90’ların Unutulmaz Absürt Komedi Dizileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

90’lar hayatımızda büyük değişimlerin gerçekleştiği bir dönemdi. Neredeyse her alanda ilkler yaşandı ve o dönem çocuklarının hayatına damga vurdu. Bunlardan biri de elbette televizyondu. Eğer 80’lerin başı veya ortasında doğduysanız çocukluğunuzun ilk yıllarında TRT programlarını ezberlemişsinizdir. Fakat bundan da önemlisi medyadaki yeni atılımları görmüş ve ilk özel kanalın açılışına tanık olmuşsunuzdur. 

90’lar nostalji serimizin yeni durağı ise işte tam da bununla ilgili. Bir neslin espri anlayışını tamamen değiştiren absürt komedi dizileri. Bir döneme damga vuran ama bununla kalmayıp üzerinden yıllar geçmesine rağmen hatırlanan 90’lar dizileri arasında öne çıkanları için derledik.

Baskül Ailesi

“Teşekkürler Türkiye! Güven Pazarlama adi komandit Ltd. Şti. muhteşem ürünleri evlerinize getirdi!” 

Bu cümleyi hemen hatırladınız ve Şoray Uzun’un kapıdan girdiği anı gözünüzde canlandırdınız değil mi? 1997 yılında yayınlanmaya başlayan Baskül Ailesi, Gani Müjde’nin kaleminden çıkan ve usta oyuncuların yer aldığı unutulmaz bir dizi. Çiçek Dilligil, Gamze Özalan, Tijen Par, Ayberk Atilla, Defne Yıldız ve Şafak Sezer’in rol aldığı yapım, şişman bir ailenin yaşamını konu alıyor. Güven (Şoray Uzun) ise bu aileye sürekli olarak zayıflamaya yardımcı olacağını iddia ettiği bazı aletleri satıyor. 

Jenerik sözlerini de biraz hatırlayalım: “Rejim diyet hak getire, yazık bu bedene. Şişmanlık sultanlıktır, işim olmaz baskülle.”

Varsayalım İsmail

“Merhabalardan bir demet! Bugün size çıktım!”

Şimdi sizi 1991 yılına ve TRT ekranlarına götürüyoruz. Ferhan Şensoy’un kendine has üslubunu en iyi şekilde yansıtan dizi, adeta absürtlüğün tanımını yapıyor. Gerçek hayat ve rüyalar arasında bir dizi yolculuğa çıkan kahramanımız, dünyaya aykırı mantığıyla izleyiciyi söylediklerine ikna etmeyi başarıyor. Rasim Öztekin, Derya Baykal, Bülent Kayabaş, Tarık Papuççuoğlu ve Zuhal Olcay gibi yıldız isimlerin yer aldığı yapım, zamanın ötesine geçmeyi başarıyor. 

Dizinin adı ise her bölüm mutlaka duyulan bir cümleden geliyor. Tanımadığı insanların karşısına çıkan ve “Sen kimsin?” sorusu ile karşılaşan kahramanımız, “Varsayalım İsmail, ne olacak, kime yararı var?” diye cevap veriyor. Dizinin güzide repliklerinden biri ile bu bölümü bitirelim; “Varsayalım varım, varsayalım yokum, mademki düşünüyorum, öyleyse varsayılabilirim.”

Ana

Mafyanın başına bir kadın geçerse ne olur? Merak ediyorsanız Kandemir Konduk’tan bu sorunun cevabını alabilirsiniz. Ayşen Gruda ve Aykut Oray’ın başrollerini paylaştığı Ana dizisi, ilk kez 1991 yılında yayınlanmasına rağmen dönem dönem ekranlarda kendine yer buldu ve 90’lı yıllara damgasını vurdu. 

Sıdıka

Atilla Atalay’ın unutulmaz karakteri Sıdıka, önce bir karikatür sonra da bir dizi olarak karşımıza çıktı. 1997 yılında Hasibe Eren’in başarılı oyunculuğu ile can bulan Sıdıka, ataerkil topluma kendince başkaldırmaya çalışan bir kızı ve onun yaşadıklarını anlatıyor. Bu kültürlü kızın kurduğu cümleler bazen annesi tarafından terlikle karşılanıyor veya bazen de ağabeyi Samim’in tehditlerine maruz kalıyor. Yine de bu cam güzeli, bildiklerini savunmaktan vazgeçmiyor ve tüm dertlerini gece yatmadan önce günlüğüne anlatıyor. 

Gülşen Abi

“Haluk Bilginer varsa o dizi izlenir.” diyorsanız sizi buraya alalım. 

Abidin Özbidin (Haluk Bilginer), Haberin Olsun gazetesinde Gülşen Abi adıyla bir köşe yazmaktadır. Birbirinden ilginç sorunlara mantıklı tavsiyeler vermeye çalışan Abidin’in ne yazık ki tek derdi bu değildir. Aşırı cimri yazı işleri müdürü Asıl Bey’den (Selim Naşit) parasını almaya ve ona hissettirmeden aşık olduğu kızı Sevda’ya (Nilüfer Açıkalın) açılmaya çalışmaktadır. Kendini bir dönem tavuk zanneden ofisboy Nejat (Yıldıray Şahinler) ve her bölüm diziye konuk olan birbirinden ilginç karakterlerle Gülşen Abi, 90’lar dizileri arasında güçlü bir yere sahip. 

Kaygısızlar

Bir gün kapınız çalıyor ve asker arkadaşınız birkaç günlüğüne sizi ziyarete geliyor. Ne büyük mutluluk. Fakat yanında 3 karısı ve 36 çocuğu da var. Üstelik bu ne yazık ki makbul olduğu gibi kısa bir ziyaret değil.

Ercan Yazgan, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe, Betül Arım, Şoray Uzun ve Çiçek Dilligil gibi değerli oyuncuların yer aldığı dizi, her anında farklı bir absürtlük barındırıyor. Çocukların isimleri olan Eleman ve Hostes’in yanı sıra Türk televizyon tarihinin en saçma taksi yolcu diyaloğunu da içeriyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=2v0czZMFCv0&ab_channel=Kayg%C4%B1s%C4%B1zlarDizisi