinal içerikler öne çıkıyor. Lafı kısa keselim ve Amazon Prime Original dizilerine göz atalım.

The Boys (IMDb: 8.7)

The Boys

Ezberlediğimiz süper kahraman hikayelerine gelin bir de böyle bakalım. Süper güçlerini kötüye kullanan kahramanlara karşı bir araya gelen bir ekibin yer aldığı kalabalık kadrolu dizi, son zamanların en favori yapımları arasında yer alıyor. Garth Ennis ve Darick Robertson’ın kült çizgi romanından uyarlanan yapım, metaforlarıyla sizi kendine bağlayacak. 

 

Good Omens (IMDb: 8.1)

Good Omens

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın pek eğlenceli romanından uyarlanan fantastik dizide David Tennant, Crowley adında bir iblisi; Michael Sheen ise Aziraphale adında bir meleği canlandırıyor. Kehanetler gerçek oluyor, dünyanın sonu geliyor ve Good Omens sizi ekran başına kilitliyor.

Fleabag (IMDb: 8.7)

Fleabag

Phoebe Waller-Bridge’i bizlerle tanıştıran Fleabag iki sezonluk unutulmayacak türden bir yapım. Ödüllü bir oyundan uyarlanan dizide yaşadığı trajediyle mücadele etmeye çalışan genç bir kadını izliyoruz. Komedi janrında yer alsa da bazı bölümlerin ağlattığı yorumlarla sabit. Gözlemleri ve tespitleriyle Fleabag, son dönemin en sevilen dizilerinden biri.

The Marvelous Mrs. Maisel (IMDb: 8.7)

The Marvelous Mrs. Maisel

1958 yılında, Manhattan’dayız. Eril dilin zirvede olduğu, kadınların ev hanımlığı dışında sekreterlik ve belki bir de mağazalarda satış elemanlığı dışında başka bir işe uygun görülmediği zamanlar. Tüm yapmaları gereken güzel görünmek. İşte böyle bir ortamda evli ve çocuklu bir kadın, stand-up yapmaya başlıyor. İzlemeniz için daha fazla söze gerek var mı?

Tom Clancy’s Jack Ryan (IMDb: 8.1)

Tom Clancy’s Jack Ryan

John Krasinski’yi CIA analisti Jack Ryan rolünde izlediğimiz dizi, Tom Clancy’nin romanından uyarlanmış. Her bölümünü bir film tadında izleyebileceğiniz aksiyonla dolu dizinin ilk sezonunda Türkiye’yi görmek mümkün. Politik tarafı ağır basan bir Amerikan dizisi izlemek isterseniz Krasinski’nin övgü alan oyunculuğuyla Jack Ryan, sizin için biçilmiş kaftan.

The Man In The High Castle (IMDb: 8)

The Man In The High Castle

Philip K. Dick’in romanından uyarlanan dizi, Mihver Devletlerinin 2. Dünya Savaşı’nı kazandığı bir distopyada geçiyor. Dünya, Naziler ve Japonlar arasında ikiye paylaştırılmış. Genç bir kadının gizemli bir video bulmasıyla bu dünya farklı bir yola giriyor. Özellikle John Smith rolündeki Rufus Sewell’ın performansıyla öne çıkan dizi, hemen herkesin aklına en az bir kez gelen bir soruyu cevaplıyor: Ya Hitler kazansaydı?

Bosch (IMDb: 8.4)

Bosch

Polisiye dizi meraklılarının çok seveceği bir dizi var sırada. Bir seri katilin öldürülmesinden dolayı yargılandığı sırada on üç yaşındaki bir çocuğun cinayetini çözmeye çalışan bir LAPD dedektifinin hikayesini anlatan Bosch, Michael Connelly’nin ünlü kitap serisinden uyarlama.

Goliath (IMDb: 8.2)

Goliath

Billy Bob Thornton’un başrolde olduğu Goliath, bir avukat dizisi. Gözden düşmüş bir avukat olan Billy McBride, kendisine gelen bir dava dosyasını kabul ederek kendini tuhaf olayların içinde buluyor. Nina Arianda’nın hayat verdiği müvekkili Patty Solis-Papagian da bu yolculukta ona eşlik ediyor. Alaycı avukat ve fazla konuşkan müvekkilin eğlenceli ve heyecanlı maceraları özellikle ilk sezonda iyi bir seyirlik ortaya koyuyor.

Mozart In The Jungle (IMDb: 8.2)

Mozart In The Jungle

Komedi, drama ve klasik müziğin iç içe geçtiği dizide maestro Rodrigo De Souza rolündeki Gael García Bernal, oyunculuğuyla sizi büyülemeyi bekliyor. Pek ele alınmayan bir dünyayı New York Senfoni Orkestrası üzerinden bizlere sunan dizi, obuacı Blair Tindall’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitabından uyarlanmış.

American Gods (IMDb: 7.8)

American Gods
Fotoğraf / theplaylist.net

 

Neil Gaiman’ın romanından uyarlanan ve görsel yönüyle öne çıkan bir başka fantastik Amazon Prime dizisi var sırada. Karısının ölümü sebebiyle hapishaneden erken salınan Shadow, eve dönüş yolunda Mr. Wednesday isimli gizemli ve sıra dışı bir adamla tanışıyor. Bu tanışıklığın devamında eski ve yeni tanrıların yer aldığı gerçek üstü bir hikayeye adım atılıyor. Dizi, mitolojinin eski Tanrıları ile modern dünyanın teknoloji, uyuşturucu, açgözlülük ve ünlü kişilere tapması sonucu doğan Tanrıların giderek kızışan anlaşmazlıklarının öyküsünü anlatıyor.

The Expanse (IMDb: 8.5)

The Expanse

Bilim kurgu dizileri arasında şimdiden kendine özel bir yer edinen Expanse, James S. A. Corey’nin kitabından uyarlama. Yüzlerce yıl sonrasında, insanlar tarafından sömürgeleştirilmiş Güneş Sistemi’nde geçen hikaye, her sezon gittikçe daha çok içine çeken bir yapıya sahip. Amazon dizileri arasında en çok tavsiye edilecek yapım olabileceğini söyleyebiliriz.

Upload (IMDb: 8)

Upload

Zihnimizi bilgisayara kopyalasak öldükten sonra bir şekilde hayatta kalmak mümkün olur mu? Bu soruyu enine boyuna düşünüp komedi ve bilim kurgu ekseninde ele alan dizi, romantik bir hikayeyi de es geçmiyor. Geleceğe dair öngörüleriyle merak uyandıran bir yapım.

Carnival Row (IMDb: 7.9)

Carnival Row

Cara Delevingne ve Orlando Bloom’u başrollere taşıyan fantastik dizide, savaş yüzünden yurtlarından olan mitik yaratıkların başka bir şehre yerleşmesi ve göçmen yaratıklarla şehir sakinleri arasında yükselen tansiyon ele alınıyor. Nasıl, tanıdık geldi mi? 

Star Trek: Picard (IMDb: 7.6)

Star Trek: Picard

Uzay Yolu serisinin devamı niteliğinde olan dizide Patrick Stewart’ı klasikleşen Jean-Luc Picard rolünde izliyoruz. Starfleet’ten emekli olmasının üzerinden 14 yıl geçen Picard’ın hayatı gizemli bir kadınla tanışmasıyla alt üst olurken geçmişle de yeniden yüzleşmesi gerekiyor.

Hunters (IMDb: 7.2) 

Hunters

Efsanevi oyuncu Al Pacino’yu izleyebileceğiniz Hunters, 1977 yılında New York City’de geçiyor. Yahudiler, Naziler ve İkinci Dünya Savaşı anahtar kelimeleriyle sınırlarını çizebileceğimiz dizi; kadrosuyla öne çıkıyor.