Felaketlerin Yılı 2020 Nasıl Geçti?

2021’i karşılamaya hazırlanırken herkesin içinden sanıyoruz tek bir cümle geçiyor: “Artık bitsin bu yıl!” Her aralık ayında yılı geride bırakırken iyi ve kötü olaylara bir göz atmak artık adet haline geldi. Yaşanan olayların bazıları hafızalara kazınırken bazıları da çoktan unutuldu. PlumeMag olarak geride bırakmaya hazırlandığımız yıla hızlıca bir göz atalım ve 2020’de neler oldu bakalım istedik. 

Koronavirüs Salgını

Fotoğraf: Anna Shvets

İlk olarak aralık 2019’da ortaya çıkmasına rağmen Covid-19, 2020 yılına tüm dünyada damga vurdu. Milyonlarca kişiye bulaşan ve ölümlere neden olan virüs, koca bir yılın post apokaliptik bir filmdeymişiz gibi geçmesine neden oldu. Maskeler, mesafeli görüşmeler veya eve kapanmalar sosyal hayatı sıfırlarken yeni hobiler edinmeye de önayak oldu.

Ünlü İsimlere Veda

Black Mamba lakabıyla anılan Kobe Bryant, 26 Ocak tarihinde trajik bir helikopter kazasıyla aramızdan ayrıldı. Henüz 42 yaşında hayata gözlerini yuman basketbol efsanesi, tüm dünyayı hüzne boğdu.

Futbolun efsanelerinden birine de 2020 yılında veda ettik. Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona, kalp krizi nedeniyle 60 yaşında vefat etti.

Bunların dışında Seyfi Dursunoğlu, Rahşan Ecevit, Nur Yerlitaş, Muhterem Nur, Sean Connery, Kirk Douglas, Timur Selçuk ve Adalet Ağaoğlu da bu yıl aramızdan ayrılan isimler oldu.

Doğal Afetlerle Dolu Bir Yıl

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de virüsle mücadele ederken bir yandan da Elazığ, Malatya ve İzmir depremleri ile sarsıldık. 

2019 yılında başlayan Avustralya yangınları 2020’de önlenemez bir hal aldı ve 240 gün süren yangınlar, bir milyardan fazla canlının yok olmasına neden oldu. 

Hindistan ve Bangladeş kıyılarını vuran Amphan siklonu, 100’ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. 

Siyasetin 2020’si

2020 yılında kuşkusuz en fazla konuşulan olaylardan biri de ABD seçimleri oldu. Donald Trump ve Joe Biden’ın yarıştığı seçimlerde resmi sonuçlar açıklanmadan iki lider de zaferini ilan etti. Hatta resmi sonuçlar açıklandıktan sonra da Trump aslında seçimi kendisinin kazandığını iddia etmeye devam etti. 

Ayrıca bu sene Avrupa Birliği’nden bir bayrak eksildi. 31 Ocak 2020’de Birleşik Krallık bayrağı Avrupa Birliği’nden kaldırıldı ve Brexit resmen başlamış oldu.

Black Lives Matter

25 Mayıs’ta Amerika’da George Floyd’un bir polis memuru tarafından öldürülmesi, tüm dünyada ırkçılık sorununu yeniden gündeme taşıdı. Black Lives Matter hareketi ile sokaklara dökülen Amerikalılara ünlü isimlerden destek geldi. 

Yılın sonuna yaklaşırken futbol dünyası da ırkçılığı konuştu. Paris Saint Germain ve Başakşehir arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında dördüncü hakemin Pierre Webo’ya “negro” demesi, maçın yarıda kalmasına ve ırkçılığın yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

Ne Olursa Olsun Umut Var

Bu kadar kötü olayın içerisinde hiç güzel bir şey olmadı mı? Elbette oldu. 2020 yılının sonuna yaklaşırken farklı ülkelerden koronavirüs aşısı ile ilgili güzel haberler geldi. Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısı birçok ülkeden onay aldı.

Pandemi süresince balkonlardan şarkı söyleyerek birbirine moral veren insanlar ve fedakarlıkları için sağlık çalışanlarını alkışlayanlar dayanışmanın önemini hatırlattı.

Koronavirüs nedeniyle getirilen kısıtlamalar insan faaliyetlerini azalttı ve hava kirliliğinde önemli ölçüde azalma gerçekleşti. 

NASA, 26 Ekim’de ay yüzeyinde su izlerine rastladığını açıkladı.

Berlinale (Berlin Uluslararası Film Festivali) cinsiyet ayrımcılığına karşı büyük bir adım attı ve ödüllerde cinsiyet ayrımını kaldırdı. Artık ödüller en iyi başrol oyunculuk performansı veya en iyi yan rol oyunculuğu olarak verilecek.

Son olarak bir sevindirici haberi ritmik cimnastikçilerimizden geldi. Ukrayna’da düzenlenen yarışmada kadın cimnastikçilerimiz altın madalya alarak Avrupa şampiyonu oldu. 

Büyük ümitlerle girdiğimiz 2020 yılı, çoğunlukla üzücü haberlerle ve evde geçti. Ama insanların içerisindeki yaşama arzusu ve umut her zaman iyi tarafı görmemizi sağladı. Yin ile Yang felsefesini hayatımıza uyguladık ve evde kaldığımız zamanı kendimizi geliştirmek için harcadık. Bu yılın bize daha da güçlü olmayı öğrettiğine inanıyoruz. Umarız 2021, iyi haberlerin daha çok olduğu ve sağlıklı bir yıl olur.