The Bar World of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası

The Bar World of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Geçtiğimiz yılın son döneminde Pernod Ricard Türkiye tarafından hayata geçirilen The Bar World of Tomorrow projesi, son hız devam ediyor! Geleceğin bar dünyasını sürdürülebilirlik ekseninde dönüştürmeyi hedefleyen projenin kapsamına geçtiğimiz günlerde yeni mekanlar da katıldı. Her alandaki sürdürülebilirlik çalışmalarına hız veren Pernod Ricard Türkiye, TBWOT Workshop’ları ile eğlence hayatını yeşil bir geleceğe hazırlıyor!

The Bar World of Tomorrow (TBWOT) Projesi Nedir?

The Bar World Of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası
The Bar World Of Tomorrow nedir?

Dünyanın en büyük alkollü içecek üreticilerinden biri olan Pernod Ricard, uzun yıllardan beri tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik ekseninde sürdürüyor. Firmanın son dönemde BM destekli bir kuruluş olan EducateAll iş birliğiyle gerçekleştirdiği çalışma ise The Bar World of Tomorrow projesiydi. Pernod Ricard Türkiye tarafından ülkemizde de hayata geçirilen proje kapsamında İstanbul’un en prestijli kokteyl barları ve mekanları pilot bölge olarak seçildi, eğitimlere başlandı.

TBWOT eğitimleri kapsamında Pernod Ricard Türkiye; barmenlere ve işletme sahiplerine çok daha çevre dostu bir bar anlayışı kazandırmak adına yönlendirmeler yapıyor. Geçtiğimiz yılın ilk dönemlerindeki pandemi koşullarında çevrim içi ortamda düzenlenmeye başlayan eğitimler, son aylarda artık yüz yüze ve uygulamalı olarak gerçekleşmeye başladı. TBWOT Workshop’larında atıkların geri dönüşümünden su ve buz yönetimine, plastik araç gereçlere alternatif olarak kullanılabilecek ürünlerden sorumlu alkol tüketimine kadar pek çok alanda eğitimler veriliyor.

5 Temel İlke ile Sürdürülebilir Bar Dünyası 

The Bar World of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası
The Bar World of Tomorrow: Sürdürülebilir bar dünyasında 5 temel ilke

Pernod Ricard Türkiye tarafından başlatılan TBWOT programı, beş temel ilke üzerine şekilleniyor. Yeniden Düşün (Rethink), Azalt (Reduce), Yeniden Kullan (Reuse), Geri Dönüştür (Recycle) ve Saygı Duy (Respect) ilkeleri üzerine temellenen proje, bar ve eğlence dünyasındaki neredeyse tüm aktörleri kapsıyor. 

Sürdürülebilirlik Bilinci Geliştiriliyor

The Bar World of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası
The Bar World of Tomorrow: Sürdürülebilirlik bilinci

TBWOT projesi hayata geçirilmeden önce sürdürülebilirlik kavramının toplumsal hayattaki karşılığı ve eğlence dünyasındaki yeri üzerine bir kamuoyu araştırması da yapıldı. Akademetre firması tarafından yapılan araştırmaya göre orta ve üst gelir seviyesinde bara giden her 20 kişiden yalnızca biri sürdürülebilirlik kavramı hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti. Aynı araştırma grubu içerisinde sürdürülebilirlik kavramını daha önce hiç duymadığını söyleyenlerin oranı ise %60 seviyesinde. Yani bir diğer deyişle gezegenimize zarar veren alışkanlıkları sürdürmemizin en önemli nedeni duyarsızlık değil, bilgisizlik. 

Sürdürülebilirlik bilinci konusundaki eksiklik, gezegenimizin ve üzerindeki tüm canlıların geleceği için hayati önemde. Bu bilinçle harekete geçen Pernod Ricard Türkiye, özellikle orta ve üst gelir seviyesine sahip insanların sıklıkla tercih ettiği mekanları ‘Sorumlu Mekan’ kavramıyla tanıştırıp sürdürülebilirlik bilincini önce mekanlara daha sonra ise tüketicilere benimsetmeyi hedefliyor. Sürdürülebilir bar dünyası konusunda yapılmış en kapsamlı çalışma olan The Bar World of Tomorrow projesi, bir yılı aşkın bir süredir bu hedefle ilerlemeye devam ediyor.

‘Sorumlu Mekan’ ile Herkes Kazanıyor!

The Bar World of Tomorrow ile Sürdürülebilir Bar Dünyası
The Bar World of Tomorrow: Sorumlu Mekan

The Bar World of Tomorrow kapsamında eğitim verilen mekanlar, proje sonunda ‘Sorumlu Mekan’ adı verilen bir yapıya bürünmüş oluyor. Bu işletmelerde su ve buz gibi eğlence dünyasında sıklıkla tüketilen önemli kaynakların çok daha verimli bir şekilde yönetilmesi sağlanırken plastik tüketimi azaltılıyor, atık yönetimi ve geri dönüşüm konusunda çalışmalar yapılıyor ve mekanların menüleri sürdürülebilir kokteyller ile zenginleşiyor.

Sorumlu Mekan bilinciyle hareket eden işletmelerin sağladığı kazanımlar, yalnızca gezegenimizin geleceğine fayda sağlamakla sınırlı değil. Akademetre tarafından yapılan araştırmaya göre -her ne kadar sürdürülebilirlik bilinci istenilenin çok aşağısında olsa da- bu bilince sahip bar müdavimleri, mekan seçiminde sürdürülebilir ve sorumlu hizmet kavramlarına fazlasıyla önem veriyor. 

Yapılan araştırmaya göre sürdürülebilirlik bilinciyle hareket eden mekanlarda müdavimlerin kişi başı ortalama %6 daha fazla harcama yaptığı saptanmış. Ayrıca sürdürülebilirlik kavramını öncelikli tercih sebebi olarak gören müdavimlerin Sorumlu Mekan’lara bir yıl içerisinde gitme sıklığı da %6 daha yüksek. Tüm bu veriler birleştiğinde sürdürülebilirlik bilinciyle hareket eden işletmelerin yıllık cirolarında %12’lik bir artış sağlayacağı öngörülüyor. 

TBWOT Workshop’ları Yeni Mekanlara Taşındı!

Yaklaşık bir sene önce Pernod Ricard Türkiye tarafından hayata geçirilen The Bar World of Tomorrow projesi, ilk yılında pandemi koşullarının yarattığı olumsuzluklara rağmen başarıyla sürdürüldü. Pilot bölge olarak seçilen The Townhouse, Sunset Grill Bar ve Alexandra Cocktail Bar’a geçtiğimiz aylarda yeni mekanlar eklendi. Nişantaşı’nda yer alan Joker No:5, Beşiktaş’ta bulunan Joker No:19 ve Swissotel Bosphorus, TBWOT eğitimleriyle sürdürülebilir bar dünyasına uzanan dönüşümde önemli bir adım attı.

TBWOT projesine yeni katılan mekanlarla, öncelikle çevrim içi eğitimler paylaşıldı. Proje kapsamında belirlenen ilkeler ve çalışmalar, Pernod Ricard Türkiye yetkilileri Zümrüt Yezdani, Mehmet Albayrak ve Tolga Balıkçı tarafından mekan çalışanlarına aktarıldı. Ön bilgilendirmelerin ardından ise Twins Cocktail Lab kurucusu Yiğitcan Gençer, mekan çalışanlarına uygulamalı bir şekilde sürdürülebilir bar eğitimleri verdi.

Bar dünyasında yeşil bir gelecek için harekete geçen Pernod Ricard Türkiye, The Bar World of Tomorrow projesi kapsamındaki çalışmalarını genişleterek sürdürüyor. Sürdürülebilirlik bilincinin hayatımızın A’dan Z’ye her alanına yerleşmesiyle karşı karşıya olduğumuz ekolojik sorunların üstesinden gelmemiz mümkün. Bu nedenle The Bar World of Tomorrow ve benzeri tüm projeler, aslında hepimizin geleceğine hizmet ediyor.