Türkiye’de Bir İlk: Çukurova’nın Renkli ve Organik Pamuğu Sadece LC Waikiki’de!

Türkiye’nin lider moda perakende markası LC Waikiki, çevresel sorumluluk çalışmaları kapsamında sadece Çukurova’da özel hasat ile yetişen, kendinden renkli ve organik pamuk ile yeni bir koleksiyon hazırladı.

LC Waikiki “Sarı Gelin” İsimli Organik Çukurova Pamuğundan Yeni Bir Koleksiyon Oluşturdu!

lc waikiki sari gelin pamugu koleksiyonu

LC Waikiki, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından tescillenen “Sarı Gelin” isimli pamuktan yeni bir koleksiyon oluşturdu. Çukurova’da yetişen “Sarı Gelin” isimli pamuğun en önemli özelliği kendinden renkli ve organik olması. Bu sayede hazırlanan ürünlerde kimyasal boya kullanımına da ihtiyaç duyulmuyor. Sarı Gelin pamuğunun kullanımı aynı zamanda insan ve çevre sağlığının korunmasına da katkı sağlıyor.

Çukurova pamuğu sayesinde kimyasal boya kullanılmasına gerek kalmadan oluşturulan doğa dostu koleksiyon, renklerini Çukurova pamuğunun sebze ve meyve özlerinden alan bej tonlarından oluşuyor. Doğa içerikli tasarımları ile ön plana çıkan ve doğa dostu bir üretimi destekleyen erkek bebek koleksiyonu, birbirinden çeşitli kombinler yapılmasına imkan tanıyan tişört ve şortları içeriyor. 

Pamuk Üretiminde Kullanılan Kimyasallar Aşırı Su Kullanımına Sebep Oluyor!

LC Waikiki sari gelin pamuğu koleksiyonu

Ülkemizde ‘beyaz altın’ olarak da bilinen pamuk, kumaş üretiminde en çok kullanılan liflerden biri. Pamuk üretiminde kullanılan kimyasallar ise aşırı su tüketimi sebebiyle aynı zamanda ekolojik sorunların artmasına da sebebiyet veriyor. Tüm bunları bilerek insan ve çevre sağlığına zarar veren uygulamalardan kaçınan LC Waikiki, ürünlerine Ekoloji Laboratuvarı’nda uyumlandırma testleri gerçekleştiriyor.

LC Waikiki Yerel Üretimi Destekliyor!

LC Waikiki, moda perakende sektörünün sebep olduğu çevresel problemleri takip ediyor ve bu problemlerin önüne geçebilmek için yeni projelere imza atıyor. Türkiye’de Çukurova bölgesinde özel hasat ile yetiştirilen kendinden renkli pamuğun tamamını alan LC Waikiki, hazırladığı doğa dostu koleksiyonla hem çocukları kimyasal boya içermeyen ürünler ile buluşturuyor, hem de yerel çiftçilere destek oluyor.