Sürdürülebilir Bar, Sürdürülebilir Gelecek: The Bar World of Tomorrow

Sürdürülebilir Bar, Sürdürülebilir Gelecek: The Bar World of Tomorrow

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Sürdürülebilirlik, artık deodorant yerine roll-on kullanmaktan ibaret değil. Doğa koruma mücadelesi, yalnızca gereksiz akan suyu kapatmakla kotarılabilecek noktayı çoktan geçti. Her alanda ve her anlamda sürdürülebilirliği ve çevre bilincini hayatımızın bir normali haline getirmemiz için çanlar çalıyor, gezegenimiz alarm veriyor. Tüm bu aciliyet ve vahamet içerisinde farklı sektörler de sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına hız kazandırdı. Artık modadan teknolojiye, otomotivden eğlence dünyasına kadar her alanda sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için çalışmalar yapılıyor. Bu projeler arasında en çarpıcı olanlardan bir tanesi de bugünlerde bar dünyasında gerçekleşiyor. Dünyanın en büyük alkollü içecek firmalarından biri olan Pernod Ricard, The Bar World of Tomorrow projesini hayata geçirdi. 

The Bar World of Tomorrow (Geleceğin Bar Dünyası) Projesi Neyi Amaçlıyor?

barmen

Fotoğraf: Louis Hansel

Gezegenimizin karşı karşıya kaldığı sorunların çözümleri için bir sihirli değneğe sahip olsaydık elbette ki bu muhteşem olurdu. Fakat ne yazık ki basit müdahalelerle bugünü kurtarma sınırını çoktan aştık. Artık yarınları planlamaya başlamalı ve üstelik bunun için bile ne kadar geç kaldığımızın farkında olarak elimizi olabildiğince çabuk tutmalıyız. Bu bilinçle hareket eden Pernod Ricard, eğlence sektörünün lokomotifi olan bar dünyasının geleceğini şekillendirmek üzere bir adım attı. Pernod Ricard firmasının global ölçekte başlattığı The Bar World of Tomorrow projesi, 2020 yılının aralık ayında Türkiye’de de uygulanmaya başladı. 

The Bar World of Tomorrow, bar dünyasındaki alışkanlıkları sürdürülebilirlik kavramı ve çevre bilincini temel alarak yeniden şekillendirmeyi hedefliyor. Birleşmiş Milletler destekli bir kuruluş olan EducateAll iş birliğiyle gerçekleşen proje, barmenlerden işletme sahiplerine, tüketicilerden garsonlara kadar bar dünyasının tüm aktörlerine sürdürülebilirlik eğitimi veriyor. Üstelik çevrim içi ortamda gerçekleşen bu eğitimler tamamen ücretsiz ve katılmak isteyen tüm bar çalışanlarına açık!

Proje 5 Temel İlke Üzerine Şekilleniyor

geleceğin bar dünyası 5 ilke

Dünyanın en büyük alkollü içecek şirketlerinden biri olan Pernod Ricard tarafından düzenlenen The Bar World of Tomorrow projesi, 5 temel ilke üzerine kurulu. Belirlenen ilkeler, hem projenin ruhunu hem de bar dünyası için hayal edilen geleceği simgeliyor. The Bar World of Tomorrow projesinin 5 temel ilkesi şöyle:

  • Yeniden Düşün
  • Azalt
  • Yeniden Kullan
  • Geri Dönüştür
  • Saygı Duy

Eğitimde Neler Var?

cam kadehler

Fotoğraf: Pasevich Bogdan

The Bar World of Tomorrow projesi kapsamındaki eğitimler, bar dünyasındaki servisten tüketime kadar her aşamanın dinamiklerini sürdürülebilirlik ekseninde ele alıyor. İklim değişikliğini durdurmak için harekete geçilmesi gereken en önemli konulardan biri olan atık yönetimi, projenin temel gündem maddelerinden bir tanesi. Bunun haricinde eğitimde, alkollü içecek servisinde kullanılan malzemelerden su tüketimine kadar birçok farklı alanda sorumlu hizmet anlayışını sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştiriliyor. ‘Doğaya ve kendine saygı’ mottosuyla hayata geçirilen proje, yalnızca çevre duyarlılığını değil, sorumlu barmenlik anlayışını da geleceğin bar dünyasına yerleştirmeyi hedefliyor. Alkollü içeceklerin sorumlu bir şekilde servis edilmesi adına gerçekleştirilen eğitimlerle sektörün tüm aktörlerinin daha sağlıklı ve mutlu bir ortamda çalışması hedefleniyor.

İstanbul’da Dört Pilot Bölgede Eğitimler Başladı

sunset grill bar

Fotoğraf: Sunset Grill Bar

The Bar World of Tomorrow, online eğitimlerin yanı sıra projenin somut çıktılarını pilot bölge olarak seçilen İstanbul’un üç prestijli mekanında da hayata geçirecek.  Şehrin gözde kokteyl barlarından The Townhouse ve Alexandra, Ulus’ta yer alan Sunset Grill Bar ve Maçka’daki House of Brothers, projenin gerçekleşeceği ilk noktalar arasında. The Bar World of Tomorrow eğitimleriyle sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirilen barmenler, bu mekanlarda etkin atık yönetimi gerçekleştirerek gezegenimizin geleceğindeki en büyük tehlikelerden biri olan plastik tüketimini minimuma indirmeyi, hatta sıfırlamayı hedefliyor. 

Projenin uygulamaya konulduğu ilk işletmeler olan pilot bölgelerde aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilecek:

  • Bar alanında tek kullanımlık plastikler azaltılacak.
  • Alkollü içecek servisi yapılırken yanında su servis edilecek.
  • Her işletmenin menüsünde en az 1 adet sürdürülebilir kokteyl yer alacak.
  • Su filtresi veya buz koruma ekipmanlarıyla su ve buz tüketimi azaltılacak.
  • İşletme içerisinde ortaya çıkan atıklar ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Mekan Tercihinde Sürdürülebilirliğin Etkisi %72,3

sürdürülebilirlik afişi

The Bar World of Tomorrow projesi kapsamında Türkiye’de sürdürülebilirlik bilinci ve bu bilincin bar dünyasındaki etkileri üzerine bir araştırma da yapıldı. Pernod Ricard Türkiye ve Akademetre iş birliğiyle yapılan çalışma, oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre sürdürülebilir ve sorumlu hizmet unsurlarına dikkat etmenin mekan tercihine etkisi tam %72,3 oranında. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre her üç kişiden biri günlük hayatında sürdürülebilirlik kavramına önem veriyor.  

“Sürdürülebilirlik ve Sorumlu Hizmetin Marka Algısına ve Tercih Durumuna Etkisinin Tespiti” isimli araştırmanın dikkat çekici sonuçları bunlarla da sınırlı değil. Çalışmaya göre tüketiciler, mekan tercihinde bulunurken işletmenin mevsiminde taze ürün kullanmasına oldukça önem veriyor. İşletmelerin servis sırasında çevre dostu malzemeler tercih etmesi ve geri dönüşüm çalışmaları gerçekleştirmesi de tüketicilerin öncelikli tercih sebepleri arasında. 

The Bar World of Tomorrow İşletmelere Neler Kazandırabilir?

bar

Fotoğraf: Marcus Herzberg

Bar dünyasında sürdürülebilirliğe önem veren uygulamaları hayata geçirmek, yalnızca çevreye değil bu uygulamaları gerçekleştiren işletmelere de büyük faydalar sağlıyor. ‘Yeşil Bar’ kavramının giderek daha fazla gündeme geldiği bugünlerde her anlamda fark yaratabilmek için hızlıca harekete geçmek oldukça önemli.

– İşletme İtibarına Pozitif Yönde Etki

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin sürdürülebilirlik bilincine sahip olan işletmelere duydukları güvenin arttığını ortaya koyuyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları, tüketiciyle bağ kurabilmek ve ‘lovemark’ duygusunu uyandırabilmek adına oldukça faydalı. Gezegenimizdeki tüm canlıların ortak sorunu olan iklim değişikliği adına atılan adımlar, işletme ve tüketici arasında bir ‘iş birliği’ hissi uyandırıyor.

– Sürdürülebilirlik ile Ciro Artışı

Akademetre ve Pernod Ricard iş birliğiyle gerçekleştirilen araştırma, sürdürülebilirliğe önem veren markaların cirolarında %7 ila %12 arasında bir artış yaşanacağını ortaya koyuyor. Müşterilerin mekan seçiminde sürdürülebilirliğe önem vermesi bu alanda çalışmalar yapan işletmeleri bir adım öne çıkarıyor.

– Sürdürülebilirlik Bir Tercih Edilme Nedeni

Kamuoyu araştırmasında görüldüğü üzere sürdürülebilirlik birçok müşteri için mekan seçiminde önemli bir kriter. Yani bir diğer deyişle sürdürülebilirliği temele alan bir hizmet anlayışını benimseyen işletmeler, diğer işletmelere göre çok daha fazla tercih ediliyor.

– Kaynaklarda Tasarruf, Giderlerde Azalma

Sürdürülebilir bir gelecek için anahtar kelimelerden bir tanesi tasarruf. Su, enerji veya servis malzemesi gibi birçok gider kaleminde gerçekleştirilen tasarruflar, işletmelerin finansal dengelerine de katkı sağlıyor.

– Donanımlı Barmenler, Nitelikli Hizmet

The Bar World of Tomorrow projesi kapsamında verilen eğitimlerde barmenlerin çevre bilincini artırmanın yanında sektörel farkındalık konusunda yapılacak çalışmalar da hedefleniyor. “Doğaya ve kendine saygı” felsefesiyle hayata geçen eğitim, işletmelerin daha donanımlı çalışanlara sahip olmasını ve bu sayede tüketicilere verilen hizmet kalitesinin de çok daha yükselmesini sağlıyor.

Geleceği Şekillendirmek İçin Bugün Harekete Geç!

kokteyl

Fotoğraf: Ash Edmonds

Geleceğe dair umutların yalnızca bir hayalin ötesinde gerçeğe dönüşmesini sağlamak için tam da bugün harekete geçmek gerekiyor. Plastik kirliliği, su kıtlığı, kuraklık, karbon salınımı ve çok daha fazlasının önüne geçmek, tüm sektörlerde gerçekleşecek kolektif çalışmalarla mümkün. Pernod Ricard Türkiye tarafından hayata geçirilen The Bar World of Tomorrow projesi, sorumlu alkol tüketimi ve çevreye duyarlı bir bar dünyası için ilk adımları attı. Projenin başarıyla sürdürülmesi ve bu alandaki toplumsal farkındalığın artırılmasıyla bar dünyası yemyeşil bir geleceğe hazırlanıyor…