Düzenli Meditasyon Yapmanın Faydaları

Düzenli Meditasyon Yapmanın Faydaları

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

Meditasyon, popülaritesini gitgide artıran ve faydaları sıklıkla konuşulan bir pratik. Zihni belli bir noktaya odaklayarak, düşünceleri kontrol etme ve yönlendirme alışkanlığı olarak özetleyebileceğimiz meditasyonun temelinde ise farkındalık seviyesini artırmak yer alıyor. Peki, günümüzde bilim insanları ve doktorlar bu tekniği neden bu kadar çok öneriyor merak ettiniz mi? 21 Mayıs Dünya Meditasyon Günü’nde gelin, meditasyon yapmanın faydaları üzerine konuşalım. 

Öz Farkındalığı Geliştiriyor

Düzenli meditasyon, kendinizi çok daha iyi anlamanıza ve potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza destek oluyor. Kısacası, meditasyon yapmak öz farkındalığı artırıyor, bireyin belki de o zamana kadar hiç fark etmediği yönlerini görmesini sağlıyor. Kendinizi daha yakından tanımanızı sağlayan çalışmalar böylelikle hayatınızdaki diğer pozitif gelişmeler için bir başlangıç noktası olabiliyor.

Stresi Azaltıp, İç Huzuru Artırıyor

evde meditasyon yapma

Fotoğraf: Shashi Ch

Meditasyonun faydaları arasından belki de en önemlisi bu. Uzun süredir meditasyon yapanlar tarafından sıklıkla dile getirilen şey de uygulanan tekniklerin stres seviyelerini düşürdüğü oluyor. Meditasyon esnasında kaygıya neden olabilecek dağınık düşünce akışları serbest kaldığı için yapan kişiye derin bir rahatlama ve sakinleşme hissi geliyor. Kendinizi gergin hissettiğiniz bir gün, yalnızca yarım saat meditasyona oturun, farkı kesinlikle hissedeceksiniz. Bahsettiğimiz bu durum aynı zamanda anlık bir faydanın ötesine geçip strese bağlı olarak gelişen hastalıkları da azaltıyor. 

Hafızayı Güçlendiriyor

Meditasyon yaparken dikkatimizi ve odağımızı geliştirmeye çalışırız. Bu çalışmalar ise zihinsel berraklığa ulaşmamıza yardımcı olurken, yaşlanmaya bağlı gelişen hafıza kayıplarının azalmasına destek oluyor ve zihinsel hızı geliştiriyor. 

Uyku Kalitesini Artırıyor

meditasyon yapmanın faydaları

Fotoğraf: Bruce Mars

Hepimizin hayatında uyku problemi yaşadığı olmuştur değil mi? Eğer yine böyle bir dönem yaşarsanız meditasyon yapmayı deneyin. Bu çalışmalar hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatacağı ve tansiyonunuzu düzene sokacağı daha kolay uyumanızı sağlayacaktır. Tam uykuya dalmadan önce aklınıza hücum eden o olumsuz düşünceleri meditasyonun etkisi ile kontrol altına almanız mümkün! 

Pozitif Düşünceyi Ortaya Çıkarıp İnsan İlişkilerini Kuvvetlendiriyor

Meditasyon, zihni negatif düşüncelerden arındırmayı ve böylece pozitif olanın daha çabuk görülebilir olmasını sağlar. Bu çok olağan bir süreç; kendinizi yıpratan düşüncelerden ne kadar uzaklaşırsanız hayatınızdaki olumlu şeylerin o kadar farkına varırsınız. Bunun sonucunda da hem kendinize hem de çevrenizdekilere daha nazik ve anlayışlı yaklaşırsınız. Bu açıdan baktığımızda meditasyon faydaları arasına insan ilişkilerini kuvvetlendirdiğini rahatlıkla ekleyebiliriz.

Ağrıların Kontrolünü Sağlıyor

meditasyon yapmanın faydaları

Fotoğraf: Chevanon Photography

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan ağrının algılanması zihnimizle bağlantılı. Öyle ki stresli olduğumuz vakitlerde ağrıyı daha şiddetli hissedebiliyoruz. Düzenli meditasyon alışkanlığı olan katılımcılar ile yapılan bir araştırma, bu kişilerin ağrıya karşı duyarlılıklarının azaldığını ortaya koydu. Aslında yaşanılan ağrının şiddeti aynı; ancak meditasyon yapanlar o ağrıyı daha iyi kontrol edebildiği için daha kolay üstesinden gelebiliyor. 

Kan Basıncını Düşürüyor

Meditasyon yapmanın faydaları yalnızca zihinsel sağlıkla ilgili değil. Bu teknik, aynı zamanda fiziksel sağlığa da katkı sağlıyor. Nasıl mı?

Yüksek kan basıncı kalbin kan pompalamak için daha çok çalışmasına ve sonucunda da kalp fonksiyonlarının zayıflamasına neden oluyor. Bu da birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Kan basıncının düşmesine destek olan meditasyon dolayısıyla bu hastalıkların da önüne geçiyor. Kan basıncı yalnızca meditasyon yaparken düşmekle kalmayıp, düzenli yapanlarda kendiliğinden gelişiyor.