sürdürülebilir tatil alışverişi

Sürdürülebilir Tatil Alışverişi İçin 10 Öneri

Sürdürülebilir tatil alışverişi olur mu demeyin. Sürdürülebilirlik her konuda ilk adımın doğru bir şekilde atılması ile gerçekleşir. Çünkü aldığımız nefes için bile sorumlu olduğumuz gezegenimize karşı en hassas davranmamız gereken dönemdeyiz. Doğal kaynakların hızla tükendiği ve iklim krizinin yaşandığı bu çağda, yaşanabilir bir gelecek için sürdürülebilirliğin birer parçası olmamız çok mühim. 

Sosyal mesajlardan sonra gelelim teorinin pratiğe dökülmesi aşamasına! Günlük hayatta sürdürülebilirlik ipuçları ile hayatımızı genel anlamda düzenlemek ilk adım olarak şahane olur. Rutine güzel sürdürülebilirlik alışkanlıkları entegre ettikten sonra tatil için sürdürülebilir öneriler neler olabilir gelin birlikte bakalım!

Sürdürülebilir Tatil Alışverişi İçin İhtiyaçlarınızı Belirleyin

sürdürülebilirlik ipuçları

Sürdürülebilir tatil alışverişi yapmak istiyorsanız ilk kural farkındalıklı yaklaşımdır. 

Öncelikle, sizi fazla tüketimden alıkoyacak şekilde gerçek ihtiyaçlarınızı belirleyin. Ürünlerin albenisine kapılıp, ihtiyacınızın olmadığı halde alışveriş yapmayacağınıza dair kendinize söz verin. Tatil alışverişi yaparken doğa dostu, enerji tasarruflu, organik ve atık yönetimine katkısı olan geri dönüştürülebilen ürün gamlarını incelemeniz gerektiğini kendinize bolca hatırlatın. 

Online Alışverişte Seçenekleri Favorilere Atıp Bekleyin

sürdürülebilir online alışveriş

Tatil alışverişinizi online yapacaksanız önce Sürdürülebilir Online Alışveriş için 7 İpucu yazımıza göz atmanızı öneririz. İnternetten alışveriş yapmanın şöyle bir handikapı vardır; çok fazla seçenek birkaç tıkla satın almanız için elinizin altındadır! Kolaylık ve konfor insanın alışveriş yapma iştahını kabartır ama bu iştah doyduktan sonra yenen 3. dilim pasta gibidir… Bu duruma düşmemek ve gereksiz alışverişler yapıp sürdürülemez olmamak için “favorilere atıp pusuda bekleme” taktiğini kullanabilirsiniz. Emin olun, favoriler listenizdeki ürünleri bir süre sonra tekrar gözden geçirdiğinizde birçoğuna aslında ihtiyacınız olmadığı fark edeceksiniz.

Alışveriş Yolculuğunu Bisikletle Sürdürülebilir Kılın!

alışverişte sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir tatil alışverişi anlayışı, daha alışverişe çıkmadan ev ortamında başlar ve alışveriş için gideceğiniz noktaya varmak için tercih edeceğiniz ulaşım şekline kadar uzanır… 

Yol hattınız ve yapacağınız alışverişin kapsamı bisiklet kullanmak için uygunsa, ulaşımınız için mutlaka bisiklet tercih edin. Böylece bireysel karbon ayak izinizi azaltarak çevre dostu bir hareketin içinde kalabilirsiniz. Ayrıca trafiğin gereksiz stresinden de uzak durmuş olursunuz, daha ne olsun! 

Eğer bisiklet kullanma imkanınız yoksa en azından bireysel araç yerine toplu taşımayı tercih etmeniz de sürdürülebilir yaşam için minik bir katkı olur. 

Bez Çantalarla Alışverişler Şık ve Sürdürülebilir

doğa dostu ürünler

Atık yönetimine katkıda bulunmak için tek kullanımlık poşetler yerine bez çanta, file çanta ya da hasır çanta gibi geri dönüştürülebilen malzemelerden üretilmiş çevre dostu çantaları tercih edebilirsiniz. Bu konuda kilit nokta alışverişe çıkarken bez çantaları almayı unutmamak, gerisi kolay.

Sürdürülebilir ve Organik Kumaşlı Tekstil Ürünleriyle Cildiniz Nefes Alsın

sürdürülebilir tatil

Özellikle yaz tatili denince tiril tiril kıyafetler elbette gerekli. Sürdürülebilir tatil alışverişinde organik pamuk, organik keten, organik kenevir, ipek kumaş, bir rayon kumaş türü olan liyosel gibi maddelerden üretilen tekstil ürünlerine öncelik verebilirsiniz. Böylece sürdürülebilir moda, sürdürülebilir giyim ve sürdürülebilir kumaş bilinciyle hareket ederek, tekstil sektöründe farkındalıklı yaklaşımı desteklemiş olursunuz. 

El Emeği Göz Nuru Ürünlere Şans Verin

sürdürülebilir moda

Sürdürülebilirlik felsefesinde el emeği ve kendin yap fikirleri çok değerlidir. Fabrika üretim süreçlerinin sebep olduğu hava kirliliği, sera gazı yayılımı gibi olumsuzlukları bir nebze azaltmak adına sürdürülebilir tatil alışverişi için daha sade bir üretim anlayışına sahip olan el emeğiyle butik şekilde üretim yapan kanallara yönelebilirsiniz. 

Plaj Rutinini Kamu Spotuna Dönüştürün!

sürdürülebilir plaj ürünleri

Tatil alışverişinde plaj ürünlerinin önemli bir yer tuttuğu bir gerçek. Alışverişin plaj ürünleri bölümünde çevre dostu plaj terliklerini, plaj şapkalarını ve vegan, organik ve deniz canlılarına zarar vermeyecek şekilde üretilen güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Tatil demek deniz, kum, güneş demek diyorsanız, tatil filminizin ana sahnelerinin geçeceği plaj bölümünü doğa dostu plaj ürünleri kullanmak, çöpleri toplamak gibi sürdürülebilir, çevre dostu eylemlerle doldurmanız da mümkün! Böylece dünyayı kurtaran bir kahraman karakterine dönüşebilirsiniz! Amele yanığı olan bir süper kahraman olmamak için doğal güneş kremi tariflerinden birini yapıp kullanmayı da unutmayın. 

Ambalajsız Atıştırmalıklar Her Tatile Lazım!

atıksız alışveriş

Hem tatil yolculuğu boyunca hem de tatil süresince atıştırmalıklar olmazsa olmazdır. Sürdürülebilir ve çevre dostu bir tatil için kendiniz atıştırmalık topları, ara öğün tarifleri hazırlayıp cam kavanozlara doldurabilirsiniz. Kendi kaplarınızda atıştırmalık taşımanız atıksız yaşama destek vermenizi de sağlar.

Kendi atıştırmalıklarınızı hazırlamaya vaktiniz yoksa paketli ve katkı maddeli ürünler yerine marketlerde açık ürün reyonlarından ya da kurutulmuş organik meyveler gibi seçeneklerin olduğu bölümlerden alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. 

İkinci El Kıyafetlere Göz Atın

ikinci el mağazalar

Alışverişte ikinci el kıyafetleri tercih etmek sürdürülebilirlik adına yapabileceğiniz güzel katkılardan biridir. Günde 2,500 ton kıyafetin çöpe gittiği gerçeğini biraz değiştirebilmek, üretim aşamasında harcanan doğal kaynakları azaltabilmek ve tekstil alanındaki israfın önüne geçmek için ikinci el candır, üstelik ekonomik olması nedeniyle de canandır! 

Yerel, Küçük ve Butik Dükkanlardan Tatil Alışverişi Yapın

yerel üreticiler

Bu maddemiz, tatil öncesi değil tatil esnasında bulunduğunuz yerde yapmak isteyeceğiniz alışveriş ile ilgili. Seyahat ettiğiniz tatil beldesinin, ülkenin ya da şehrin zincir mağazalarından çok esnaf dükkanlarını ziyaret edebilir, kişisel eşya ya da hediyelik eşya gibi ihtiyaçlarınızı bu noktalardan satın alabilirsiniz. Böylece el emeğiyle üretimin sürdürülebilirliğine katkı sunabilirsiniz. 

Ek olarak butik dükkanlar ve butik üreticiler, tedarik zinciri sürecini bir hayli kısalttıklarından, zincir işletmelerin sebep olabileceği hava ve çevre kirliliği ile karbon ayak izi miktarının oldukça altında kalırlar. Bu tip yerlerden alışveriş yaparak bir yandan daha çevreci bir yaşam felsefesine de katkıda bulunmuş olursunuz.