jim carrey filmleri

Jim Carrey Filmleri: Farklı Türlerden Öneriler

Kariyerine stand-up gösterileri ile başlayıp zamanla komedinin en parlak yıldızlarından birine dönüşen Jim Carrey filmleri sevmeyen var mı? Jim Carrey pek çoğumuzun aklına her ne kadar komedyen olarak kazınsa da Jim Carrey oynadığı filmler ile dramatik rollerde de başarısını kanıtladı. 

Maske’deki kusursuz performansı ile 90’larda büyüyenlerin gönlünde ayrı bir yer edinen Jim Carrey, “Liar Liar” ve “Yes Man” gibi filmlerinde bizi güldürürken, “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” ve “Truman Show” gibi yapımlarda dramatik rollere de çok yakıştı.

Sizler için komediden drama, izlemeniz gereken Jim Carrey filmleri listesi hazırladık. Şimdiden iyi seyirler! 

Apple TV’den İzleyebileceğiniz Jim Carrey Filmleri

Liar Liar (1997) | IMDB: 6.9

TürKomedi, Fantastik
Süre1 s. 26 dk.
YönetmenTom Shadyac
OyuncularJim Carrey, Maura Tierney, Amanda Donohoe
İzlemek İçinTıklayın!

24 saat boyunca hiç yalan söyleyemeyen bir savunma avukatı olduğunuzu hayal edin! Hayat sizin için zor ama çevrenizdekiler için komik olur değil mi? Bir Jim Carrey filmi olan Liar Liar, oyuncunun izlemeniz gereken filmlerinden. Los Angeleslı bir savunma avukatı olan Fletcher Reede, oğlunun 5. yaş doğum gününe gidemez ve yalan söyler. Pastasını üflerken “Babasının bir gün olsun yalan söylememesini” dileyen Max’in dileği gerçekleşir! 

Fletcher Reede’nin gün boyunca başına gelenleri merak ediyorsanız Jim Carrey komedi filmleri arasında çok güleceğiniz bu filmi mutlaka izleyin. Kahkaha garantili!  

Truman Show (1998) | IMDB: 8.2

TürKomedi, Dram
Süre1 s. 43 dk.
YönetmenPeter Weir
OyuncularJim Carrey, Ed Harris, Laura Linney
İzlemek İçinTıklayın!

Jim Carrey filmleri arasında en iyilerden biri olan Truman Show, oyuncunun mutlaka izlemeniz gereken filmlerinden. Bu rolüyle Altın Küre’de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü kazanan Jim Carrey oynadığı filmler arasında bu film adeta bir dönüm noktası. 

Gelelim filmin konusuna: Truman, dünyanın en güzel adalarından birinde yaşar. Bu adada herkes o kadar mutludur ki yaşananlar gerçek olamayacak kadar güzeldir. Ve bir gün Truman yolda öldü zannettiği babasını görür ve her şey bir anda değişir! 

Truman’ın yaşadığı bu hayat gerçek mi, yoksa hepsi bir yalan mı? Hyperreality üzerine yapılmış en iyi filmlerden olan Truman Show, hala izlemediyseniz izleme listenizde kesinlikle yer almalı! 

Me, Myself & Irene (2000) | IMDB: 6.6

TürKomedi
Süre1 s. 56 dk.
YönetmenBobby Farrelly, Peter Farrelly
OyuncularJim Carrey, Renee Zellweger, Anthony Anderson
İzlemek İçinTıklayın!

Jim Carrey oynadığı filmler genellikle hep komik. Bunlardan bir diğeri ise Me, Myself & Irene. Jim Carrey’nin çoklu kişilik bozukluğuna sahip bir polisi canlandırdığı filmde ana karakterimiz Charlie, üç ayrı kişilik arasında gidip gelirken bir türlü olmak istediği kişiye karar verememekte. Bu hengameden kurtulup kurtulmadığını merak ediyorsanız Me, Myself & Irene’i izleyin. Bol kahkaha garanti! 

How the Grinch Stole Christmas (2000) | IMDB: 6.3

TürKomedi, Aile, Fantastik
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenRon Howard
OyuncularJim Carrey, Taylor Momsen, Kelley
İzlemek İçinTıklayın!

Her Noel ve yılbaşında izleme listemizde yer alan Grinch, Jim Carrey’nin filmleri arasında en sevdiklerimizden. Hikaye, her sene Noel coşkusunun doruklarda yaşandığı bir kasabada geçiyor; herkesin derdi aynı: Noel’i beklemek ve hediyeleşmek. Jim Carrey’nin canlandırdığı Grinch ise Noel’den nefret edip bu günü berbat etmeye çalışan bir karakter. “Sevginin” ve çevremizdekilere ılımlı yaklaşmanın gücünü bir kez daha keşfetmek istiyorsanız Grinch izlenmeye değer. 

The Majestic (2001) | IMDB: 6.9

TürDram, Romantik
Süre2 s. 32 dk.
YönetmenFrank Darabont
OyuncularJim Carrey, Martin Landau, Bob Balaban
İzlemek İçinTıklayın!

Jim Carrey filmleri komik oluyor genelde, evet. Komedi dışında farklı bir Jim Carrey filmi izlemek istiyorsanız The Majestic listenize ekleyebileceğiniz Jim Carrey filmleri arasında. Peter, Hollywood’un altın çağında işleri iyi giden bir senaryo yazarıyken bir gün trafik kazası geçirir. Gözlerini açtığında kendini hiç bilmediği bir yerde bulan ve hafızasını kaybeden Peter, yepyeni bir hayata başlar. Peter’ın yeni hayatında yaşadıklarını görmek için The Majestic’i mutlaka izleyin!

Editör notu: The Majestic, çok “tutulan” bir film olmasa da bana kalırsa Jim Carrey en iyi filmleri arasında. 

A Series of Unfortunate Events (2004) | IMDB: 6.8

TürMacera, Komedi, Aile
Süre1 s. 48 dk.
YönetmenBrad Silberling
OyuncularJim Carrey, Jude Law, Meryl Streep
İzlemek İçinTıklayın!

Genç-yetişkin fantastik edebiyat dünyasının en bilinen kitaplarından 13 eserlik Talihsiz Serüvenler Dizisi’nin ilk üç kitabındaki olayları işleyen A Series of Unfortunate Events, Jim Carrey en iyi filmleri arasında ve en farklı olanlardan.

Üç yetim kardeşin başından geçen talihsiz olayları anlatan filmde, yasa dışı yollarla çocukların vasisi haline gelen Kont Olaf’ın Baudelaire ailesinin servetini ele geçirmeye çalışmasını izliyoruz. Kara mizah sevenler filmi listelerine eklesin!

Editör notu: 2017 yılında Netflix yapımı ile hayatımıza geri dönüş yapan Talihsiz Serüvenler Dizisi izliyorsanız, Jim Carrey’nin A Series of Unfortunate Events filmine de şans verin. 

Yes Man (2008) | IMDB: 6.8

TürRomantik, Komedi
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenPeyton Reed
OyuncularJim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper
İzlemek İçinTıklayın!

Hayatınızdan “hayır” kelimesi komple çıksa ve her şeye “evet” demek zorunda kalsanız nasıl olur? Eşinden yeni ayrılan ve hayatını evde tek başına film izleyerek geçirmeye başlayan Carl, terapiste gitmeye karar verir. Carl terapi sonucu her şeye “evet” demeye başlayınca başına trajikomik olaylar açar ve komik bir aşkın da içine düşer. 

Jim Carrey’nin tüm sinema eleştirmenlerinden büyük beğeni aldığı ve oyuncunun tam anlamıyla zirve yaptığı Yes Man, mutlaka izlemeniz gereken Jim Carrey filmleri arasında ilk sıralarda. 

Netflix’den İzleyebileceğiniz Jim Carrey Filmleri

Ace Venture: Pet Detective (1994) | IMDB: 6.9

TürKomedi
Süre1 s. 26 dk.
YönetmenTom Shadyac
OyuncularJim Carrey, Courteney Cox, Sean Young
İzlemek İçinTıklayın!

Türkçeye “Budala Dedektif” olarak çevrilen Ace Venture: Pet Detective, Jim Carrey’in senaryosuna da katkıda bulunduğu eğlenceli bir hikaye. Özel dedektif Ace Ventura kaybolan hayvanları bulup getiren “biraz garip” bir karakter. Miami Dolphins futbol takımının maskotu balina Snowflake’in kaybolmasıyla farklı bir maceraya atılan Ace’nin hikayesini izlediğimiz film, Jim Carrey’nin daha yüksek bütçeli Hollywood filmlerine terfi ettiği filmlerden. 

Fun with Dick and Jane (2005) | IMDB: 6.2

TürKomedi, Suç
Süre1 s. 30 dk.
YönetmenDean Parisot
OyuncularJim Carrey, Tea Leoni, Alec Baldwin
İzlemek İçinTıklayın!

Amerika’da işsizliğin tavana vurduğu dönemde geçen film; iş hayatının acımazlığını tokat gibi yüzümüze vuran mutlaka izlemeniz gereken Jim Carrey filmleri arasında. Hayal ettiği hayata tam ulaşan Dick, çalıştığı şirketin batmasıyla elindeki her şeyi yitirip tepetaklak olur. Dick’in mevcut düzene nasıl ayak uydurduğunu görmek için Fun with Dick and Jane’i mutlaka izleyin! 

Editör notu: Fun with Dick and Jane, komik olduğu kadar “global duygular” hissedebileceğiniz bir film. 

Jim and Andy (2017) | IMDB: 7.6

TürBelgesel
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenChris Smith
OyuncularJim Carrey, Danny DeVito, Milos Forman
İzlemek İçinTıklayın!

Jim Carrey’nin filmleri ile kahkahadan gözünden yaş gelmeyen yoktur. Ünlü oyuncunun “Doğdum, büyüdüm, hayallerim vardı ve hepsini gerçekleştirdim. Bunlar beni mutlu etmedi, şu anda niye yaşadığımı bilmiyorum, yaşıyoruz işte.” dediği belgesel, izleyebileceğiniz en hüzünlü belgesellerden.

“Man on the Moon” filminin set arkası ve röportajlarla zenginleşen Jim and Andy belgeseli, Jim Carrey’nin muhteşem oyunculuğunun yanı sıra onun gerçek dünya ile olan uyumsuzluğunu bizlere gösteriyor. 

Disney Plus’tan İzleyebileceğiniz Jim Carrey Filmleri

Bruce Almighty (2003) | IMDB: 6.8

TürKomedi, Fantezi
Süre1 s. 41 dk.
YönetmenTom Shadyac
OyuncularJim Carrey, Jennifer Aniston, Morgan Freeman
İzlemek İçinTıklayın!

“Aman Tanrım!” olarak Türkçeye çevrilen Bruce Almighty, dünyayı yönetmenin ne zor olduğunu Jim Carrey’nin gözlerinden gördüğümüz filmlerden. Tanınan televizyon muhabiri Bruce’un hayatında her şey ters gitmeye başlar ve günün birinde Tanrı ile denk gelir. İşte o anda Bruce’un hayatı tamamen değişir. 

Jim Carrey filmleri komik olduğu kadar düşündürücü de. Sevgi, inanç ve iman gibi klişeleri farklı bir biçimde ele alan Bruce Almighty, mutlaka izlemeniz gereken Jim Carrey filmleri arasında. 

A Christmas Carol (2009) | IMDB: 6.8

TürAnimasyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenRobert Zemeckis
OyuncularJim Carrey, Gary Oldman, Colin Firth
İzlemek İçinTıklayın!

Kitap uyarlamalarını seviyor musunuz? Charles Dickens’ın kitabından uyarlama A Christmas Carol, her ne kadar çocuk hikayesi gibi görünse de yetişkinlere de hitap eden nefis bir animasyon. Cimri ve huysuz bir yaşlıyı canlandıran Jim Carrey, günün birinde üç hayalet (ki hayaletleri de Jim Carrey canlandırıyor) ile karşılaşır ve bir anda cömert, yardımsever birine dönüşür.

Orijinal kitaba sadık kalınmış A Christmas Carol, özellikle Noel veya kış vaktinde tatil sabahı izlenecek filmlerden.  

Mr. Popper’s Penguins (2011) | IMDB: 6.0

TürKomedi, Aile, Fantastik
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenMark Waters
OyuncularJim Carrey, Carla Gugino, Angela Lansbury
İzlemek İçinTıklayın!

Jim Carrey oynadığı filmler hep çok eğlenceli! Tam olarak çoluk çocukla izlenecek bir Jim Carrey filminden bahsedelim: Mr. Popper’s Penguins. İşinde gücünde kahramanımız Tom Popper’a babasından miras olarak altı penguen kalır. Penguenleri hayvanat bahçesine vermeyi düşünürken, Tom’un çocukları durumdan o kadar memnun kalır ki, Tom penguenlerin kendileriyle yaşaması için evini bir kış parkına çevirmeye karar verir. 

Bir zaman sonra işler değişir. Tom ya işini kaybedecektir ya da penguenleri hayvanat bahçesine verecektir. New York’taki dairesinde penguenler ile yaşamaya başlayan Tom Popper’ın komik hikayesi nasıl sonuçlanacak merak ediyorsanız bu eğlenceli hikayeyi izleyin!

Diğer Platformlardan İzleyebileceğiniz Jim Carrey Filmleri

The Mask (1994) | IMDB: 6.9

TürAksiyon, Komedi, Suç
Süre1 s. 41 dk.
YönetmenChuck Russell
OyuncularJim Carrey, Cameron Diaz, Peter Riegert
PlatformTV Plus

Jim Carrey’nin filmleri arasındaki The Mask, oyuncunun kariyerinde büyük bir dönüm noktası. 1990’ların başında popüler bir çizgi roman serisinden uyarlanmış bu film, Jim Carrey’i Grinç’ten çok daha önce yemyeşil bir halde gördüğümüz ilk film. 

Filmde, hayatında pek de itibar görmeyen bankacı Stanley, günün birinde denizde bir maske bulur ve hayatı bir anda değişir! Halk arasında “Maske” ismiyle tanınmaya başlayan bir kahramana dönüşen Stanley, her ne kadar bir kahraman olsa da birbirinden komik anlar yaşar; üstüne bir de mafya lideri bir düşman kazanır. 

Editör notu: Siz de benim gibi 90’larda çocukluk geçirdiyseniz, Jim Carrey ve Cameron Diaz sizin de hayatınıza The Mask ile girmiş olabilir. Filmin hepimizde yeri ayrı. Kendinize iyilik yapın ve patlamış mısır kaparak The Mask’ı tekrardan izleyin. 

The Number 23 (2007) | IMDB: 6.4

TürSuç, Gizem, Gerilim
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenFernley Phillips
OyuncularJim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman
PlatformGoogle Play

Oyuncunun farklı bir yüzünü göreceğiniz The Number 23, izlemeniz gereken Jim Carrey filmleri arasında. Jim Carrey’nin canlandırdığı Walter Sparrow, 23 Numara diye bir kitap okur ve fark eder ki hayatındaki her şey 23 sayısı etrafında dönüp duruyor. 23 sayısına saplantılı hale gelen karakter, kitapta geçen cinayetlerin gerçek olduğunu düşünüp yazarın peşine düşer.

Peki gerçek olan ne? Tüm gerçekler için The Number 23’ü izleyin! 

Dumb and Dumber (1994) | IMDB: 7.3

TürKomedi
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenPeter Farrelly, Bobby Farrelly
OyuncularJim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly

90’lardan beri saf arkadaşların “Salak ile Avanak” olarak adlandırılma sebebi bir Jim Carrey filminden bahsedelim: Dumb and Dumber! Birbirinden akılsız iki arkadaş, ne yapsa hiçbir işte tutunamaz. En sonunda limuzin şoförlüğü yapan Llyod, havalimanına götürdüğü Mary’ye aşık olur. Yolcu kadın, el çantasını terminalde unutunca macera başlar.

Llyod, kendisi gibi çok da akıllı olmayan arkadaşı Harry’yle birlikte köpek şeklinde süslenmiş bir kamyonla Aspen’e doğru yola çıkar. Amaç çantayı Mary’ye teslim etmektir; ama peki ya bu çantada ne var? Ne olup bittiğini öğrenmek için en eğlenceli yol filmlerinden olan Dumb and Dumber’ı mutlaka izleyin. Kesinlikle en iyi Jim Carrey komedi filmleri arasında. 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) | IMDB: 8.3

TürRomantik, Dram, Bilim Kurgu
Süre1 s. 48 dk.
YönetmenMichel Gondry
OyuncularJim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

Her daim güldüren Jim Carrey komedi filmleri ile akla geliyor olsa da bizleri ağlatmayı başardığı bir film ile yazımızı bitirelim: Eternal Sunshine of the Spotless Mind. “Sil Baştan” olarak Türkçeye çevrilen film, Jim Carrey romantik filmleri arıyorsanız listenizde yer almalı. Klişe romantik filmlerin oldukça ötesindeki bu romantik bilim kurgu, keyifli olduğu kadar komplike de.

Birbirini unutmak için hafızalarını sildiren iki sevgilinin hayata tutunma çabasını izlediğimiz Sil Baştan, her izlemede farklı lezzetler bırakıyor seyircide. 

Editör notu: Kafka’nın Şato romanında dediği gibi, “Eğer insan birini unutsa günün birinde onunla yeniden tanışabilir.” İzledikten sonra hafıza sildirip tekrar izlemek isteyebileceğiniz bir film Eternal Sunshine.