En Çevre Dostu Otomobiller | 2023

En Çevre Dostu Otomobiller

Geleceğin çevre dostu otomobilleri yalnızca daha verimli motor ya da piller üretmiyor. Artık sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş malzemelerle harmanlanarak da tasarlanıyor. Yeşil otomobillerle yakından ilgilenenler ve hatta bunlardan bir tanesini almak niyetinde olanlar için 2023’ün en çevre dostu otomobillerini derledik…

Çevre Dostu Otomobil Nedir?

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Unsplash | Michael Marais

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) çevre dostu otomobilleri, normal araçların aksine çevreyi daha az kirleten ve verimliliği üst düzey olan araçlar şeklinde tanımlıyor. Bu kapsam size fazlasıyla geniş gelmiş olabilir. Elbette ki amaç sadece güç kaynağı alanında tamamen yeşil enerji kullanımına geçmek değil. Ayrıca otomobillerde bitki bazlı iç mekanlar, geri dönüştürülmüş çelik ve plastiklerin kullanımı da günümüzde fazlasıyla destekleniyor.

Çevre Dostu Otomobil Çeşitleri

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Unsplash | Austin Park

Çevre dostu otomobil denilince karşımıza yaygın olarak bilinen elektrikli ya da hybrid yakıt modelli otomobil çeşitleri çıkıyor. Oysaki alternatif güç kaynakları arasında farklı yakıt modellerine sahip araçlar da mevcut.

  • Hybrid Araçlar: Elektrik motorunun yanı sıra içten yanmalı motor ile kullanılabiliyor. Bu şekilde her iki yakıt modelini de kapsayan araç modeline hybrid deniliyor.
  • Elektrikli Araçlar: İçten yanmalı motor yerine gücünü şarj edilebilir pillerden sağlayan elektrik motoruna sahip oluyor. Şarj için 120 voltluk bir priz yeterli geldiği gibi 240 voltluk bir priz ile de şarj edilebiliyor.
  • Plug-in Hybrid Elektrikli Araçlar: Bu yakıt modelinde diğer hybrid araçlardan farklı olarak sürüş mesafesi, daha büyük akü paketi ve elektrik motoru olması sayesinde daha uzun oluyor.
  • Yakıt Hücreli Araçlar: Bir çeşit elektrikli araç modeli olsa da prizden güç alarak çalışmak yerine havadaki oksijeni ya da sıkıştırılmış hidrojen kullanarak çalışabiliyor.
  • Doğalgazla Çalışan Araçlar: Yakıt olarak sıkıştırılmış ya da sıvılaştırılmış doğalgaz kullanılan bu araçlarda aynı zamanda benzin kullanılabilen modeller de üretiliyor.

En Çevre Dostu Otomobiller

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Unsplash | Zaptec

En çevre dostu ve sürdürülebilir otomobili üretmek için büyük bir yarış içerisinde olan markalar, giderek daha fazla geri dönüştürülmüş malzemeyi araç üretim sürecine dahil ediyor. Otomobilleri biyolojik olarak çözünebilir ve çevre dostu hâle getirmek için çalışmalarda her geçen yıl gözle görülür bir gelişme katediliyor. 2023 yılı için de aşağıdaki araçlar en çevre dostu otomobiller kategorisinde üst sıralarda yer alıyor.

MINI Cooper SE 2023

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Wikimedia Commons

2023 Mini Cooper SE, klasik hatların en son teknolojiyle harmanlanmış hâlini yansıtıyor. Bu elektrikli hatchback, lüks bir iç alana sahip ve heyecan verici bir sürüş deneyimi sunuyor. Coupe model ve dar bir arka koltuğa sahip olmasına rağmen Mini Cooper SE, emsallerine göre uygun fiyatı ve sportifliğiyle öne çıkıyor. Bu da onu elektrikli araç tutkunları arasında tercih edilen bir seçenek hâline getiriyor.

Nissan Leaf

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Elektrikli araç sektöründe adından sıkça söz ettiren Nissan Leaf, çevre dostu otomobiller arasında pratik ve teknolojik yönleriyle öne çıkıyor. Sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi sunan elektrikli hatchback, sürücüyü destekleyici yardım özellikleriyle kullanışlı günlük bir otomobil olarak dikkat çekiyor.

Volkswagen ID.4

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Wikimedia Commons

İlk kez 2021’de elektrikli araç severlerin beğenisine sunulan Volkswagen ID.4 geniş iç alan, konfor ve standart paketteki özelliklerin kapsamlı oluşuyla dikkatleri üzerinde topluyor. Sorunsuz sürüşü ve iç kısma ses geçirgenliğinin düşük olması sebebiyle tercih ediliyor. Ürün yelpazesinin genişliği, iç alandaki tasarımının dikkat çekiciliği ile tam bir konfor ve stilden ödün vermeyen Volkswagen klasiği sunuyor.

Volvo C40 Recharge

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Volvo’nun elektrikli araçlarından olan C40 Recharge, tamamen bitki bazlı deriden iç döşemeye sahip. Yeni nesil elektrikli SUV deri görünümlü koltuklar, geri dönüştürülmüş plastikler ve tamamen yenilenebilir fiber malzeme kullanılarak üretiliyor.

Mazda MX-30

En Çevre Dostu Otomobiller | 2023
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Mazda’nın ilk elektrikli aracı olmasının yanı sıra sektöre damga vurmayı da başarıyor. Bagaj hacmiyle de dikkat çeken Mazda Mx-30, kompakt boyutuyla kolay bir sürüş deneyimi sağlıyor. Hız ve macera tutkunlarından ziyade ailelere yönelik üretilen bu elektrikli SUV, marka için sürdürülebilir bir geleceğe yönelik büyük bir adımı temsil ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Waldemar