Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Kokteyl Yarışması: The Future Mix!

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Kokteyl Yarışması: The Future Mix!

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Hayatın her alanında olduğu gibi eğlence ve bar dünyasında da sürdürülebilirlik adımları atılmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük alkollü içecek üreticilerinden biri olan Pernod Ricard da bu alandaki projelerine bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz aylarda The Bar World of Tomorrow projesine hayat veren ve bar dünyasında sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle yola çıkan firma, bugünlerde Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kokteyl yarışmasını düzenliyor. The Future Mix ismiyle 2021 mart ayının ortalarında hayata geçirilen projede sona yaklaşıldı. Türkiye’nin en iyi ve en sürdürülebilir kokteyli çok yakında belli olacak!

Bar Dünyasında Sürdürülebilir Gelecek

the bar world of tomorrow

Pernod Ricard’ın global ölçekte yürüttüğü The Bar World of Tomorrow projesi, Pernod Ricard Türkiye tarafından 2020’nin aralık ayında ülkemizde de uygulamaya geçirilmişti. Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimler ve etkinlikler, bar dünyasına beş temel ilkeyi yerleştirmeyi hedefliyordu. Yeniden Düşün, Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür ve Saygı Duy ilkeleri kapsamında şekillenen The Bar World of Tomorrow, pandemi koşullarına rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul’un çeşitli mekanlarında gerçekleştirilen eğitimler sayesinde barmenler, geleceğin bar dünyasını çevreye ve insana saygılı bir çerçevede şekillendiriyor.

Türkiye Sürdürülebilir Kokteylini Seçiyor

sürdürülebilir kokteylFotoğraf: Laura Noverraz

The Bar World of Tomorrow projesi kapsamında gerçekleştirilen The Future Mix yarışması, mart ayının ortalarından itibaren başvurularını almaya başladı. Yalnızca barmenlere açık bir platform olan Night Dudes Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen 93 başvuru sonunda 43 yarışmacı, bir sonraki tura geçmeye hak kazandı. 

The Future Mix Sürdürülebilir Kokteyl Yarışması’nın ilk elemesini geçen yarışmacılar, ikinci turda sürdürülebilirlik üzerine online eğitimler alacak. The Bar World of Tomorrow projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerde uzman isimler, hem sürdürülebilirlik yaklaşımını genel hatlarıyla anlatacak hem de bu yaklaşımların bar dünyasındaki yansımalarıyla ilgili örnekler verecek. 

Yarı Finalde 20 Kişi Yarışacak

the future mix yarışmasıTürkiye’nin en iyi sürdürülebilir kokteylinin seçileceği The Future Mix yarışmasında barmenler, aldıkları eğitimlerin ardından Selçuk Tümay, Zümrüt Yezdani, Burkay Adalığ ve İsmet Saz’ın yer aldığı Night Dudes jürisi tarafından belirli görevlere tabi tutulacak. Bu görevler doğrultusunda hazırlanan sürdürülebilir kokteyller arasından seçilecek 20 ürün, yarı finale kalmaya hak kazanacak.

Geleceğin Barmeni Kim Olacak?

the future mixFotoğraf: Helena Lopes

The Future Mix yarışmasında yarı finale kalacak 20 yarışmacıyı ise zorlu bir final bekliyor. Bu aşamada bar dünyasında ses getirmiş ve kendi alanında otorite olarak kabul edilen kişilerden seçilen Night Dudes jürisi, hazırlanan kokteyllerde hem içeriğe hem de hikaye anlatımına önem verecek. Final kokteyllerinin ardından jüri tarafından seçilen üç barmen, Geleceğin Barmeni unvanını almaya hak kazanacak. Üstelik The Future Mix etkinliğinde yarışmayı ilk üç sırada bitirecek barmenleri çeşitli miktarlarda para ödülleri de bekliyor.