5 Maddede Neden Sürdürülebilir Yaşam?

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022

Sürdürülebilirlik kavramını, son yıllarda neredeyse her gün duymaya başladık. İş dünyasında, üretimde, ekonomide, sosyal yaklaşımlarda ve en önemlisi gündelik yaşamda… İyi ki duyuyoruz! Çünkü başka çaremiz yok, çünkü bu kavramla iyice haşır neşir olmak iyi bir başlangıç ve artık bu başlangıç aşamasını geçip sürdürülebilirliği hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Çok geç olmadan harekete geçmemiz gerekli ancak bunu “yapılması zor ve istenmeyen bir ödev” gibi görmeyin. Çünkü aslında sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemek sandığımızdan çok daha kolay ve faydalı. Üstelik yalnızca uzun vadeli faydalardan bahsetmiyoruz. Sürdürülebilirliğin faydaları arasında mikro ölçekte ve direkt olarak bireysel yaşamınıza etki edebilecek yararlar da var. O halde lafı fazla uzatmadan 5 maddede neden sürdürülebilir yaşam tarzını seçmeliyiz sorusunun cevaplarına odaklanalım…

Geleceğe Yapabileceğiniz En İyi Yatırım

Neden sürdürülebilir yaşam?
5 maddede neden sürdürülebilir yaşam?

Yatırım yapmak, günümüzün olmazsa olmazları arasında. Peki, yatırım kavramı dendiğinde aklımıza yalnızca ekonomik unsurlar mı gelmeli?

Dilerseniz önce yatırım sözcüğünün sözlük anlamlarına bir bakalım. Tabii ki TDK’ye göre bu sözcüğün pek çok anlamı var ancak biz aşağıdaki anlama odaklanmayı tercih ediyoruz.

Yatırım: Bir çıkar veya kazanç sağlamak için yapılan davranış. (Kaynak: sozluk.gov.tr)

“Çıkar sağlamak” ifadesi ilk bakışta biraz antipatik mi geldi? Haklısınız ancak bizim konumuz olan sürdürülebilirliğe odaklandığımızda ortada tam anlamıyla kolektif bir çıkar var. Üstelik yalnızca yakın çevremizi ve hatta kendi türümüzü kapsayan bir çıkar da değil, gezegenimizdeki tüm canlıları, tüm ekolojiyi ilgilendiren bir çıkar.

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemenin Dünya’nın geleceği ve gezegenimizdeki istisnasız tüm canlı türlerinin yaşamının devamlılığı için olmazsa olmaz bir hal aldığını biliyoruz. İklim krizi ve her geçen yıl artan doğal felaketler ve aşırı hava olayları, bu gerçeği artık inkar edilemez düzeyde apaçık ortaya koyuyor. Yani Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıları bir takım olarak kabul edersek sürdürülebilir yaşam sürmek muhteşem bir takım oyuncusu olmakla eş değer. 

Tüm bu teorik yaklaşımlar size fazlaca soyut geliyor olabilir. Daha somut nedenler arıyor olabilirsiniz. Neyse ki bunun için de uzaklara gitmeye gerek yok. Son araştırmalar gösteriyor ki iklim değişikliğinin susuzluk, kuraklık ya da doğal afetler gibi fazlasıyla somut sonuçları, artık “çocuklarımızı” değil direkt olarak bizi tehdit ediyor. Üstelik bunun için yüzlerce sayfalık raporlara da ihtiyacımız yok. Geçtiğimiz yaz, tüm dünyada yaşanan orman yangınlarına ya da sel felaketlerine bakmamız yeterli. 

Susuzluk veya kuraklığın etkilerini henüz tam anlamıyla yaşamadık. Yani bir diğer deyişle henüz hala fragman aşamasındayız. Bu fragmanı sona erdirmek ve en azından iklim değişikliğinin etkilerini kısa vadede minimuma indirmek ise bizim elimizde. 

İklim değişikliğinin sonuçları artık fazlasıyla somut ve direkt olarak bizi ilgilendiriyor. Bugünden 10-20 yıl sonra rahatça su bulabilmek, yaz aylarında keyifle dışarıda gezebilmek, kış aylarında tüm ekolojiyi etkileyen kuraklıklardan etkilenmeden yaşamımızı sürdürebilmek istiyorsak çözüm belli…

Sürdürülebilir Yaşam Eşittir Sağlıklı Yaşam

Neden sürdürülebilir yaşam?

Sağlıklı bir yaşama kim hayır diyebilir ki! Peki herkesin hayali veya hedefi olan bu yaşam tarzını benimsemek için mutlaka radikal yaklaşımlara mı ihtiyacımız mı var? Cevabımız tabii ki hayır!

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimsediğinizde aslında günlük hayattaki uygulamalarınızın pek çoğunun, aynı zamanda bireysel sağlığınıza da son derece fayda sağladığını göreceksiniz. Örneğin diyet listeleri arasında kaybolmak yerine bilinçli ve kararında tüketim odaklı hareket etmeye başlayabilirsiniz. Ulaşımda karbon ayak izinizi azaltmak için otomobil yerine bisiklet kullanabilir ya da dilerseniz gideceğiniz yere yürüyerek ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede ulaşım, sizin için spor anlamına da gelmiş olur. 

Kısacası neden sürdürülebilir yaşam sorusu aslında neden sağlıklı yaşam sorusuyla oldukça bağlantılı. Üstelik sürdürülebilir yaşamın sağlıklı yaşam uygulamalarına göre bir artısı daha var. Burada söz konusu olan yalnızca sizin sağlığınız değil, gezegenimizin sağlığı da sizin (ve bizim) davranışlarınıza bağlı…

Çağı Yakalamak Sürdürülebilir Yaşam ile Mümkün!

neden surdurulebilir yasam
Geleceği yakalamak sürdürülebilirlikle mümkün

A’dan Z’ye neredeyse her alanda, sürdürülebilirlik çalışmalarına hız verilmesi sizce bir tesadüf olabilir mi? Evet, sürdürülebilirlik günümüzün önemli bir trendi ancak bu gelip geçici, sabun köpüğü trendlerden biraz farklı. Bu kez mecburi bir trendin içerisindeyiz ve bu popülarite, çok uzun yıllar daha varlığını koruyacak.

Herhangi bir şeyin trend olması, aniden popülerleşmesi ilk etapta antipatik görünüyor olabilir. Ancak önümüzdeki yılları ve hatta yüzyılları, sürdürülebilirlik çağı olarak görmeye başlarsak aslında bunun yapay bir yönelim değil değişimin doğal bir parçası olduğunu daha net kavrayabiliriz.

Sürdürülebilirliğin, bugünün ve geleceğin en önemli kavramlarından biri olmasından başka çaremiz yok. İklim krizini durdurmak için en güçlü silahımız olan sürdürülebilir yaşam tarzını erken dönemde benimserseniz geleceğe çok daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz.

Sürdürülebilir Yaşam ile Makro Düzeyde Empati

sürdürülebilirlik ve empati
Sürdürülebilirlik ve empati

‘Empati’ kavramının sosyal ilişkilerde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Başkasının ne hissettiğini düşünmek, onun iyiliği için de hareket edebilmek “iyi bir canlı” olmanın ön şartlarından bir tanesi. İşte sürdürülebilir yaşam tarzı da tam anlamıyla bu kavramdan yola çıkıyor.

“Neden sürdürülebilir yaşam?” sorusunun en temel yanıtlarından bir tanesi, tabii ki gelecek nesillere bırakacağımız mirasa odaklanıyor. Yani bugün hiç tanımadığımız, bazıları bizim çocuklarımız olacak olan canlılara… 

Yalnızca kendi çıkarlarınızı düşünerek gerçekleştireceğimiz davranışlar, belki bugün için daha rahat bir yaşam sürmemizi sağlıyor olabilir. Ancak “iyi bir insan” olmanın en önemli şartlarından biri olan empati duygusunu geliştirdiğimizde bizden tamamen bağımsız varlıkların da yaşamını önemsemeliyiz. Sanıyoruz ki bu görüşe kimse karşı çıkmayacaktır…

O halde empati duygunuzu somut bir şekilde ortaya koymak için sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemekten daha iyi bir yol olabilir mi? Üstelik bu tercihiniz, yalnızca sizin dışınızdaki canlılara fayda sağlamakla kalmayacak, sizi de psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir birey haline getirecek. Bu konuda bize güvenebilirsiniz!

Tasarrufun Anahtarı: Sürdürülebilir Yaşam

tasarruf ve birikim
Tasarruf sürdürülebilirlikle mümkün

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemek uzun vadede pek çok fayda sağlayacağı gibi kısa vadede direkt olarak hayatımıza etki edecek yararları da beraberinde getiriyor. Bu somut faydalar arasında fazlasıyla öne çıkanlardan biri de tabii ki ekonomik anlamda yaşayacağınız avantajlar. 

Sürdürülebilir yaşam, temelde tüketimi sınırlamayı, üretimi ise devamlı hale getirmeyi hedefler. Yani daha az tüketir, daha çok üretiriz. Bireysel ekonomimize fayda sağlamak için bundan daha iyi bir yol olabilir mi?

Doğal gaz tasarrufundan bilinçli su kullanımına, gıda israfını önleyecek davranışlardan ileri dönüşüm uygulamalarına kadar pek çok davranış, hem gezegenimiz için sürdürülebilir bir gelecek sağlar, hem de bireysel anlamda ekonominizin zarar görmesini engeller. Yani bir diğer deyişle sürdürülebilir yaşam hem cebinizi hem gezegenimizi düşünür…

Sürdürülebilir Yaşam İçin Bugün Harekete Geç!

B gezegeni yok
Sürdürülebilir yaşam için harekete geç!

“Neden sürdürülebilir yaşam?” sorusuna verilebilecek onlarca, belki yüzlerce yanıt var. Sürdürülebilirlikten uzak, doğaya duyarsız, bilinçsiz tüketimin var olduğu bir yaşamı tercih etmek içinse tek bir sebebimiz dahi yok! 

Yani önümüzde bir iyi bir de kötü yol var ancak seçimi yapmamız için maalesef fazla vaktimiz yok. Hem bize hem birlikte yaşadığımız tüm canlılara fayda sağlayacak olan yolu hemen şimdi seçmeli ve hızlıca harekete geçmeliyiz!