Pernod Ricard Türkiye ve Tolga Karaçelik’ten “Acayip” Filmi

Pernod Ricard Türkiye ve Tolga Karaçelik’ten “Acayip” Filmi

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

“Keyifli Anların Yaratıcısı” Pernod Ricard Türkiye, “keyifli filmlerin yaratıcısı” yönetmen Tolga Karaçelik ile bir araya geldi; ortaya ‘Acayip’ isminde harika bir film çıktı! Geçtiğimiz yılın son günlerinde galası gerçekleştirilen yapım, Türkiye’de yeme-içme dünyasının pek çok önemli ismini bir araya getirdi. Üstelik bu isimler, alışık olduğumuz üzere galada izleyici olmakla kalmadı, tıpkı profesyonel bir oyuncuymuş gibi Acayip isimli filmde oynadı!

Ödüllü Yönetmen Tolga Karaçelik’ten “Acayip” Bir Film

Pernod Ricard Türkiye ve Tolga Karaçelik’ten “Acayip” Filmi
Acayip

Gişe Memuru, Sarmaşık, Kelebekler gibi filmlerinden tanıdığımız Tolga Karaçelik, son dönemin en başarılı Türk yönetmenleri arasında. Usta yönetmenin son projesi ise Pernod Ricard Türkiye iş birliğinde gerçekleşen ‘Acayip’ isimli filmdi. 22 dakikalık bir kısa film olan yapımda gastronomi dünyasından pek çok ünlü isim rol aldı. Kara komedi tarzında kurgulanan ve izleyicilere oldukça keyifli dakikalar yaşatan filmin galası, Pernod Ricard Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay’ın ev sahipliğinde Mandarin Oriental İstanbul’da gerçekleşti. Galaya, filmde rol alan ünlü isimlerin yanı sıra iş, sanat, medya ve gastronomi dünyasından pek çok kişi de katıldı.

Mandarin Oriental İstanbul’da gerçekleşen görkemli galaya; Ayşe Boyner, Bilge Öztürk, Bennu Gerede, Daren Gerede Erkaya, Miro Gerede Erkaya, Sarp Can Köroğlu, Gülay Afşar, Tolga ve Tuğçe Altuğ Karaçelik, Buray, Bedirhan Soral, Ayşegül ve Ali Ünal, Başak Soykan, Burcu Denizer, Doruk Tirman, Kaya Demirer, Emre Ergani, Mete Nisari, Ferah Işık Köksal, Serap Kaptanoğlu, Bersan Yorgancılar, Muzaffer Yıldırım, Maria Anastasia, Pelin Akat, Tuna ve Demet Özaner, Serkan Çuha gibi ünlü isimler katılım sağladı.

Keyifli Anların Yaratıcıları: Pernod Ricard Türkiye

Pernod Ricard Türkiye

Dünyanın en önemli alkollü içecek üreticilerinden biri olan Pernod Ricard, hem iş hem de yaşam dünyasındaki varlığını “créateurs de convivialité”, yani “keyifli anların yaratıcıları” sözü üzerinden tanımlıyor. Bu mottoyla hareket eden firma, uzun yıllardır sanat, sürdürülebilirlik, eğlence gibi pek çok farklı alanda projelere imza attı. Pernod Ricard Türkiye’nin son projelerinden biri olan Tolga Karaçelik yönetmenliğindeki ‘Acayip’ filmi de üç temel amaç üzerine kurgulandı.

Yaşamın sürdürülebilirliği adına keyifli anların önemine vurgu yapan Pernod Ricard, projeyle ilk olarak iş ortaklarına keyifli bir deneyim yaşatmayı hedefledi. Türkiye’deki yeme-içme sektöründeki pek çok önemli isim, ‘Acayip’ filminde rol alarak ilk kez oyunculuk mesleğini deneyimledi. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olan bu proje, farklı sektörlerden önemli isimlerin bir araya gelmesiyle ortaya son derece başarılı işler çıkabileceğini kanıtladı.

Pernod Ricard Türkiye, sosyal fayda anlamında da çok sayıda projeye imza atan kuruluşlar arasında yer alıyor. Acayip filmi de Pernod Ricard’ın sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalar içerisinde yer aldı. Firma, Mandarin Oriental İstanbul’da gerçekleşen gala gecesinin tüm gelirini bir hayır kuruluşuna bağışladı.

Tolga Karaçelik Kimdir?

Tolga Karaçelik
Tolga Karaçelik

Son yılların en başarılı senarist ve yönetmenlerinden biri olan Tolga Karaçelik, 19 Mayıs 1981’de İstanbul’da doğdu. Koç Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladıktan sonra sinema alanında çalışmalar yapmaya başladı. İlk olarak yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Gişe Memuru filmiyle adını duyuran Karaçelik, geçtiğimiz yıllarda çok önemli başarılar yakalamış iki filme daha imzasını attı. 2014 yılında hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı Sarmaşık filmiyle ses getiren Karaçelik, 2018 yılında vizyona giren Kelebekler isimli filmiyle 34. Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanarak büyük bir başarı kazandı.

Tolga Karaçelik Filmleri

Gişe Memuru (2010) | IMDB: 6.5

Daha önce bazı filmler ve dizilere de imza atmış olsa da Karaçelik’in geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan ilk filmi, 2010 yılında vizyona giren Gişe Memuru oldu. Serkan Ercan’ın başrolde yer aldığı filmde Tavşancık bölgesinde gişe memuru olarak görev yapan Kenan’ın hikayesini anlatan Karaçelik, kendine özgü sinematografik tarzını izleyicilerle buluşturdu.

Sarmaşık (2015) | IMDB: 8.0

Gişe Memuru isimli filminden beş yıl sonra vizyona giren Sarmaşık isimli yapım ise Tolga Karaçelik’in sinema dünyasında bambaşka bir yere konumlanmasını sağladı. Nadir Sarıbacak, Hakan Karsak, Kadir Çermik ve Özgür Emre Yıldırım gibi isimlerin bir araya geldiği yapım, pek çoklarına göre son yılların en iyi Türk filmi olarak gösteriliyor. Denizin ortasındaki bir kargo gemisinde mahsur kalan mürettebatın hikayesini anlatan Sarmaşık, film boyunca en üst seviyede tuttuğu gerilimi zaman zaman fantastik ögelerle süslüyor. Nadir Sarıbacak başta olmak üzere filmdeki tüm oyuncuların olağanüstü performansları da Sarmaşık’ı mutlaka izlenmesi gereken filmler arasına sokuyor.

Kelebekler (2018) | IMDB: 7.4

Tolga Karaçelik’e uluslararası anlamda en büyük başarıyı getiren film ise 2018 yılında yayınlanan Kelebekler oldu. Babalarının cenazesi nedeniyle uzun yıllardır gitmedikleri köye dönmek zorunda kalan üç kardeşin hikayesini anlatan filmde; Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ ve Tolga Tekin başrolleri paylaşıyor. Hem ulusal hem de uluslararası pek çok festivalden ödülle dönen yapımın en büyük başarısı ise Sundance Film Festivali’nde aldığı Büyük Jüri Ödülü’ydü.