bahar alerjisi

Bahar Alerjisi İçin 7 Doğal Tedavi Önerisi

Baharı kim sevmez ki! Havalar ısınır, çiçekler açar, kediler coşar ve bazen kediler aşırı coşar, ilk piknikte bütün arkadaşlar tam toplanmışken… Hapşu! Hapçi! Ha. Haa.. Haaa… Çok yaşa. Hay bin kunduz! Her şey ne güzel giderken, nereden çıktı bu hapşırık? Cevap belli; bahar alerjisi. 

Keyiflerin kaçmasına izin veremeyiz, hemen doğal yöntemler timi toplansın ve bahar alerjisi için doğal yöntemler konusu masaya yatırılsın! Önce şu bahar alerjisini kısaca bir yakından tanıyalım…

Bahar Alerjisi Nedir, Neden Olur?

polen alerjisi

Ortalama olarak son 50-60 yıldır mevsimsel alerji ve diğer alerjik hastalıkların görülme oranı git gide artıyor. Son yıllarda alerjiler arttığına göre alerjiye sebep olan çiçekler mi fazlalaştı, polenler mi coştu, ağaçlar mı çoğaldı yoksa rüzgarlar daha mı çok toz kaldırıyor? Sebebi yanlış yerlerde arıyor olabiliriz… 

Teknik olarak bahar alerjisi nedeni ağaç, çiçek ve doğadan yayılan partiküller olsa da aslında hapşırmaya neden olan arka plandaki sebep, değişen bağışıklık sistemleri. 

Vücudun olumsuz etkilere karşı kendini savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin hassaslaşması, mevsimsel alerji için en büyük etkenlerden biri olarak görülüyor. 

Garipleşen ya da zayıflayan bağışıklık sistemi aslında zararsız olan alerjenlere karşı aşırı hassas davranıp ortalığı ayağa kaldırıyor. Sonra da gelsin hapşırıklar, gitsin burun akıntıları… Tüm bunların nedeni de büyük oranda doğallıktan uzaklaşan beslenme biçimi ve hava kirliliği gibi çevresel toksin oluşturan sebepler. 

Sizi hapşırtan şeylerden yani polenlerden, tozlardan uzak durmaya çalışarak mı bahar alerjisi ile mücadele edeceksiniz yoksa bu mekanizması garipleşen bağışıklık sisteminizi toparlayarak yani doğal bir yaşama olabildiğince geçerek mi rahatlamaya çalışacaksınız? Karar sizin. 

Neye karar verirseniz verin ve nerede olursanız olun, mevsimsel alerjiye doğal çözüm önerileri nelerdir diye düşündüğünüzde bu yazıyı bir can simidi gibi kullanabilirsiniz. 

Bahar ve Polen Alerjisi İçin Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

bahar alerjisi belirti

Bahar alerjisine ne iyi gelir diye kara kara düşünmeyi bırakın ve taptaze bilgilerle içinizde çiçekler açmasına izin verin. İşin sırrı değişimde!

Beslenmenizi değiştirmek, evde bol bol havanızı değiştirmek, duş rutininizi değiştirmek ve hatta hayata bakış açınızı değiştirmek atabileceğiniz güzel adımlar arasında sayılabilir. 

6 maddede tüm doğal tedavi önerilerinin özeti ve bahar alerjisine ne iyi gelir sorusu için süper cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.  

Şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; alerjik reaksiyonlar için doğal yöntemlerin tıbbi bakımın yerini tutamayacağını unutmayın. Doktora gidin ve fayda gördüğünüz ilaçları mutlaka kullanın. Doğal çözümleri ise semptomlarla baş etmek için destekleyici yöntemler olarak değerlendirebilirsiniz. 

İşte karşınızda, bahar alerjisi evde tedavisi için gönlünüzde çiçekler açtıracak süper doğal yöntemler!    

Gelsin Beslenme Düzeni Değişimi, Hoşça Kal Sızlayan Burun Direği

bahar alerjisine ne iyi gelir
Fotoğraf: Ratul Ghosh

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak, hapşırmaktan sızlayan burun direğini rahatlatmak için atılacak en önemli adımdır. 

Sağlıklı bağışıklık sisteminin merkezi ikinci beyin olarak görülen bağırsaklardır. Bağırsak florasına bahar ferahlığı getirebilirseniz bahar alerjisinin olumsuz etkilerini de hafifletebilirsiniz. 

Bağırsak florasını rahatlatmak için temiz, organik yiyecekler tüketmek, pestisit ve kimyasallarla yetişen meyve ve sebzelerden uzak durmak, gluten veya şeker hassasiyeti varsa buna uygun bir beslenme düzeni geliştirmek, beslenmeye mutlaka yoğurt ve lahana turşusu gibi probiyotik içeren gıdalar eklemek yapılabilecekler arasında sayılabilir.  

Kişisel olarak bir diyetisyenle çalışıp hangi gıdaların alerji semptomlarını tetiklediğini bularak o gıdaları alerji dönemlerinde azaltmak da rahatlama sağlayacak bir yöntemdir. 

Burun Açıcı Etkili Tuzlu Su Mucizesi!

burun tıkanıklığı

Bahar alerjisi ile ortaya çıkan en rahatsız edici semptomlardan biri burun akıntısı ve burun tıkanıklığıdır. Sinüsler alerjiden olumsuz etkilenen bölgelerin başında gelir. Bahar ve polen alerjisine ne iyi gelir diye düşünenler en çok nefes açıcı yöntemleri araştırırlar. 

Mevsimsel alerjiye doğal çözüm olarak süper burun açıcısı tuzlu sudan yararlanabilirsiniz. 

  • 1 çay kaşığı tuz ve 1 tutam karbonatı suyla karıştırın.
  • Hazırladığınız karışımı burnunuza çekerek burnunuzu temizleyebilirsiniz. 
  • Burnunuzu tuzlu karbonatlı suyla temizlemek sizi hem kaşıntıdan hem de akıntıdan kurtarır.

Bitkisel İçeriklerle Vücudu Yenile

bahar alerjisine ne iyi gelir

Polenler ve bahar alerjisi ile mücadelede en önemli takviyeler D vitamini, C vitamini, A vitamini, Omega-3 yağlı asitler ile antioksidan ve antihistaminik besinlerdir.

Bahar alerjisi için doğal yöntemler araştırması yapanlar için vücudu yenileyici nefis seçenekler mevcut.

  • Vitamin yağmuru için portakal, limon, greyfurt, çilek, maydanoz, mandalina, kivi ve ananasla hem damağınızı şenlendirip hem de vücudunuzu bahar alerjisine karşı koruyabilirsiniz.  
  • Zencefil hapşırık ve ağız kuruması gibi durumlar için birebirken, zerdeçal öksürük ve benzeri sorunlarda size yardımcı olur. Zencefili yiyeceklerinize, zerdeçalı da çayınıza, sütünüze ya da salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. 
  • Burun akıntısı ve nefes almada zorluk için nane çayıyla ferahlayabilirsiniz. Bitki çayı içesiniz yoksa nane yağını sıcak suya damlatıp burnunuza buhar banyosu yapabilirsiniz. 
  • Antioksidan besin denince de sarımsak ve soğandır! Yemeklere bol bol sarımsak soğan ekleyerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Havayı Temizleyin, Bahar Alerjisi Etkilerini Pencereden Salıverin!

alerjiye ne iyi gelir

Polenler sadece doğada salınmazlar, doğadan uçup gelip evlere de misafir olabilirler. Polen evde olur da peki polen alerjisi evde tedavi edilir mi? Daha da iyi bir fikir var; polenleri evden tamamen temizlemek!

HEPA filtreli hava temizleyiciler sayesinde alerjiyi tetikleyen toz ve polen gibi parçacıkları temizleyebilirsiniz. İlerleyen teknoloji ürünleri olarak, havadaki parçacıkların %99,97’sini ortadan kaldıran HEPA filtreler bulabilirsiniz. %0,03’ü de şöyle elinizle savuşturursunuz artık herhalde, biraz yorulacaksınız ama olsun, spor da bağışıklığa iyi gelen bir şey. 

Özellikle evi havalandırdıktan sonra HEPA filtreli hava temizleme cihazını çalıştırmak en verimli sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır. 

Yatmadan Duş Alın Alerjenlerden Arının

bahar alerjisi doğal yöntem
Fotoğraf: Henry Ravenscroft

Siz dışarıda bol alerjenli alanlardan geçip eve döndükten sonra onlardan kaçıp kurtulduğunuzu mu sanıyorsunuz? Maalesef yanılıyorsunuz. Eve dönüp kapıyı kapattığınızda alerjenler ne yazık ki dışarıda kalmıyor… Saçınızda başınızda bir sürü mini misafir oluyor.  

Polenler, tozlar ve hayvan kepekleri en çok saça, kaşa, bıyığa yapışmayı seviyor. Bahar alerjisi evde tedavisi nasıl olur diye kara kara düşünüyorsanız önce alerjiye sebep olan alerjenlerden arınmak iyi bir fikir olabilir. Bu yüzden kaşınmadan, hapşırmadan rahat bir uyku çekmek için dışarıdan eve geldiğinizde güzel bir duş almanızda fayda var.

Akupunkturla Gevşe ve Rahatla…

alerji tedavisi doğal

Yapılan çalışmalar akupunkturun mevsimsel alerji rahatsızlığı yaşayanların bazılarında güzel sonuçlar verdiğini gösteriyor. 

Bahar ve polen alerjisine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız kadim bilgilerle yüzyıllardır uygulanan akupunkturu deneyebilirsiniz. Mini iğnelerle ve bazı özel yerlerde lazerle noktasal uyarılarla yapılan akupunktur yöntemini, alerji semptomlarını hafifletmek için alternatif  bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Bakış Açınızı Değiştirin Doğal Olarak Alerjileri Yok Edin! 

mevsim alerjisi

Vücut stres altındayken maalesef tam kapasitede çalışamaz ve artan stres alerjik hastalıkları tetikleyebilir. Bu bağlamda bahar ve polen alerjisi evde tedavi yöntemleri arasında stres azaltıcı meditasyonlar da dahil edilebilir. 

Günde birkaç dakika meditasyon yapmak gibi stresi azaltan aktiviteler doğal olarak alerjilerle mücadele etmeyi kolaylaştırabilir. Bu konuda yol gösterici meditasyon uygulamalarından destek alabilirsiniz.