En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Günümüzdeki yoğun ve stresli yaşam koşulları, birçok kişiyi sıkışmışlığa ve bunalıma yönlendiriyor. Modern dünyanın karmaşasından kaçmak için en iyi yollardan biri olan meditasyon, her an her yerde uygulanabilir olması sayesinde birçok kişinin kurtarıcısı durumda. Fakat meditasyonu yönlendirme olmadan yapmak bir hayli zor. Eğer meditasyon yaparken odaklanmakta zorlanıyorsanız veya yönlendirmeye ihtiyacınız varsa tam size göre bir liste hazırladık. İşte iç huzuru ararken yardımcınız olabileceği en iyi Türkçe meditasyon uygulamaları…

Meditasyon Uygulaması Ne İşe Yarar?

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları
Fotoğraf: Unsplash | Mindfulness Com

Doğu’nun en kadim öğretilerinden olan meditasyon, kişilerin fiziki dünyadan uzaklaşarak iç dünyasında huzuru bulmasını öğütleyen bir felsefe olarak biliniyor. Budistlerin iç huzura ulaşmak için yıllarca modern yaşamdan koparak meditasyon yaptığı düşünülürse, gerçek farkındalığa ulaşmanın ne denli zor olduğu kavranabilir. Meditasyon, yapısı gereği genellikle bir yönlendirici eşliğinde yapılıyor.

Tam olarak burada devreye giren meditasyon uygulamaları, herhangi bir seansa katılmanıza gerek duymadan ruhani yolculuğunuzda size önderlik ediyor. Birbirinden farklı meditasyon programlarına ve çeşitli rahatlatıcı işlevlere sahip olan bu uygulamalar, her an yanınızda olan akıllı telefonunuzdan kolaylıkla kullanılabiliyor. 

Meditasyon aplikasyonları arasında dili İngilizce olan pek çok farklı seçenek var. Ancak eğer İngilizce bilginiz yeterli değilse meditasyon programlarından geri kalmamak için aşağıda sıralayacağımız Türkçe dil desteği sunan aplikasyonları kullanabilirsiniz. Hazırladığımız liste, özellikle stresle başa çıkma ve kişisel gelişim gibi birçok konuda kullanıcılardan oldukça olumlu geri dönüş alan Türkçe meditasyon uygulamaları üzerine şekilleniyor.

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları
Fotoğraf: Unsplash | Mindfulness Com

En iyi meditasyon uygulamaları, sakin doğa sesleri sağlayan uygulamalardan seans boyunca sizi yönlendiren programa sahip uygulamalara kadar çeşitli seçeneklere sahip. Bazı uygulamalar ise gün içerisinde herhangi bir zaman kullanarak anlık stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek şekilde tasarlanmış.

Meditopia

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Türkçe meditasyon uygulamaları konusunda en çok bilinen uygulamalardan biri olan Meditopia, Google Play Store üzerindeki 10 milyon indirme ve 4.4/5 kullanıcı puanıyla oldukça iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. 

Türkçe dil desteğine sahip olan uygulama, içerisinde sahip olduğu binden fazla meditasyon programı ile ihtiyacınızı karşılayacak kapasitede. Özellikle uyku sorunu çekenler için hazırlanan programlar, kolaylıkla bedeninizi rahatlatmanızı ve derin bir uykuya adım atmanızı sağlıyor. Uygulamada aynı zamanda nefes egzersizleri de bulunuyor. Eğer yönlendirmeli meditasyon uygulaması arıyorsanız Meditopia tam size göre demektir. 

Prana Breath

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Google Play Store: Tıklayın!

Akıllı telefonunuzda oldukça küçük yer kaplayan ve minimalist şekilde tasarlanan Prana Breath, bu yönleri sayesinde uzun süren uygulamayı açma ve programa giriş bölümlerinden tamamen sizi kurtarıyor. Prana Breath’i indirdiğiniz gibi tek dokunuşla meditasyona başlayabilir, arka plan seslerini ve metronom türünü rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Genel olarak nefes meditasyonu üzerine odaklanan uygulama, klasik zihin temizleme odaklı nefes egzersizlerinin yanında sigara bırakma ve açlığı bastırmaya yönelik nefes egzersizlerine de sahip.

Medibo

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

Türkçe meditasyon uygulamaları içerisinde kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alan bir diğer uygulama da Medibo. Meditasyon, nefes egzersizi, uyku seansı ve olumlama üzerine çeşitli programlara sahip olan uygulama, özellikle stres bozukluğuna karşı oldukça etkili. 

Özel olarak seçilen rahatlatıcı müzikler, meditasyon sırasında veya ihtiyacınız olduğunda her an ortamdan uzaklaşmanızı ve sakin duygusal duruma geçmenizi sağlıyor. Ayrıca uyku sorunu çekenler için özel olarak hazırlanan, rahatlatıcı arka plan sesleriyle sunulan uyku hikayeleri, bir bebek gibi mışıl mışıl uyumanıza yardımcı oluyor.

Telkin ile Meditasyon

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Google Play Store: Tıklayın!

Telkin ve olumlama üzerine odaklanan uygulaması arayanlar için biçilmiş kaftan olan, Coreup Apps tarafından geliştirilen Telkin ile Meditasyon, sahip olduğu programlarla kendinizi bulmanıza ve gündelik stresten uzaklaşmanıza yardımcı oluyor.

Tüm içeriklerin ücretsiz olarak sunulduğu uygulama, kötü düşüncelere kapıldığınızda veya endişelendiğinizde başvurabileceğiniz telkin programlarına sahip. Ayrıca uygulamada uyku müzikleri ve telkinleri de yer alıyor.

InnerJoy: Meditasyon Hakkımız

En İyi Türkçe Meditasyon Uygulamaları

Google Play Store: Tıklayın!

App Store: Tıklayın!

“Meditasyon herkesin hakkı” mottosuyla yola çıken InnerJoy, diğer uygulamaların aksine bir deneme sürümü sunmuyor. Tüm programların ücretsiz olarak sunulduğu programda isterseniz reklamları kapatmak için aylık cüzi bir miktar ödemeniz gerekiyor.

Türkçe meditasyon uygulamaları içerisinde kullanıcılardan 4,4/5 puan alan InnerJoy, binden fazla tamamen Türkçe içeriğe sahip. Uygulamanın aşama aşama ilerleyen meditasyon programı, özellikle ilk defa meditasyon yapmak isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Dingzeyu Li