View from le Chemin de Nietzsche Pippa Cunninghameze 2019

Nietzsche İle Bir Bahar Yürüyüşü

Artwork ”View-from-le-Chemin-de-Nietzsche” Pippa-Cunningh 2019

Alman filozof ve düşünür Nietzsche kısa süreli yaşamının bir kısmını Fransız Riviera’sında yer alan Èze kasabasında geçirmiştir. Kasabanın olağanüstü manzaraları eşliğinde yaptığı sabah yürüyüşlerinin düşünce dünyasına ilham verdiğini ve “Böyle Buyurdu Zerdüşt’’ ü burada yazdığını biliyoruz. Èze’de biraz zaman geçirince ona hak vermemek elde değil. İlkbaharı hissetmeye başladığımız bu günlerde bir Èze yolculuğu hayal etmek bize de iyi gelebilir. Doğanın en taze renklerini ve kokularını hissetmek üzere Nice’den yola çıkarsanız yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuktan sonra Èze’desiniz.

Şöyle bir tepeden bütün Fransız Rivierası’na baktıktan sonra, Le Jardin Exotique d’Èze’i ve kaktüs koleksiyonu ziyaret edebilir, biraz tırmanışlı ama manzaralı Nietzsche yolunun keyfini sürebilirsiniz.

Mimari Zenginlik

Èze hiçbir zaman kendi başına ziyaret edilen bir kasaba değil ama Riviera gezilerinin önemli bir durağı. Amalfi Körfezi’ndeki Ravello’ya benzer, özellikle manzaralı Belle Epoque villaları görülmeye ve görüntülenmeye değer…
Tam bir Orta Çağ mimarisine sahip kasabanın dar sokaklarında yürüyüş yapmak, barok mimarisine sahip Notre-Dame-de-l’Assomption d’Èze kilisesini gezmek, küçük ve yöreye has kafe ve lokantalarını deneyimlemek için yarım gün yeterli olacaktır.

Unutulmaz konaklama deneyimi

Èze küçük bir kasaba olmasına rağmen meraklısı çok. Yaklaşık 20’ye yakın konaklama tesisi var. Kalmaya karar verirseniz benim tavsiyem, aynı zamanda unutulmaz konaklamalar listemde olan Chateau de La Chevre d’Or (Altın Keçi) olur. Kasabanın en tepesine kurulmuş, Santorini’deki yamaç otelleri gibi muhteşem manzaralı ve her odası farklı tarzda döşenmiş butik otel özellikle balayı çiftlerinin tercihi.

Kendi parfümünü yapmak

Èze’in bir başka özelliği de Galimard ve Fragonard gibi iki büyük parfüm üreticisinin burada yer alması. Fransız parfümlerinin merkezi her ne kadar Grasse olsa da Èze de önemli bir merkezdire. Bu nedenle kasabanın her yanı buram buram çiçek kokar. Her iki üretici de turistler için turlar düzenliyor. Benim tercihim Fragonard. Fabrikayı gezdikten sonra kendi parfümünüzü yaptığınız atölyelere katılabilirsiniz. Aynı çiçek özünden önce parfüm sonra sırasıyla ‘’Eau de Toilette’’ ve Kolonya yapmak çok keyifli bir deneyim. Fragonard her yıl için bir çiçek seçiyor ve bu çiçeğe ithafen özel bir koleksiyon yaratıyor.

Koklamaya Kıyamam…

Klasik kokularının yanı sıra yılın çiçeği temalı tekstil ve parfüm ürünleri fabrikanın dükkanında veya internet sitesinde satışa sunuluyor. 2020 yılı ‘’Manolya Yılı’’ ilan edilmişti. Korona virüsü yüzünde adeta koklamaya kıyamadık …

Başka baharlara…

Geçen sene Mine, ondan önceki yıl da İris yılıydı… Meraklılar için her iki üretici de 1gün ile 1 hafta arasında değişen parfüm yapım atölyeleri düzenliyor.
Ne yiyelim ne içelim derseniz Riviera mutfağı her yerde. Kahve molası için Èze’de durduysanız o zaman kahvenin yanına Poumpet (bergamot,l imon ve turunç tatlısı dolu brioche) ısmarlayabilirsiniz.
Nice’den gelip Monte Carlo’ya giden veya tersini yapanlar için güzel bir durak Èze, bundan sonraki baharlar için aklınızda bulunsun.