vitra sürdürülebilir tasarım

VitrA ile Sürdürülebilir Tasarımda Yepyeni Bir Boyut

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2024

Gezegenimizi korumak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir yaşam alanı bırakabilmek için sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi gibi kavramları sıklıkla duyar olduk. Doğal kaynakları korumak, enerji tasarrufu sağlayabilmek, dolayısıyla küresel ısınmanın başlıca nedeni olan sera gazı emisyonunu ve karbon ayak izini azaltabilmek için önemli olan bu kavramların, inovatif yaklaşımlar ve çalışmalar ışığında somut bir forma dönüştüğünü görmek de zaman zaman mümkün oluyor. İşte, VitrA %100* geri dönüştürülmüş seramik lavabo da bu doğa dostu yaklaşımın bir sonucu.

VitrA’nın Çevre Dostu Uygulamalarından Yalnızca Biri

Döngüsel ekonomiyi üretimin her aşamasında önemseyen ve merkeze koyan VitrA’nın çevre dostu tasarımı VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, dünyada ilk ve tek tamamı -hijyenik sır eklenmesi dışında- mevcut üretim sürecinde ortaya çıkan atıklardan üretilen seramik lavabo olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu geri dönüştürülmüş lavabonun doğmasını sağlayan ise VitrA’nın çevresel etkiyi ve sürdürülebilirliği ön planda tutan vizyonu. 

Normal şartlar altında bertaraf edilecek atıklar, değer kazanacak potansiyele sahip malzeme olarak ele alınıyor ve bu doğrultuda yeniden bambaşka bir form ile hayata döndürülüyor. Oldukça yüksek olan bu geri dönüşüm oranı sayesinde ise ham madde kullanımının ve sera gazı emisyonunun azalması, enerji verimliliğinin artması ve doğal kaynakların korunması gibi önemli etkiler söz konusu oluyor.

Geri Dönüşümden “Dünyada İlk ve Tek” Olmaya Uzanan Yolculuk

geri dönüştürülmüş lavabo

Dünyada tamamı geri dönüşüm ile üretilen ilk ve tek lavabo olan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, inovatif ve döngüsel ekonomi odaklı bir yaklaşımın yansıması. Mevcut üretim sürecinden kırık ya da çatlak çıkan yani kullanılamayacak durumda olan seramiklerin öğütülmesinin ardından atık su tesislerinden çıkan posa gibi atıklar ile bir araya gelmesi sayesinde oluşturulan çamur, bu doğa dostu lavabonun üretimi adına atılan ilk adımlardan oluyor. Üretilen çamur, kalıplara dökülüp ürüne form verilmesi sonrasında kurutuluyor ve son olarak sırlama-fırınlama işlemleri uygulanıyor. Böylece VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo’nun üretim süreci tamamlanmış oluyor.

Geri dönüşüm ile yepyeni bir form kazanan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo sayesinde gezegenimiz, yeni kaynaklar ile oluşturulan ürünlere kıyasla önemli miktarda korunmuş oluyor. Bu sürdürülebilir tasarım ile ürün başına yaklaşık 5 kg ham madde tasarrufu, elektrik tüketiminde ise %38 oranında iyileşme amaçlanıyor. Ayrıca ISO 14040:2006 ve 14044:2006 standartlarına uygun olarak yapılan “Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi” sonuçları, üretimde geri dönüştürülen maddelerin kullanılmasının yine ürün başına küresel ısınma potansiyelini %30 azalttığını gösteriyor.

Dayanıklı ve Modern Tasarım

Geri dönüşümün gezegenimize sunduğu olumlu yansımalara ek olarak VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabolar, herkesin yaşam alanında ya da ofisinde yer vermek isteyeceği tasarımlara da sahip. Dikdörtgen, yuvarlak, oval, TV ve asimetrik TV olmak üzere 5 farklı formu bulunan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabolar, modern ve trend çizgiler ile tasarlanmış.

Ayrıca bu sürdürülebilir ürünler, dikkat çekici tasarımlarının yanı sıra dayanıklılıkları ve uzun ömürlülükleri ile de VitrA’nın diğer tasarımlarını aratmıyor. Yapılan çalışmalar, VitrA’nın diğer lavabo modelleri ile kıyaslandığında %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabolar’ın da markanın kalitesinden ödün vermeden üretildiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle zevkinizi yansıtan çevre dostu tasarımlar ile banyonuzu tasarlarken uzun yıllar keyifle kullanabileceğiniz bir lavabo seçimi de yapabilirsiniz anlamına geliyor.

VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo hakkında daha detaylı bilgi almak ve ürünleri incelemek için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

* İçerik olarak yaklaşık %100’ü üretim sürecinde ortaya çıkan ve bertarafa giden atıklardan üretilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir