Temasında Sürdürülebilirlik ve Cinsiyet Eşitliği Olan Yarış Serisi: Extreme E

Temasında Sürdürülebilirlik ve Cinsiyet Eşitliği Olan Yarış Serisi: Extreme E

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Günümüzde elektrikli motorların yaygınlaşmasıyla birlikte motor yarışları da yavaş yavaş şekil değiştirmeye başladı. Formula E, dünyanın birçok farklı noktasında düzenlediği E-Prix sokak yarışları ile motor sporlarını sevenler için iyi bir alternatif haline gelmiş durumda. E-Prix yarışlarındaki heyecan ve rekabet de elektrikli araç teknolojisinin gelişimi için bir hayli önemli. Ancak biz bu yazımızda Formula-E’den değil, ana teması tamamıyla ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘cinsiyet eşitliği’ olan Extreme E’den bahsedeceğiz. 

İklim Değişikliği Farkındalığı Yaratmayı Hedefliyor

extreme e nedir

Extreme E, elektrikli SUV araçlar ile zorlu arazilerde yapılan ve her takımın direksiyonunda bir kadın ve bir erkek pilotun mücadele ettiği bir FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) yarış serisi. 2021 yılında ilk kez koşulan bu organizasyonun lokasyonları, küresel iklim değişikliğinin yarattığı etkilere farkındalığı artırmak amacıyla özel olarak seçildi. Yarış bölgesi olarak tercih edilen her alan, tehdit altında bulunan yaşam alanlarına çok yakın. Yılın ilk X-prix’i olan Suudi Arabistan yarışı ise tehlike altındaki deniz kaplumbağalarını koruma programına atandı. 

Extreme E’nin Formatı Nedir?

extreme e

Diğer motor sporlarında olduğu gibi Extreme E’de de cumartesi günleri sıralama turları yapılıyor. Tek seferde iki tur ve elemeli şekilde, toplamda sekiz zaman turu atılıyor. Bu yarışlarda ilk üçe giren takımlar pazar günü yapılan X-Prix yarı finaline kalmayı garantiliyor. Sıralama turları sonunda dört, beş ve altıncı sırayı alan takımlar ise yarı finalde mücadele edebilmek için Çılgın Yarış adı verilen bir yarışa katılıyor. Pazar günleri yapılan yarı final ve final yarışları ile hafta sonunun kazananı belli oluyor.

Cinsiyet Eşitliğini Vurgulayan Bir Yarış Serisi

extreme e cinsiyet eşitliği

Extreme E’de yapılan tüm sıralama turlarında ve yarışlarda her arabayı bir kadın ve bir erkek pilot paylaşıyor. Sıralama turlarında kadın ve erkek pilotlar sırayla bir tur attıktan sonra iki pilotun puanları birbirine eklenip sıralama belirleniyor. Yarışlarda ise turların tam ortasına gelindiğinde pilot değiştirme noktalarında bayrak yarışı şeklinde değişim yapılıyor. Extreme E, sahip olduğu bu konsept ile cinsiyet eşitliği vurgusu yapıyor.

Extreme E Miras Programları

yarış arabaları

Extreme E, yarış için küresel ısınmadan etkilenmiş yerleri seçiyor ve yarış takviminden önce ekoloji uzmanlarından yarışı, bölgeyi tahrip etmeden gerçekleştirmek için destek alıyor. Bölgedeki sosyal ve çevresel sorunlara destek olma amacının taşındığı Extreme E’de her yarış için bir “miras” seçiliyor. Örneğin, Amazon ormanlarında yapılacak yarışın miras programı bölgedeki ağaç kesimlerine karşı yürütülen organizasyonlarla iş birliğini kapsıyor. Senegal’de yapılacak yarış ise Mangrov ormanlarını koruma teması altında gerçekleşecek.

Yarış Serisi Ünlü Pilotlara Sahne Oluyor!

yarışma pilotları

Sahip olduğu tema ile ön plana çıkan Extreme E, Türkiye’deki motor sporları tutkunlarının da yakından takip ettiği Carlos Sainz, Sebastian Loeb, Jenson Button, Nico Rosberg gibi WRC ve F1 pilotlarıyla birlikte farklı dallarda yarışmış Laia Sanz ve Sara Price gibi ünlü kadın pilotlara da sahne oluyor. Heyecan dolu bu yarışları kaçırmayın!