Sürdürülebilir Şirketler Hangileri?

Sürdürülebilir Şirketler Hangileri?

Güncelleme Tarihi: 3 Ağustos 2021

Sürdürülebilir şirketler dendiğinde aklınıza ne geliyor? Kar marjı yüksek, çağa ayak uydurmuş markalar mı? Yoksa gıda veya hizmet gibi zamansız sektörlerde faaliyetlerini sürdüren firmalar mı?

Tabii ki iş hayatında sürdürülebilirlik, farklı farklı anlamlarla algılanabilir. Temelde ‘var olmaya devam etmek’ gibi anlamlar çıkarabileceğimiz sürdürülebilirlik kavramı, iş yaşamındaki bazı acımasız kurallara uyum sağlamayı gerektirebilir. Peki, ya o çok kar getiren işinizi yapacak bir gezegeniniz olmasaydı? Ya en çok sattığınız malın üretiminde kullandığınız ham madde kaynakları bir anda tükeniverseydi? O zaman sürdürülebilirliği “para kazanmak” kavramından ziyade gezegene uyum sağlamak olarak algılamak zorunda kalırdık.

Sektörüne Yön Veren Sürdürülebilir Şirketler

yeşil ofis nedir

Fotoğraf: Alesia Kazantceva

Neyse ki giriş bölümünde anlattığımız fazlasıyla olası ‘felaket’ senaryosunu ciddiye alan şirketler var. Üstelik bunların sayısı hiç de az değil. Ancak yine de bu sayının yeterli olduğunu söylemek için biraz fazla iyimser olmak gerekir.  

İklim değişikliğinin sonuçlarını her geçen gün daha somut bir şekilde gördüğümüz bu dönemde, iş yaşamındaki birçok farklı sektörden lider kurum, sürdürülebilirlik projelerine ağırlık veriyor. Beyaz eşyadan finans sektörüne, alkollü içecek üreticilerinden otelciliğe kadar her alanda yepyeni sürdürülebilirlik çalışmalarıyla tanışıyoruz. O halde gelin, gerçek anlamda gezegenimiz için sürdürülebilir şirketler hangileriymiş, birlikte bakalım…

Garanti BBVA

sürdürülebilir şirketler Garanti BBVA

1946 yılında kurulan ve o günden beri ülkemizde hizmet veren en prestijli finans kuruluşları arasında yer alan Garanti BBVA, sürdürülebilirlik çalışmalarına en çok önem veren firmalardan bir tanesi. Bankanın altı temel maddeye dayandırdığı sürdürülebilirlik ilkeleri, finans sektöründeki çalışmalarında önemli bir yer tutuyor. Sürdürülebilirlik ve sorumlu iş yaşamı konusunda birçok uluslararası organizasyona da üye olan Garanti BBVA’nın bu alandaki çalışmalarına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Pernod Ricard

pernod ricard

Dünyanın en büyük alkollü içecek üreticileri arasında yer alan Pernod Ricard, hem global ölçekte hem de ülkemizde, pek çok öncü sürdürülebilirlik projesine imza atıyor. Absolut, Chivas veya Malibu gibi pek çok premium içki markasının üreticisi olan şirket, son dönemde The Bar World of Tomorrow projesiyle ses getirdi. Bar dünyasının geleceğini sürdürülebilirlik üzerine şekillendirmeye odaklanan proje kapsamında ülkemizdeki pek çok bar ve işletmeye sürdürülebilirlik eğitimleri veriliyor. Gerçekleştirdiği yaratıcı projelerle sürdürülebilir şirketler arasında öne çıkan firma, su israfı ve plastik atık üretiminin en yüksek olduğu sektörlerden biri olan eğlence dünyasında yepyeni bir gelecek kurmayı hedefliyor.

Anadolu Efes

Sürdürülebilir Anadolu Efes

Ülkemizin en köklü şirketlerinden biri olan Anadolu Efes de sürdürülebilirliğe oldukça fazla önem veren kuruluşlar arasında. İş hayatında sürdürülebilirlik adına Tabiatımız Özel Projesi ya da Yeşil Ofis programı gibi pek çok iş birliğine imza atan firma, her yıl sürdürülebilirlik raporları yayınlıyor. Ayrıca kurumun sosyal fayda sağlamak amaçlı kurulan basketbol kulübü de BM Sürdürülebilir Kalkınma programlarına katkı sağlayan çalışmalarına devam ediyor.

Unilever

Sürdürülebilir Unilever

Pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren bir dünya devi olan Unilever, özellikle ev bakım kategorisi özelinde sürdürülebilirlik projeleri ile örnek olmayı başarıyor. Geçtiğimiz dönemde ev ve çamaşır temizlik ürünlerinde Temiz Gelecek Vizyonu adı verilen kapsamlı bir stratejiyi duyuran marka, 2030 yılına kadar üretimde fosil yakıt kullanımını tamamen durdurmayı vadetti. Unilever, Temiz Gelecek Vizyonu kapsamında önümüzdeki 10 yıl için tam 1 milyar avroluk bir kaynak ayırmış durumda.

Arçelik

sürdürülebilir şirketler Arçelik

Sürdürülebilir şirketler arasında yer alan bir diğer lider firma ise Arçelik. Hem ülkemizde hem de dünyada önemli bir pazar payına sahip olan kurum, her yıl sürdürülebilirlik raporu yayınlarken aynı zamanda kendisine önemli hedefler de koyuyor. Firmanın CEO’su Hakan Bulgurlu’nun açıklamasına göre Arçelik, 2030 yılına kadar üretimde kullandığı tüm enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı, atık geri dönüşüm oranını ise %99’a çıkarmayı hedefliyor.

Hilton

Sürdürülebilir şirketler Hilton

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Hilton, kendi sektöründeki sürdürülebilirlik projeleri arasında lider konumda. Tüm şubelerinde geri dönüşüm ve tasarruf konularına önem veren kurum, her yıl sürdürülebilirlik alanında yeni çalışmalara imza atıyor. Gri su arıtımı ile su tasarrufu, son teknolojik ürünlerle enerji tasarrufu gibi çalışmalar yapan firma, otellerindeki kullanılmış sabunları da geri dönüştürüyor. Üstelik bu sabunlar, farklı ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor ve böylece sürdürülebilirlik projeleri ile sosyal sorumluluk çalışmaları bir araya gelmiş oluyor.