Yapay Zeka ile Üretilen Vegan Peynirler Klasik Peynirlerle Yarışıyor

Yapay Zeka ile Üretilen Vegan Peynirler Klasik Peynirlerle Yarışıyor

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2024

Verilere göre en çok karbon salımı yapılan sektörlerden biri, hayvancılık sektörü. Hem karbon emisyonu oranları hem de dünyada artan vegan beslenme trendi sonrasında birçok biyoteknoloji şirketi, hayvansal ürünlerin yerini alabilecek bitki bazlı alternatifler üzerinde çalışmaya başladı. Bunun son örneklerinden biri yakın zamanda geliştirilen vegan peynirler oldu.

ABD Kaliforniya merkezli biyoteknoloji şirketi Climax Foods, yapay zekadan yardım alarak kazeinin bitki bazlı bir versiyonunu keşfetti. Bu yeni gelişmeyle birlikte daha iyi erime oranlarına sahip vegan peynirlerin üretilebileceği düşünülüyor.

Diğer Süt Ürünlerine de Uygulanabilir

Yapay Zeka ile Üretilen Vegan Peynirler Klasik Peynirlerle Yarışıyor
Fotoğraf: Unsplash | Önder Örtel

Kazein, süt ürünlerinde proteinin yaklaşık %80’ini oluşturan bir protein çeşidi olarak biliniyor. Aynı zamanda kazeinin peynirlere kendine has erime ve esneme özelliklerini verdiği düşünülüyor. Şimdiye kadar üretilen vegan peynirler, kazein eksikliği nedeniyle erime ve uzama gibi özelliklere sahip değildi. Şirketin yeni atılımı, kazeinin yapay bir şekilde üretilebiliyor olması sayesinde vegan peynirler ile alışılagelmiş peynirler arasındaki bu bariyeri kaldırabilir.

Climax Foods, kazein alternatifini keşfetmek için veri bilimi ve yapay zekayı birleştiren ve “hassas formülasyon” olarak adlandırılan sürecini kullanıyor. Bitki bazlı kazein ikamesinin, vegan peynirlerin hayvansal bazlı peynirler gibi erimesini, esnemesini ve hatta kahverengileşmesini sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca şirket, üretimlerinin alerjenlerin yanı sıra hormon ve antibiyotik içermediğini belirtiyor.

Hayvansal bazlı peynirlerin yerini vegan peynirlerin almasıyla birlikte hayvancılık kaynaklı karbondioksit emisyonlarının azalabileceği ve tarımsa faaliyetlere harcanan sudan tasarruf edilebileceği düşünülüyor. Climax Foods CEO’su ve kurucusu Oliver Zahn, yaptığı basın açıklamasında, “Amacımız sadece veganlara daha iyi seçenekler sunmak değil. Herkese, özellikle de sıkı peynir sevenlere daha iyi bir yol sunuyoruz.” dedi.

Oliver Zahn, gelecekte süt ürünleri dışında diğer hayvansal bazlı ürünlerde de bu gelişmenin uygulanabileceğini söylüyor. Şirket şu an için bitki bazlı kazein yardımıyla yeni bir mozarella ürünü üzerinde çalışıyor.

Kaynak: EcoWatch

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Aleksey Melkomukov