2020’de Twitter’da En Çok Ne Konuşuldu?

Türkiye’de 11.8 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor. Bu rakamlarla dünyada altıncı, Avrupa’da ise ikinci sıradayız. Facebook, Instagram gibi popüler sosyal medya ağlarına bakışla sıcak haber gelişmelerinin takibi ve gündem için tercih edilen Twitter, 2020’de en çok konuşulan kişi ve olayları açıkladı.

Türkiye ve dünyanın nabzını tutan hashtagların TT Olduğu Twitter’da 2020’nin en öne geçen kişi ve olayları  şöyle:

Türkiye’de Twitter gündeminde elbette Coronavirüs salgını ve İzmir Depremi vardı.  Güney Koreli sanatçılar ise hem dünyada hem de  Türkiye’de en çok gündem olanlardandı.

Fotoğraf: Наркологическая Клиника

Adı En Çok Geçen Kişi Bakan Koca Oldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 6 milyon 645 bin 208 kişi ile Twitter takipçi sayısında büyük bir yükseliş yakaladı. Bakan Koca, bu sene twitter takipçi sayısı en çok artan kişi oldu. Ayrıca Koca, 16 Mart’ta Coronavirüs kamu spotunu tweet attı ve oyuncu Taner Yılmaz’ın rol aldığı o spotun tweeti en çok retweet edilen tweet oldu. 

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İkinci Oldu

Pandemi sonucu yapılan kısıtlamaların etkisi olarak okulların açılma ve kapanma konuları kapsamında Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, en çok konuşulan kişiler arasında ikinci sırada yer aldı.

Güney Koreli BTS Üçüncü Sırada

Güney Koreli grup BTS listede üçüncü sırada. BTS’in, Billboard Hot 100 listesine ilk sıradan giren  ‘Life Goes On’ şarkısı, bu listedeki ilk İngilizce olmayan parça olarak kayıtlara geçti. 

Haluk Levent’in Takipçi Sayısı 4.6 Milyona Yükseldi

Fotoğraf: Milliyet.com.tr

Haluk Levent, Twitter’ın gündemini belirlemeye bu yıl da devam etti. Sanatçı, kurduğu AHBAP ile birlikte çok sayıda yardım çalışmaları hayata geçirerek Twitter’daki takipçi sayısına 1 milyonun üstünde kişi daha ekledi.

Survivor Zirveye Çıktı

Türkiye’de 2020 yılında “#survivor2020” en çok kullanılan hashtag olmayı başardı.

Deprem Hashtag’i İkinci Sırada

Fotoğraf: ENbursa

Hashtag konusunda ikinci sırada İzmir Depremi yer aldı. “Deprem” ve “İzmir” Hashtagleri sayesinde gelişmeler anbean takip edildi. Güncel gelişmeler hakkında kesintisiz bir bilgi akışı sağlandı ve büyük bir dayanışma ortaya çıktı.

En Etkileşimli Hesap Beşiktaş JK 

 

2020’de Twitter’da Beşiktaş ile ilgili 10 milyonun üstünde tweet atıldı. Beşiktaş JK, en çok etkileşim alan hesap oldu. 

Fatih Terim’in Tweet’i 7. Sırada Yer Aldı

Fotoğraf: fanatik.com.tr

Fatih Terim’in “Verilmiş bir sözüm, vazgeçmediğim bir hayalim var. #SadeceGalatasaray” yazdığı ve 24 Ocak tarihinde attığı o tweet, en çok retweet edilen tweetler arasında 7. oldu. Ayrıca Terim’in Kovid-19 testinin pozitif çıkması ve iyileşmesi de Twitter’da gündem oldu.