Doğayla İç İçe Tatil Yapabileceğiniz Ekolojik Oteller

Yoğun iş hayatı, şehrin gürültüsü ve stres derken herkes zaman zaman telefonunu kapatıp bir dağ evine kaçmak ister. Artık bu istediği en iyi şekilde karşılayacak ekolojik oteller mevcut. Hem doğa ile dost, hem sürdürülebilirliği ilke edinmiş hem de ayaklarınızın toprağa değeceği bir tatil yapmak mümkün. İşte Türkiye’deki 5 ekolojik otel;

Narköy

Narköy

Kocaeli’de yer alan Narköy, size doğayla dost bir tatil vadediyor. Eğitim odaklı sürdürülebilirlik misyonunu benimseyen otelin 14 odası bulunuyor. Konuklarına rehberli orman yürüyüşü, ekim-dikim ve süt sağımı gibi ücretsiz aktiviteler sunan otel, daha fazlasını deneyimlemek isteyenler için peynir ve ekmek atölyeleri, kendin yap etkinlikleri, takım olma ve ormandan dersler gibi farklı alanlarda çalışmalar yapma imkanı da sunuyor.

Yemeklerde %80 oranında kendi ürettiği gıdaları misafirlerine sunan Narköy, üretim aşamalarını görmenizin yanı sıra tesis içerisinde bulunan koyun ve tavuklarla ilgilenmenize de olanak tanıyor. 

Pastoral Vadi

ekolojik oteller Pastoral Vadi

Fethiye’nin Yanıklar Köyü içerisinde yer alan Pastoral Vadi, Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birinde doğa ile baş başa bir tatil sunuyor. Mimari açıdan sürdürülebilirlik gözetilerek kurulan tesiste; taş, kerpiç ve ahşap evler bulunuyor. Kargı Çayı’nın yanı başında kurulan ekolojik otel, yoga, meditasyon ve terapi seansları da sunuyor. 

Kurulduğu günden bu yana diktiği meyve ağaçları ve yetiştirdiği sebzelerle ekolojik tarımın en iyi örneklerinden birini sergileyen otel, konuklarının da bu tarlalarda eşsiz bir deneyim yaşamasına olanak tanıyor. 

Akdeniz Bahçesi

ekolojik oteller Akdeniz Bahçesi

Caretta carettaların yuvalama alanlarından biri olan Çıralı sahiline 100 metre uzaklıkta ve yaklaşık 5 dönüm arazi üzerinde kurulu olan Akdeniz Bahçesi ekolojik oteller arasında öne çıkanlardan. Mekan, 6 adet evi ve Akdeniz meyveleri bahçesiyle konuklarını bekliyor. Çocuklu ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği evlerin kendi mutfakları bulunuyor.

Bölgede ücretsiz bisikletlerle dolaşabilir, dalından taptaze meyveleri toplayabilir, caretta carettaların yuvalarından çıkışlarına şahit olabilir, Likya Yolu’nda gezebilir ve dokuma atölyelerinde el becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Kapor Organik Çiftlik Evi

Kapor Organik Çiftlik Evi ekolojik oteller

Organik ve sürdürülebilir tarıma gönül veren, bu alanda kendini geliştiren ve sertifikalarla başarısını kanıtlayan Kapor Organik Çiftlik Evi, yalnızca misafirlerini konuk etmekle kalmıyor, aynı zamanda ürünlerini de Türkiye’nin dört bir yanındaki insanlarla buluşturuyor.

Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan çiftlik; meyve, sebze, baklagil, baharatlar ve unlar üretiyor. Su, hava, çevre ve diğer canlılara zarar vermeden üretimini sürdüren çiftlik, doğa ile uyumlu bir yetiştiriciliğin mümkün olduğunu da kanıtlıyor.

TaTuTa Çiftlik Evleri

TaTuTa Çiftlik Evleri ekolojik oteller

Tarım, turizm ve takas kelimelerinin birleşiminden oluşan TaTuTa, aslında gönüllülük sistemine bağlı bir tatil sunuyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde kurulan sistemde farklı ev sahipleri ve çiftlikler yer alıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan bu çiftliklerde konaklama ücretsiz. Fakat tek bir şart var; çiftlik işlerine yardım etmek. Organik tarım yapan yerel üreticilere destek için oluşturulan proje, dayanışma ile küçük üreticilerin varlığını sürdürmesini amaçlıyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir