omega kalibre 321

Omega Kalibre 321’e Güç Verdi!

2019’un başlarında OMEGA ikonik kalibresi Calibre 321’in uzun süredir beklenen geri dönüşü duyuruldu.

İsviçreli saat üreticisi bundan kısa bir süre sonra, 2019 Temmuz’unda, mekanizmayı bünyesinde bulundracak olan ve platinden yapılan yeni bir Moonwatch modelini saat sevenlerin beğenisine sundu. Bu efsanevi kalibrenin sıradaki yeni ev sahibi ise paslanmaz çelikten bir Speedmaster. 1965 yılında astronot Edward White uzayda yürüyen ilk Amerikalı unvanını kazandığında, bileğinde bir Speedmaster ST 105.003 taşıyordu. OMEGA’nın piyasaya sürdüğü bu en son saat de o ünlü modelden esinlenerek yaratıldı.

Ed White’ın taktığı 3. jenerasyon stilin etkisi altındaki paslanmaz çelikten yapılan 39,70 mm’lik kasa, üzerinde beyaz mineden yapılan bir takimetre ölçeği bulunan ve cilalı siyah seramikten yapılan [ZrO2] bir bezele sahip. Kademeli siyah kadranı, aşina olduğumuz Moonwatch ibreleri, küçük saniye alt-kadranı, 30 dakika sayacı ve 12 saat sayacıyla merkezi kronograf ibresi süslüyor. Koleksiyoncular, ikonik “Dot over Ninety” (Doksan üzerindeki Nokta) ile vintage OMEGA logoları gibi saatin tasarımının tümüne yayılmış olan ve geçmişe atıfta bulunan diğer unsurları bu modelde görmekten büyük bir memnuniyet duyacaklar. Tabii ki 321 kadar güzel bir mekanizmanın her zaman için göz önünde olması gerekir, dolayısıyla ikonik kalibre safir cam kasa arka kapağından hayranlıkla izlenebiliyor.

Şık bir şekilde girift olan tasarımıyla bilinen orijinal Calibre 321, 1957 yılında OMEGA Speedmaster’da kullanılan ilk mekanizmaydı. Yukarıda bahsettiğimiz Ed White’ın uzayda yürürken taktığı Speedmaster saate güç vermenin yanı sıra bu meşhur mekanizma Ay’da takılan ilk saat olmasıyla bilinen Speedmaster ST 105.012’ye de güç vermişti.Özel atölyelerde gerçekleştirilen kapsamlı araştırma ve yeniden yapılandırma süreçlerinin sonunda Calibre 321 orijinal teknik özelliklerine uygun olarak ve aya ilk kez ayak basılmasının 50. yıldönümü için tam zamanında bir kez daha hayranlarıyla buluşturuluyor. Calibre 321 bugün tek bir modelin değil, fakat aralarında çelikten yapılan muhteşem yeni OMEGA Speedmaster’ın da bulunduğu iki farklı Moonwatch modelinin ardındaki itici güç.