Sürdürülebilir Tatil Alışverişi İçin 8 Öneri

Sürdürülebilir Tatil Alışverişi İçin 8 Öneri

Aldığımız nefes için bile sorumlu olduğumuz gezegenimize karşı en hassas davranmamız gereken dönemdeyiz. Artık daha bilinçli hareket etmemiz ve daha çok farkında olmamız şart. Doğal kaynakların hızla tükendiği ve iklim krizinin yaşandığı bu çağda, yaşanabilir bir gelecek için sürdürülebilirliğin birer parçası olmamız çok mühim. Bu nedenle hayatımızdaki en rutin, en sıradan adımların dahi belirli bir duyarlılıkla atılması gerekiyor.

Bu açıdan baktığınızda yazın gelmesi ile birlikte tatil hazırlığı sürecinizi nasıl yönetebilirsiniz? İhtiyaçlarınız için çıkacağınız tatil alışverişinin nasıl olması gerektiği ile ilgili hiç düşündünüz mü? O halde farklı bir bakış açısı katacağına inandığımız “sürdürülebilir tatil alışverişi nasıl yapılır” konulu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Önce Liste Yapın

Sürdürülebilir tatil alışverişi için yola çıkmadan önce mutlaka bir liste yapın. Sizi fazla tüketimden alıkoyacak gerçek ihtiyaçlarınızı belirleyin, madde madde yazın. Ürünün albenisine ya da vadettiklerine kanıp ihtiyacınızın olmadığı hiçbir ürünü almayacağınıza dair kendinize söz verin. Tatilde öngöremeyeceğiniz ancak başınıza gelebilecek lojistik ya da sağlık sorunlarına karşı B planınızı oluşturun ve bu durumlar için gerekli olabilecek eşya, gıda, ilaç ya da pil, fener gibi materyalleri net bir biçimde düşünün. Evinizde yoksa doğa dostu, enerji tasarruflu, organik ve atık yönetimine katkısı olan geri dönüştürülebilen ürün gamından alışverişinizi yapın. Unutmayın ki bu farkındalık ile alışverişe gittiğinizde hem gereksiz harcama ve tüketimden kaçınmış olacak hem de sürdürülebilirliğe katkıda bulunmuş olacaksınız. 

Alışverişe Mümkünse Bisikletinizle Gidin

alışverişe bisikletle gidin

Fotoğraf: Blubel

Gördüğünüz üzere sürdürülebilir tatil alışverişi anlayışı, daha alışverişe çıkmadan ev ortamında başlıyor ve alışveriş için gideceğiniz noktaya varmak için tercih edeceğiniz ulaşım şekline kadar uzanıyor. Yol hattınız ve yapacağınız alışverişin kapsamı bisiklet kullanmak için uygunsa, ulaşımınız için mutlaka bisiklet tercih edin. Böylece bireysel karbon ayak izinizi azaltarak çevre dostu bir hareketin içinde kalacaksınız. Ayrıca trafiğin gereksiz stresinden de uzak duracaksınız. Eğer bisiklet kullanma imkanınız yoksa bireysel araç yerine toplu taşımaları tercih edin.

Alışveriş İçin Yanınıza Geri Dönüştürülebilen Bez Çanta Alın

sürdürülebilir tatil alışverişi için bez çanta

Fotoğraf: Cottonbro

Atık yönetimine katkıda bulunmak için tek kullanımlık poşetler yerine bez çanta, file çanta ya da hasır çanta gibi geri dönüştürülebilen malzemelerden üretilmiş çevre dostu çantalara yer verin. Yapacağınız her alışveriş için bu çantaları mutlaka yanınızda bulundurun. 

Sürdürülebilir ve Organik Kumaşlardan Üretilmiş Tekstil Ürünlerini Satın Alın

sürdürülebilir tatil alışverişi  için doğa dostu kumaşlar

Fotoğraf: Priscilla Whendy

Organik pamuk, organik keten, organik kenevir, ipek kumaş, bir rayon kumaş türü olan liyosel gibi maddelerden üretilen tekstil ürünlerine öncelik verin. Bu noktada amaç bir sezonluk değil, uzun dönem giyilebilecek, yeniden üretime uygun ve geri dönüştürülebilir bir tekstil üretim sürecine sahip olması. Öyle ki sürdürülebilir moda, sürdürülebilir giyim ve sürdürülebilir kumaş için bu bilinç elzem. 

sürdürülebilir tatil alışverişi

Fotoğraf: Jess Harper Sunday

Ayrıca sağlığa zararlı hiçbir kimyasal madde içermeyen bu tekstil ürünleri hem sizin sağlığınızı hem de dünyanın geleceğini tehlikeye atmıyor. Örneğin organik kenevirden üretilen kumaşlardan yapılmış elbiseler nemi emdiği, nefes alabildiği ve yazın serin tutabildiğinden yaz ayları için oldukça ideal. Eğer pamuk bir ürün alıyorsanız da mutlaka organik pamuktan üretilmiş olmasına dikkat edin ve sertifikasının olup olmadığına bakmayı unutmayın.

El Emeği Göz Nuru Ürünlere Şans Verin

sürdürülebilir tatil alışverişi örgü bikini

Fotoğraf: womenselegance.com

Sürdürülebilirlik felsefesinin içinde tabii ki el emeği, el yapımı ve kendin yap fikirleri çok değerli. Bir fabrika üretim sürecinin sebep olduğu hava kirliliği, sera gazı yayılımı ve tekdüzeliğin yanında masum bir üretim süreci olan el yapımı ürünler, tatil için ihtiyacınız olan listelerinizin bir kısmını karşılayabilir. Mesela çevrenizde örgü yapan, kumaş – elbise diken ve bundan kazanç elde eden kişiler varsa onlardan alışveriş yapabilir, ekonomilerine katkıda bulunabilirsiniz. El emeği ile yapılmış örgü bikiniler, hem çok şık hem de sürdürülebilir. Dolayısıyla bu tip alışverişlerinizle yerel değerleri destekleyebilir ve üretim süreçlerinin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Plaj İhtiyaçlarınız İçin Geri Dönüştürülmüş ve Çevre Dostu Ürünler Tercih Edin

sürdürülebilir tatil alışverişi

Yapacağınız bir deniz tatili ise satın alacağınız plaj ürünlerinin geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterin. Artık plaj terliklerinden tutun da plaj şapkalarına ve güneş koruyuculara kadar pek çok ürün çeşidi çevre dostu olarak üretiliyor. Örneğin Decathlon markası %100 geri dönüştürülebilir deniz ayakkabısı piyasaya sürdü. Birçok güneş bakım ürünü vegan, organik ve deniz canlılarına zarar vermeyecek özellikte formülize ediliyor. Ayrıca bu ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemesiyle de hayvan yaşamını koruyor.

Yolculuğunuz İçin Ambalajsız Atıştırmalıklar Satın Alın

sürdürülebilir tatil alışverişi

Fotoğraf: Lumitar

Tatil yolculuğunuz için tercih ettiğiniz ulaşım şekliniz kişisel aracınız ise her karnınız acıktığında ya da şekeriniz düştüğünde sizi gereksiz dur kalklardan kurtaracak sağlıklı atıştırmalıkları yanınıza almayı unutmayın. Çünkü her dur kalk süreciniz atmosfere yayılan karbon gazı miktarını arttırıyor. Dolayısıyla bu durumu bertaraf etmek adına kurutulmuş elma, kayısı, armut gibi seçenekler son derece idealken çiğ kuruyemişlerden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu kurutulmuş meyve ve kuruyemiş alışverişlerinizde kendi kabınızı yanınızda götürerek atıksız yaşama destek verebilirsiniz. Tercihinizi paketli ya da ambalajlı ürünler yerine açık ürün reyonlarından yaparsanız ideal alışveriş sürecinizi tamamlamış olursunuz. 

Yerel, Küçük ve Butik Dükkanlardan Tatil Alışverişi Yapın

yerel dükkanlardan alışveriş

Bu maddemiz, tatil öncesi değil tatil esnasında bulunduğunuz yerde yapmak isteyeceğiniz alışveriş ile ilgili. Seyahat ettiğiniz tatil beldesinin, ülkenin ya da şehrin zincir mağazalarından çok esnaf dükkanlarını ziyaret edebilir, kişisel eşya ya da hediyelik eşya gibi ihtiyaçlarınızı bu noktalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca bu yerel dükkanlarda birçok el yapımı ürün bulabilir, emeğin sürdürülebilirliğine katkı sunmuş olabilirsiniz. Şunun da altını çizmek gerekir ki butik dükkanlar ve butik üreticiler, tedarik zinciri sürecini bir hayli kısalttıklarından, zincir işletmelerin sebep olabileceği hava ve çevre kirliliği ile karbon ayak izi miktarının oldukça altında kalırlar. Bu da her yönü ile daha çevreci bir duruş sergiler. Ek olarak şöyle de bir artısı vardır: Bu tip yerlerde kendine has, biricik ve yerele özgü ürünler bulabilmeniz olasıdır.