Hermès Sürdürülebilirlikte Önemli Bir Adım Attı: Mantar Derisi Çanta

Hermès Sürdürülebilirlikte Önemli Bir Adım Attı: Mantar Derisi Çanta

Son yıllarda, özellikle Y ve Z kuşağı tüketicilerin talebiyle lüks sektöründe sürdürülebilirliğe olan ilginin artığını ve hayvan derisi gibi materyallerden uzak durulduğunu görmeye başladık. Kürk kullanımının azalması hatta bazı markaların üretim sürecine hiç dâhil etmemesiyle başlayan bu akım, deri ürünlerinde de yerini buldu: Lüks devi Hermès, Kaliforniya kökenli MycoWorks ile iş birliği yaparak, mantar kullanılarak üretilen ilk deri çantayı pazara sürecek. Yüksek kaliteli deri ürünler tasarlayan, saygınlığı ve itibarı temsil eden Hermès’in bu konuda öncü girişimi, lüks sektöründe sürdürülebilirliğe umut ışığı oldu.  

Sylvania diye adlandırılan, vegan deri alternatifinden üretilecek bu sürdürülebilir çantanın, klasik Victoria Bag modelinde yıl sonuna doğru satışa çıkması bekleniyor. Sylvania, hızlı büyüyen mantar kök sistemlerinden oluşturulan, güç ve dayanıklılık açısından inek derisini andıran bir materyal. MycoWorks’ün CEO’su Matta Scullin’e göre üç yıldır çok yönlü deneme ve araştırma sonucu üretim aşamasına gelen bu kumaş, en yüksek kalite standardına sahip bir ürün ortaya koyabilmek adına doğa ve biyoteknolojinin iş birliğini temsil ediyor. Hermès’in sanat yönetmeni Pierre-Alexis Dumas ise “Sylvania’yla Hermès, her zaman olduğu gibi yenilikçiliğin merkezinde yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Diğer modellerinde alternatif materyal kullanıp kullanmayacağını henüz duyurmayan Hermès’in sürdürülebilirlik yolunda emin adımlarla ilerlemesi bekleniyor.