Fiziksel ve Ruhsal Anlamda Yoganın Faydaları

Fiziksel ve Ruhsal Anlamda Yoganın Faydaları

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Son zamanlarda pozitif etkilerinin keşfiyle oldukça popüler hale gelen yoganın faydaları, yapan kişinin hayatını değiştirecek etkilere sahiptir. Vücut ve zihin üzerinde yaptığı değişimler nedeniyle yaygın hale gelen yoga, ne spor ne de ruhsal bir pratiktir. Bu yazımızda, 21 Haziran Dünya Yoga Günü vesilesiyle yoganın yararları başlığını ele aldık. 

Yoga Nedir?

yoganın faydaları

Fotoğraf: Wesley Tingey

Yoga, beden ve zihni uyumlu hale getirmek için farklı teknikleri kullanan bir disiplindir.

Yogayı duyduğumuzda, ilk olarak Sanskritçe isimleri olan duruşları veya asanaları düşünürüz: Aşağı bakan köpek, baş üstü duruş, lotus gibi…

Ancak yoga aslında fiziksel duruşları, nefes pratiklerini (pranayama) ve meditatif uygulamaları içeren bir bütündür.

Asanalar veya pozlar, yoginin sağlıklı bir vücudu korumasını, kaslarını ve eklemlerini eğitmesini ve gevşetmesini sağlar.

Pranayama ise tamamen nefesi kontrol etmek ve ona odaklanmakla ilgilidir. Meditasyon, bir düşünce nesnesine, duyguya veya duyuma odaklanmanın zihinsel bir uygulamasıdır. 

Tüm bunlar göz önüne alındığında, yogayı bir spor dalına indirgemek bir hata olur. Yoga pratiği, her şeyden önce tüm karmaşıklığıyla içselliğimizi keşfetmektir.

Yoganın Fiziksel Faydaları

Yoganın faydaları, esneklik ve güç ile sınırlı kalmaz. 

Esnekliğinizi Arttırır

Yoga pozlarını düzenli olarak tekrarlayarak yoga yapmak, kasların esnekliğini artırmayı mümkün kılar. Farklı hareketleri zincirleyerek esnekliğinizi artırabilir, böylece ağrılardan kurtulurken ince ve uzun kaslara sahip olabilirsiniz.  

Kas Tonusunu Geliştirir

Çekirdek egzersizler ve belirli duruşlar (bükülmeler veya ters duruşlar vb.) ile sadece birkaç derste kas tonusunu kolayca geliştirebilirsiniz. Düzenli pratikler ile baştan aşağı, vücudunuz daha kaslı görünür ve cildiniz sıkılaşır. 

Kilo Verdirir

Yoganın yararları arasında, elbette kilo vermek de bulunur.

Yogayı belirli seriler halinde yapmak karın bölgesi üzerinde derinlemesine çalışmanızı sağlar ve kilo kaybını tetikler. Ancak hepsi bu kadar değil. Özenli bir şekilde yoga yaparsanız sindiriminiz olumlu etkilenir ve ödemi daha kolay atarsınız. Ayrıca iştahınız azalabilir. 

Daha İyi Nefes Almanızı Sağlar

Nefes almak, tüm yoga derslerinin temelidir. Nefesinizin farkına varmak, onu uzatmak ve organize etmek, sakinleşmek için her an yanınıza alabileceğiniz bir dizi egzersizi öğrenmektir. İyi nefes almak, daha dengeli davranışlara, daha iyi uykuya, daha iyi ilişkilere ve daha iyi bir forma sahip olmanıza yardımcı olur. Bunlar da hayatınızı değiştirir.  

Sırt Ağrılarını Giderir ve Dengenizi Geliştirir

Genel olarak yoga pratiği, sırt ağrısı, skolyoz ve bel fıtıklarına karşı etkili bir ilaçtır. Ağrınızı daha iyi yönetmek için kendinizi dinlemeyi ve ağrınızla yaşamayı öğrenirsiniz. Bunun yanı sıra tüm bu çalışmalar, dengenizi iyileştirir. Dengeli kas gücü ve esneklik sayesinde de ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Yoganın Ruhsal Faydaları

yoganın faydaları

Fotoğraf: Wee Lee

Yoganın ruhsal faydaları, yaşam kalitenize olumlu etki eder.

Öz Güveni Arttırır 

Yoga yapmak kendinizle gurur duymanızı sağlar. Az ya da çok; zor duruşları yapabildiğinizde gerçek bir tatmin hissedersiniz. Düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu duygu, daha günlük durumlarda da sizi takip eder. Ayrıca fiziksel olarak da salgıladığınız mutluluk hormonlarıyla öz güveniniz artar. 

Stresi Azaltır 

Yoga, stresi azaltmak için mükemmel bir yoldur. İster bir esneme ister bir duruş hatta basit bir nefes egzersizi olsun, yoga genel olarak yatıştırıcı etkilere sahip bir pratiktir. Bedenin parasempatik sinir sistemini aktive ettiğinden, stres hormonlarını azaltır. Yoga pratiğine “zen” denmesinin en büyük sebebi de budur.

Kapak Fotoğrafı: Joshua Wilson