Tekne Düğünü Nasıl Organize Edilir?

Tekne Düğünü Nasıl Organize Edilir?

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021

Düğün salonlarının boğucu atmosferi karşısında güçlü bir alternatif olan tekne düğünleri, son zamanların yükselen trendleri arasında. Hele bir de bu düğün İstanbul’da olacaksa değmesinler keyfinize! Tarihi güzellikler ile bezenmiş, havası ile ferahlatan İstanbul Boğazı’nda büyüleyici bir düğün yapmak kulağa muhteşem geliyor değil mi? Eğer siz de bizim gibi düşünüyor ve düğününüzü yakamoz eşliğinde gerçekleştirmek istiyorsanız tekne düğünü organize ederken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldığımız bu yazımıza mutlaka göz atın!

En Uygun Dönemi Belirleyin

Tekne düğünleri, kapalı ortamlarda gerçekleşen düğünlere nazaran daha lüks ve farklı olsa da daha risklidir. Çünkü en ufak bir yağmur veya sert esen bir rüzgar her şeyin bir anda olumsuza dönmesine neden olabilir. Bu yüzden yapılacak en güzel şey düğünü yaz aylarına denk gelecek şekilde planlamaktır. Sonbaharda veya kışın evlenecekseniz elbette ki üstü kapanabilen tekne veya yatları tercih edebilirsiniz ancak şunu da söylemekte fayda var ki en güzel tekne düğünü yazın yapılandır!

Organizasyon Firmalarını İyi Araştırın 

tekne düğünü nasıl organize edilir

Fotoğraf: cottonbro

Günümüzde tekne düğünü hizmeti sunan birçok organizasyon firması bulunuyor. Bunlar arasında seçim yaparken çok titiz davranmalısınız; çünkü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi siz alışılagelmişten farklı bir düğün yapıyorsunuz. Böyle bir ortamda yaşanılacak en ufak bir aksaklık misafirlerinizin gözüne daha çok batacaktır. Kararınızı vermeden önce firmaların sunduğu menüleri ve ikramlıkları da tatmayı ihmal etmeyin. 

Davetiyelerinizi, Hediyeliklerinizi ve Süslemelerinizi Konseptle Uyumlu Tutun 

Tekne düğünü nasıl olur noktasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de bütünlük oluşturmaktır. Boğazda düğün yapacaksanız tekne içerisinde mavi, lacivert ve beyaz gibi renkler, deniz yıldızı, balık gibi aksesuarlar kullanmak; kısacası denizle uyumlu olmak organizasyonunuzu daha şık hale getirecektir. Yine aynı şekilde davetiyelerinizin ve hediyeliklerinizin de organizasyonunuz ile bütünlük sağlaması, misafirlerinizde güzel bir etki yaratacaktır. Anlaşacağınız firmanın size sunacağı birbirinden farklı dekor ve süsleme alternatifleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. 

Gelinlik Seçiminizden Emin Olun

tekne düğünü gelinlik seçimi nasıl olmalı

Fotoğraf: Victoria Priessnitz

Farkındayız, bu maddemiz yalnızca gelin adaylarına yönelik olacak ama yapacak bir şey yok; biliyoruz ki teknede düğün yapmaya karar verdikten sonra en çok onlar nasıl giyinmeleri gerektiğini düşünecekler. Bizim bu noktada verebileceğimiz öneri ise mümkün olduğunca doğal olmaktır. Evet, belki salon düğünlerine göre çok daha lüks bir organizasyon planlıyorsunuz ama sonuç olarak denizdesiniz. Bu ortama en çok yakışacak olan bohem ve A kesim bir gelinlik, hafif dağınık bir topuz veya bukle bukle açık saçlar olacaktır. 

Tekne Kapasitesine Dikkat Edin

Misafir sayısını net bir şekilde belirlemeden tekne kiralamayın. Bildiğiniz üzere her teknenin misafir kapasitesi birbirinden farklı. Eğer misafir sayınız bu kapasitenin üzerinde kalırsa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. 

Fotoğraf ve Video Çekimi Planlayın

tekne düğünü fotoğraf ve video çekimi

Fotoğraf: Giannis Agathokleous

İçinde bulunacağınız muhteşem atmosfer elbette ki fotoğraflanmazsa olmaz! Bu organizasyonların çoğunda fotoğraf ve video hizmeti de sunulurken kimi firmalar ekstra ücret de talep edebiliyor. O yüzden yapacağınız görüşmeler esnasında bu durumu muhakkak sorup bilgi edinmelisiniz. 

Muhakkak B Planı Yapın

Tekne düğünü rehberi yazımızın son maddesinde bir B planı yapmanızı öneriyoruz. Diyelim ki düğününüzü bahar veya yaz günlerinden birine planladınız ve şans bu ya; o gün hava yağışlı gözüküyor. Bu ihtimali planlarınız en başında göz önünde bulundurun ve anlaşacağınız şirkete bu durumlarda ne yaptıklarını sorun. Birçok firmanın yedek bir mekan alternatifi bulunuyor. Bunu garantilemek sizin avantajınıza olacaktır.