Mindfulness: Anda Kalabilme Sanatı

Mindfulness: Anda Kalabilme Sanatı

Günümüzün popüler kavramlarından biri olan Mindfulness, sık sık karşımıza çıkıyor. Hastane, klinik, rehabilitasyon merkezlerinde, okullarda, üniversitelerde kullanılan, bireysel ilgi alanı olarak öğrenilmek ve uygulanmak istenen bir akımdan söz ediyoruz. 

Peki Mindfulness Nedir?

mindfulness

Fotoğraf: Ashley Batz

Mindfulness, karşımıza çıkan olaylarla olan ilişkimizi şifalandıran, sınırsız potansiyelimizi keşfetme yolunda bize eşlik eden güç olarak tanımlanıyor. 

Mindfulness aslında tüm spiritüel geleneklerde yer alıyor. Batı dünyasına Mindfulness’ı tanıtan isimlerden biri Amerikan tıp profesörü ve Stres Azaltma Kliğinin yaratıcısı Jon Kabat Zinn’dir. 1964 yılında Haverford College’den ve 1971 yılında da Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden mezun olmuştur. Jon Kabat-Zinn, Philip Kapleau, Thich Nhat Hanh ve Seung Sahn gibi Zen Budist öğretmenleri ve Cambridge Zen Center’ın kurucu üyesidir. Kendi yoga pratikleri ve Budist öğretmenlerinden öğrendiklerini bilimsel bir öğretiye dönüştürmüştür. Mindfulness’ı stres, endişe, kaygı, ağrı ve farklı rahatsızlıklarla başa çıkmada yardımcı olduğunu kanıtlamış ve şifalandırmak üzere öğretiyor ve uyguluyor. Kurucusu olduğu Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) sağlık merkezlerinde, hastanelerde ve kliniklerde uygulanmaya devam ediyor.

Mindfulness geleneksel olarak kişinin içsel ve dışsal deneyimine belirli bir çaba ile yönlendirilen açık, nazik, arkadaşça ve yargısızca farkındalık olarak tanımlanıyor.

Mindfulness’ın gücünü keşfetmek, bir yaşam biçimi haline getirmek için düzenli pratik yapmak gerekiyor.

Yaşam normal akışında devam ederken kolayı ve zoru, mutluluğu ve üzüntüyü, hazzı ve ızdırabı beraberinde getiriyor. Kabul ve mücadele etmekte zorlandığımız deneyimlerimiz oluyor. Mindfulness tekniklerini kullanarak, bu kavramı hayatımızın bir parçası haline getirerek yaşam deneyimlerimizle olan ilişkimizi değiştirebiliriz. 

Mindfulness’ı uygulamanın en basit yolu beş duyumuz aracılığı ile düşüncelerimizden, duygularımızdan, anılarımızdan ve duyumlarımızdan algıladığımız sürekli değişen deneyim akışına nasıl cevap verdiğimize bakmaktır. Mindfulness ile farkındalığı duyumlara yönlendirmek bedende kas geliştirmek gibidir. İlk başta Mindfulness becerimiz zayıf olabilir. Ancak zamanla Mindful olmayı pratik edebiliriz. Bunu nefes, meditasyon ve yoga pratikleriyle deneyim etmeye başlayıp, hayatımızın her anına yayabiliriz. 

Mindfulness’a ilk adımı atmak için Nefes, Meditasyon ve Yoga pratiklerimize katılabilirsiniz. PlumeMag’de başladığımız Mindfulness ve Yoga yolculuğumuza eşlik etmeye devam edin.

Kapak Fotoğrafı: S Migaj